Melanom Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Melanom Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kanser, geçmişe göre insan hayatında fazlasıyla artışı gözlenmiştir. Kanser, birçok faktörle ortaya çıkmasının yanı sıra erken tedavi ve teşhisi çok önemli yer tutar. Her hangi rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması anında en yakın sağlık kuruluşlarına başvurması kişinin sağlığı açısından büyük önem tekil eder. Günümüzde kanser hastalıkların çıkmasının yanı sıra kişiler üzerinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Kanser hastalıklarının en başında yer tutan Melamon kanseri bulunmaktadır. Melamon cilt kanserinin oluşumunda güneş ışınlarına fazlasıyla etkisi çok büyük yer tutar. Melanom kanseri genellikle, cilt kanserlerinin %5’ni oluşturmasının yanı sıra kanser hastalıkları içerisnde bulunan ve ölüme neden olan bir kanser çeşididir. Güneş ışınlarına fazlasıyla maruz kalındığında ortaya çıkarak, insan vücudu üzerinde pigmetin fazla üretilmesi ile ortaya çıkar ve yayılım evresi gösterir. Melonama cilt kanserinde erken teşhis çok önemli bir yer tutmaktadır. Melonanom cilt kanseri doğuştan varolan veyasonradan insan vücudunda oluşan benler üzerinde kendini gösterebilir. Melanom tümörler genellikle kahverengi veya siyah olarak görülmektedir. Melamon kanseri bayanlar üzerinde kol ve bacaklarda, erkeklerde ise sıklıkla omuz, kalça ve baş üzerinde tespit edilmiştir.  Melanomonu tetikleyen risk faktörleri şöyle sıralanabilir;

*güneş ışığına fazlasıyla maruz kalma

*ultraviyole ışınlara maruz kalma

*ailesinde melanom kanseri yaşamış olanlarda

*20 yaşını geçmiş olanlarda

*beyaz tene sahip kişilerde

*renkli gözlü, sarışın olanlar risk faktörleri altındadır.

cilt

 

Cilt kanseri olan bu kanser türü, melamon, maling ve kutanöz melamon olarak adlandırılabilir. Melonomların, melanin üretememesi ile birlikte, genellikle kahverengi veya siyah görünen kanser, renk değişimi yaparak pembe, beyaz veya sarımsı kahve rengi olarak görünebilir. Melanom kanseri genellikle deri üzerinde kendini belli eden bir kanser türü olmakla birlikte nadiren de olsa ağız, göz, genital ve anal(makat) bölgelerinde oluşabilir. Kanserin oluşması ayrıca, avuç içerisi, ayak tabanı ve tırnak içlerinde de gelişebilir. Melanom tedavi edilebilir bir kanser türü olmasının yanı sıra ölümcül derece de de tehlikelidir. Hemen hemen her insanın vücudunda görülen ben türleri iyi huylu ve zararsız olsa da melanomun oluşması için risk faktörü oluşturmaktadır. İnsan vücudunda görülen ben(tıp dilinde, nevus) melanoksitler tarafından gelişen iyi huylu bir tümör çeşitidir. Spitz nevuz, cilt kanserlerini andıran ben türüdür. Genellikle çocuklar ve gençler üzerinde görülen spits nevuz yetişkin insanlarda da görülebilir. Spitz nevuz ile melamonu mikroskop altında ayırt etmek gerçekten zordur.  Bazı benler kendiliğinden yok olurken,  diğerlerinden farklı bir evrede bir evrede seyrederek yeni bir leke, lekenin büyüklüğü, şekli ve renginde her insan üzerinde farklılık gösterir. Vücudunuzda oluşan birden bire çıkan şişlik, leke ve ben oluşması halinde derhal doktora başvurulmalıdır. Geçmeyen yaralar, derinin üzerinde yayılım göstermesi, kırmızı ve şiş olması, ben yüzeylerinin değişiklik göstermesi, kaşıntı ve ağrı fark edildiğinde doktora başvurulmalı ve sebepleri araştırılmalıdır. Melanom kanseri teşhis edildiğinde, tedavisi çok önemli bir yer tutar. Uzman doktorların gözetimi altında dermatolog, cerrahi onkolog, tıbbi. Onkolog, radyasyon onkolog dallrı altında muayene gerekmektedir. Tedavi süreci içerisinde, psikolog, psikiyatr, diyetisyen ve hemşirelerde tedavi olanına dahil olmaktadır.

  • cerrahi
  • İmmunoterapi
  • Hedefe Yönelik Tedavi
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi de tedavi çeşitlerinin arasında bulunan en etkili çözümlerdir.

Melanom Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri konulu yazımızda Sayın Prof.Dr. Mustafa Özdoğan’dan esinlenerek yazmış bulunmaktayız.
http://www.drozdogan.com/prof-dr-mustafa-ozdogan-tibbi-onkoloji-uzmani-tedavi-yontemleri.html

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |