Melanom ve Deri kanseri hakkında Sn.Prof.Dr.Sıdıka Kurul’un bilgilendirme yazısı

Melanom ve Deri kanseri hakkında Sn.Prof.Dr.Sıdıka Kurul’un bilgilendirme yazısı

Deri kanseri ülkemizde sık rastlanan bir malignite, zaman zaman yetersiz ve/veya yanlış tedavi edildiği bir gerçek.Deri kanserli hasta ilk şansını bilisel verilerle değerlendirirse morbidite ve ölüm oranları son derece düşük.Melanom biyolojik davranışı bazal ve spinoselüler deri kanserinden farklı olan,kimi zaman ölüme yol açan bir deri kanseri türü.Ülkemizde hiçde az değil,çalıştığım kurumun melanom hasta sayısı ,Türkiye ortalamasının çok çok üstünde. Melanomda hastanın gidişatını etkileyen çok sayıda faktör var,her hastaya INF (yarar/zarar) veya dacarbazin verelim değil. BRAF mutasyonu ve buna bağlı ROCH tarafından geliştirilen ilaç belli koşullardaki hastalar için uygun.Melanom “en öldürücü kanser” değil.Erken evre hastalıkta ,iyi yapılmış bir cerrahinin ardından ,hastaya kendi kendine kontrol muayenesi ve teşhis edilen hastalık ile birlikte yaşamak öğretilmeli diye düşünüyorum.Bizim Enstitü’de hastaya yaklaşımımız bu. Bunları yazdım çünkü hastalığın her aşamasında PET-BT,BRAF,aşı vb halen deneme ve araştırma aşamasında olan tedaviler ,sanki standart tedavi gibi takdim edilmektedir.Bu da hastalarda kimi zaman çaresizlik ve kimi zaman da çok ciddi maddi sıkıntılara yol açmaktadır.
Saygılarımla,

Prof.Dr.Sıdıka Kurul
Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
İ.Ü.Onkoloji Enstitüsü
Cerrahi Onkoloji Ünitesi
34390 Çapa İstanbul

Sayın Prof.Dr.Sıdıka Kurul‘a yazısını bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz..

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

22 yorum

  1. sayın hocam
    ben 54 yaşında haziran 2014 saçlı deride oluşan lezyonda malin melanom teşhisi ile haziran 2014de ameliyat oldum aynı anda boyun lenfleri ve tükürük bezi alındı boyun disksiyonu yapıldı bacakdan deri alınıp kapatıldı 1 ay sonra kafamda tekrar küçük lezyonlar oluştu onlarda temizlendi marmara üniverstesi onkoloji bölümünde ZELBORAF TEDAVİSİNE başlandı yaklaşık 3 ay ZELBORAF kullandıktan sonra sağ kulak arkamda tekrar nüksetti ve 8 aralık 2014 de tekrar ameliyat oldum ZELBORAF YARAMIYORMU başka hangi tedavileri kulllanılıyor lütfen yardımcı olurmusunuz..

  2. hastamız çapada tedavi gördü bütün tetiklerinden sonra 19 aralığa gün verildi ameliyat için hastamın adı fidan çavuş il dışından geldiği için çabuklaştırmak adına kartal devlet hastanesinde şimdi yeşil kartlı iki aydır hep tahlille uğraştılar uzun sürdü sonuçları almak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |