Menenjit hastalığı belirtileri nedir?

Menenjit hastalığı belirtileri nedir?

Menenjit beyin zarı iltihabı olarak bilinir ve menenjitin en belirgin şikâyeti şiddetli baş ağrısıdır. Beyin içinde basınç artışının olması ve beyindeki iltihaplanma baş ağrısının ana sebepleridir. Toplumda çok korkulan ve özellikle çocuklar için korkulması gereken de bir hastalıktır.

Bu hastalığın ciddi sorunlarla birlikte ölüme yol açmaması için hastalığın teşhisinin erken konulması ve tedavisinin hemen ve hızlı bir şekilde yapılması önemlidir. Menenjit hastalığının endişelenilmesi gereken bir hastalık olduğunu söylemiştik. Peki, birey aile ve toplum olarak bu hastalık konusunda yeterli bilgiye sahip miyiz?
menenjit-belirtileri
Menenjit hastalığı nedir? Diye sorulduğunda tatmin edici cevap verecek ön bilgiye sahip miyiz? Birey olarak bu hastalığın farkında olmalıyız. Özellikle de çocuklarımız için.

Menenjit hastalığı en çok beş yaş altı çocuklarda görülmektedir. Kalıcı sorunlar ve ölüm riskinin tehdit ettiği yaş grubu da yine beş yaş ve altı çocuklardır. Yapılan araştırmalara göre de dünyada her 3 dakikada bir çocuk maalesef bu hastalık yüzünden yaşamını yitirmektedir. Bu nedenle özellikle bu yaş grubundaki çocuklarımızı son derece dikkatli şekilde takip etmeli ve gözlemlemeliyiz.

Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile menenjit hastalığına sebep olabilir.  Çocuklarda özellikle yüksek ateşi olanlar, bununla birlikte bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik, denge sisteminde bozukluk, huzursuzluk ve benzeri gibi şikâyetler bulgular varsa hemen doktora başvurmak gerekmektedir.

Menenjite sebep olan virüsler çeşitli metotlarla ortaya çıkarılabilmektedir. Menenjitin tedavisi evde ilaç veya başka yöntemlerden ziyade hastanede yatılarak yapılmalıdır. Çünkü amaç iltihabı oluşturan mikropları bir an önce yok etmektir. Tedavi yöntemi olarak hastanede yatmamak ilerde kalıcı sorunlara sebep olur. Körlük, sağırlık, zeka geriliği, sara krizleri, epilepsi gibi.  Menenjit hastalığı için çeşitli aşılar bulunmaktadır. Tedavi sürecinde bu aşıların belirlenen periyodlar da ve düzenli yapılacak olması çok önemli bir husustur.

Sonuç olarak diyebiliriz ki menenjit hastalığından korunmak ve çocuklarımızı da korumak için her hastalıkta olduğu gibi menenjit hastalığı ve tedavisi hakkında da daha fazla bilgiler öğrenmeliyiz.  Özellikle erken teşhis, hızlı tedavi, aşı ve hastanede tedaviyi sürdürmek hayati önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Beyin tümörü belirtileri nedir? başlıklı makalemizde baş dönmesi, beyin tümörü çeşitleri ve beyin tümörü belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Ben küçükken menegis hastalığı geçirmiştim şimdi 30 yaşındayım 5 senedir panik atak hastasıyım bu çocukluktan kalma bir hastalikmi acaba neyapabilirim bana yardım edin

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |