Meme Kanseri Kızarmış ET Ve Mangal Et Uyarısı

Meme Kanseri Kızarmış ET Ve Mangal Et Uyarısı

Meme Kanseri Kızarmış ET Ve Mangal Et Uyarısı

Geçmişte yapılan araştırmalar kızarmış, mangalda ya da tütsülenmiş etin aşırı derecede tüketilmesinin meme kanserine sebep olduğunu göstermişti. Yapılan son araştırma ise bu şekilde pişirilen etlerin meme kanserini atlatmayı başaran kadınların ölüm oranlarını artırabileceğini ortaya koyuyor. Kuzey Carolina Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü söz konusu çalışma Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinde yayımlandı.

Meme kanseri deri kanserinin ardından ABD’de kadınların en çok yakalandığı kanser türü. Bu yıl ülkede 252,710 yeni meme kanseri teşhisi konulacağı ve 40,000’den fazla kadının hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. Fakat tüm bu kötü rakamlara rağmen, meme kanserine yakalanma ve ölüm oranları daha erken tanı koyabilme ve gelişen tedavi yöntemlerine bağlı olarak her geçen yıl düşüyor. Amerikan Kanser Derneği verilerine göre ABD’de meme kanserinden kurtulan 2.8 milyon kişi bulunmakta.

Meme Kanserinde Beslenme

Meme Kanseri beslenme, sonuçları yayımlanan yeni araştırmaya göre meme kanserinden tamamen kurtulup sıklıkla kızartılmış, mangalda pişirilmiş ya da füme et yiyen kadınların ömrü kısa olabilir.

Daha önce yapılan araştırmalar, tavada ya da mangalda pişirilerek yüksek sıcaklıklara maruz kalan etin meme kanserinin de dâhil olduğu belirli kanser türlerine yakalanma riskini artırabildiğini ortaya çıkarmıştı.

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre bu tür pişirme yöntemleri polisiklik aromatik hidrokarbonlar ve heterosiklik Aminlerin üretimine sebep oluyor. Ortaya çıkan bu kimyasallar da kanser riskinin artmasına sebep olan DNA değişikliklerini teşvik ediyor.

Araştırmacılar, yapılan pek çok farklı çalışmanın yüksek ısıda pişirilmiş etin meme kanseri riskini artırdığını ortaya koyduğunu ancak hiçbirinin meme kanserini atlattıktan sonra bu şekilde pişirilmiş etleri tüketmenin hayatta kalma şansını etkileyip etkilemediğine bakmadığını belirtiyor.

Araştırmalardaki bu boşluğu doldurmak isteyen ekip 1996-1997 yılları arasında ilk birincil invazif ya da henüz oluştuğu dokudan çıkamamış meme kanseri teşhisi konmuş tam 1.508 kadınla görüşüyor.

Çalışmanın başlangıcında her kadına hayatlarının her on yıllık zaman diliminde kızartılmış, mangalda pişirilmiş ya da tütsülenmiş dört çeşit eti tüketimleriyle ilgili sorular soruluyor. 5 yıl sonra, kadınlara aradan geçen zamanda bu etleri tüketimleriyle ilgili sorular yöneltiliyor.

17.6 yıl süren gözlemin ardından, bu kadınlardan 597 tanesini hayatını kaybetti. Ve bu kayıpların 237’si -ki bu %39.5’e tekabül ediyor- doğrudan meme kanseriyle ilişkiliydi. Toplamda, meme kanseri teşhisi konmadan önce belirtildiği şekilde pişirilen etleri çok tüketen kadınların, nispeten az tüketen kadınlara göre %23 daha fazla meme kanserine bağlı ölümle karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı.

Rapora göre, meme kanseri konulmadan önce ve konulduktan sonra belirtildiği şekilde pişirilen kümes hayvanı etini, sığır etini, kuzu etini ve balık etini fazla tüketen kadınların daha az tüketen kadınlara oranla meme kanseri kaynaklı ölümle karşı karşıya kalma risklerinin %31 olduğu belirtiliyor.

Bir önceki yazımız olan Acı Biber Meme Kanserini Engelliyor başlıklı makalemizde acı biber meme kanseri, Göğüs kanseri ve meme kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |