Meme Kanseri Hakkında

Meme Kanseri Hakkında

Meme kanseri, tehlikeli ve insan yaşamını etkileyen diğer kanser türleri arasından bir tanesi olarak yer almaktadır. Bu kanser türü hakkında bilgi verilecek olur ise cinsiyetler arasında en çok kadınlar arasında görülen bir kanser türüdür ve zarar verici sonuçlara da sebep olur. Bu kanser kadının meme dokusu kısmında hücreleri,n fazla bir şekilde çoğalması sonucu oluşur. Bir çok kadın meme kanseri vakası ile karşılaştığı için özellikle kadınların bu konuda çok hassas olması gerekir. Bu kanserlerin bir kısmı süt bezleri üzerindeki hücrelerden oluşur. Çoğu kanser genetik olarak kişiden kişiye geçerken, meme kanserinin çok az bir kısmı genetik olarak başka kişiye geçer.  Meme kanseri hakkında bilgi ve evreleri hakkında detaylı bilgi bu yazı da sizlere verilecektir.

 

Meme Kanseri 1.Evre

Meme kanseri 1.evre hakkında bilgi verilecek olur ise bu evre de kanser teşhisi kesin olarak konulamaz ve bu süreçte analizler devam eder. Küçük bir ihtimal de olsa kanser teşhisinin konulma ihtimali var. Bu kanser genel olarak göğüs üzerindeki süt bezlerinde bulunan hücrelerin çoğalması ile meydana gelir. Yaş bura da çok önemli bir fakötür ve kadınlar da belli bir yaştan sonra çok fazla kanser riski ortaya çıkar.  Özellikle kadınlar otuz yaş civarından sonra çocuk doğurmuş ise görülme ihtimali daha da fazla olacaktır. Küçük yaşlar da da az da olsa görülür. Bu evre de meme kanser hücreleri çok fazla çoğalma göstermez ve sadece kendi içinde çok fazla çoğalır, yayılma göstermez.

Meme Kanseri 2.Evre

Meme kanseri 2.evre de genel olarak ilk evre de görüldüğü gibi teşhis yeni konulmuştur ve kişinin kanser olduğu yeni yeni öğrenilmiştir. Bura da kanser kesin olarak tespit edilir ve kanser teşhisi daha başlangıç aşamasın da konulursa iyileşme süreci için çok olumlu olacaktır ve tedavi için de bir artı olarak karşınıza çıkar. Bu evre de ilk evredeki gibi hücreler tam olarak çoğalma göstermez ve diğer organlara da geçmez. Ancak bundan sonra ki evreler de yavaş yavaş hücreler dağılım göstermeye başlar.

Meme Kanseri 3.Evre

Meme kanseri 3. Evresinde artık teşhis kesin olarak konulmakla beraber hastalık belirtileri iyice ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalık belirtileri hormonları da ciddi oranda etkiler ve ilk adetini erken bir zaman da görenler de bu süreçte olumsuz bir şekilde etkilenecektir.

Meme Kanseri 4.Evre

Meme kanseri dördüncü evre hakkında detaylı bilgi verilecek olur ise bu evre de genel olarak tedavi en son sürecine gelir ve artık yapılacak çok az şey kalmış demektir. Meme kanseri belirtilerinde çok fazla faktör etkilidir ve bu faktörlerden birisi de menopoz  dönemi olarak karşımıza çıkar. Bu süreçte bir çok tedavi yöntemi uygulanır.

 

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |