Meme kanseri belirtileri nedir?

Meme kanseri belirtileri nedir?

Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmalarından meydana gelen ve büyük ölçüde kadınlarda görülen bir hastalıktır. Her hücrenin çekirdeğinde bulunan genler, sağlıklı şekilde oluşumlar yapmak için programlanmışlardır. Mikro organizmatik etkiler, radyasyon ve buna benzer dış etkiler sebebiyle genleri bozar ve kontrolsüz bir çoğalmaya sebep olurlar. Gereksiz çoğalmaya, günümüz modern tıbbı tümör adını vermektedir. Yayılma eğilimi gösteren bu tümörler kanser, yayılma eğilimi göstermeyenler ise iyi huylu habis tümörlerdir.

Meme Kanseri Tespiti

Çeşitli el muayenelerini, kadınlar kendi kendilerine yapabilmektedirler. Hissedilen farklı sertlikteki kitlelerin varlığı, daha detaylı araştırma için yeterlidir. Ancak unutulmaması gereken bir konu ise her ele gelen kitlenin kanser olmayacağıdır.

Kanserli olmayan habis kitlelerin, 35 yaş üstü kadınlarda görülme riski oldukça fazladır. Kendi muayenenizi yaparken, yumru adı verilen kitlelere rastladığınızda, mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Tıbbi gelişmelerin ışığında, 20’li yaşlardaki kadınların en az yılda bir defa, 40’lı yaşlardakilerin aylık kendi muayenesi ve bir defa doktor muayenesi ve 50’li yaşlarda olan kadınların ise en az yılda 2 doktor muayenesine gitmesi, meme kanserinden korunmak için oldukça önemlidir. Meme kanserinde erken teşhis konulması hayat kurtarıcı olduğu için, tüm kadınların bu konuda bilinçli olması önemlidir.

meme kanseri 3b evre

Meme Kanseri Belirtileri

Belirtileri içerisinde en fazla rastlanılanlar yumrulardır. Kadınların adet dönemlerinde, vücut yapıları gereği, meme bölgeleri ve koltuk altına yakın noktalarda yumruların oluşması doğal kabul edilir. Mutlaka bu konuda bilgilenip, bu dönemlerde yumru kontrolü yapılmalıdır.

Meme kanseri vakalarında, ağrı olması oldukça nadir görülen bir durumdur. Yinede şüpheleriniz ve yumru hissi var ise, mutlaka zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Diğer belli başlı belirtiler ise meme başında gamzeye benzeyen çukurların oluşumu, adet dönemi olmamansa rağmen, koltukaltı lenf bezleri yakınlarında şişkinlikler, meme başında fark edilir sıcaklık, memenin tüm dokusal alanında pullanma ve tek tarafta dökülme, belirgin şekil bozuklukları görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

meme-kanseri-evreleri

Meme Kanserinde Tedavi

Önceki yıllarda meme kanseri tedavisinde tek yolun, memenin tamamen alınması ve lenf bezlerinin tam bir şekilde temizlenmesi, gerekli olduğu şeklinde bir görüş vardı. Fakat günümüzde, erken teşhis yapılabilmiş ise bu işlem çok gerekmedikçe uygulanmamaktadır. Yalnız tümörü çıkartmak ve daha sonra radyoterapi uygulamak yolu ile tedavi edilmektedir. Çünkü kanser türü ve meme kanseri evresi uygunsa, bu uygulamanın yapılması ile memenin alınması arasında bir fark bulunmamaktadır. Ancak yüksek risk durumlarında meme alınma yoluna gidilmektedir

meme kanseri ameliyatı

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |