Menenjit belirtileri nedir?

Menenjit belirtileri nedir?

Menenjit Belirtileri

Menenjit, beyin zarlarının iltihaplanması ile oluşan tehlikeli bir hastalıktır. Tedavide gecikilmemesi gereklidir ve erken müdahale ile oluşabilecek hasarlar en aza indirgenebilir. Beyin hasarı, işitme kaybı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek bu hastalığın, belirtilerinin bilinmesi ve erken fark edilmesi, her zaman büyük önem taşımaktadır. Bu hastalığa yakalananlar, %95 oranında 3-4 yaş ve altı çocuklardır. Hastalık sıradan bir enfeksiyon gibi başlayabilir, aniden ağırlaşarak seyreden tabloya diğer belirtilerde eklenir.

menenjit

Şiddetli Ateş: Ateş genellikle 38-39 derecede seyreder, ancak 40 derece ve üzerine çıktığı durumlara da rastlanır ve bu yüksek ateşle birlikte havale, sıklıkla yaşanan bir durumdur.

Baş Ağrısı Ve Mide Bulantısı: Düşürülemeyen yüksek ateşe, mide bulantısı ile kusma ve baş ağrısı eşlik etmekte, şiddeti zamanla artmaktadır.

Bilinç Bulanıklığı Ve Uyku Hali: Ne söylediğini veya ne yaptığını bilmeyebilir. Daha ziyade uyku hali devam eder, bilinç tam olarak açık değildir. Ya da bilinç gidip gelme şeklinde de görülebilir.

Ensede Ağrı Ve Ense Sertliği: Ense bölgesindeki kasların, kasılıp şişme nedeni ile hareketleri kısıtlamakta ve şiddetli ağrılar görülebilmektedir. Örneğin hastalığın diğer belirtileri ile çocuğun çenesini göğüs bölgesine değdirememesi, hastalığın neredeyse kesin olduğunu gösteren belirtilerden biridir.

Işığa Karşı Hassasiyet: Yüksek ışık ve direkt gün ışığı karşısında tepki verme ve ağrıların şiddetlenmesi şeklinde gözlemlenebilir. Hasta kendini ışıktan sakınmaktadır.

Ciltte Lekeler: Ciltte beliren mor lekeler şeklinde olabilir. Ancak bu belirti, genellikle diğer belirtiler gözlemlendikten sonra ortaya çıkar ve bazen hiç görülmeyebilir.

menenjit-1

Beyin ve omurilikten sıvı alınarak kesin teşhis edilebilen menenjit, bebeklerde daha zor anlaşılabilmektedir. Kucağa alındığında şiddetli ağlama, düşük veya yüksek vücut ısısı, uyku hali, iştahsızlık ve kafada normalden farklı bir şişlik ile kendini gösterebilmektedir. Aynı zamanda, menenjit ile görülme tehlikesi olan bir diğer hastalık ise kan zehirlenmesidir. Menenjit ve kan zehirlenmesine sebep olan mikroplar, birçoğumuzun hastalığa yakalanmadan, boğazımızda taşıdığımız mikroplardır. Solunum yolu ile taşıyıcıdan kolaylıkla geçebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |