Menisküs nedir? Menisküs belirtileri ve tedavisi

Menisküs nedir? Menisküs belirtileri ve tedavisi

Sadece sporcu hastalığı olarak bildiğimiz menisküs hastalığı nedir? Menisküs diz eklemi içerisinde uyluk ve kaval kemikleri arasındaki sürtünmeyi azaltmak ve vücut yükünü diz içerisine transfer etmek için dizin içine yerleşmiş olan kıkırdağımsı yapılardır. İçte bir, dışta bir toplamda iki tane olan menisküs görünüm itibari ile “C” şekline benzemektedir.

menisküs belirtileri

Menisküs her ne kadar sporcu hastalığı olarak bilinse de herkesin başına gelebilecek bir hastalıktır. Doğru tabiri ise menisküs yaralanması, menisküs zedelenmesi olmalıdır. Çünkü menisküs de vücudumuzun bir organıdır. Darbe sonucunda olabileceği gibi düz bir zeminde düşme sonucunda da olabilmektedir.
menisküs tedavisi

Menisküs yırtılması iki şekilde görülebilmektedir. Bunlarda ilki olan genç grupta darbe gelmesi, dizde travma sonrası olabilmektedir. Bu yırtılma halk arasında sporcu yaralanması olarak da tabir edilmektedir. İkincisi ise yaşlı gruptur.

Menisküslerin zamanla deforme olması sonucu dizde dönmeler, burkulmalar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu grup hastalarda yırtılma; kalkma, çömelme ya da merdiven inip-çıkma sırasında basit diz dönmeleri ile de olabilmektedir. Menisküs yaralanması; günlük hareketlerde ağrı, dizde takılmalar, dizin kitlenmesi ve dizde boşalma hissi ile kendini göstermektedir.

menisküs nedir

Dize gelen darbeler yırtılmalar çoklukla sebep olmakla birlikte özellikle yaşlı kişilerde görülen küçük darbelerin birbiri üzerine eklenmesiyle menisküsün sağlam yapısını kaybederek zedelenmesi menisküs hastalığı nedir, sorusuna cevap vermektedir.“ Ben de menisküs yaralanması belirtileri var, peki ne yapmalıyım?”, diyorsanız eğer öncelikle uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir.

Muayene sonrası hekiminizin de uygun gömesi ile MR tanı yöntemi ile yırtığın büyüklüğü ve yeri tespit edildikten sonra tedavi yöntemine karar verilmektedir. Eğer yırtık cerrahi gerektirecek kadar büyük değilse ve ağrı da kontrol altına alınabiliyorsa egzersiz ve fizik tedavi yöntemleri önerilmektedir. Ancak yırtık büyük ise menisküs sarkarak kıkırdağı yıpratmaya başlar ki bu durumda cerrahi önerilmektedir. Cerrahi yöntemlerin en konforlusu ise artroskopidir.

Artroskopi, kapalı yöntemle yapılan cerrahi bir müdahaledir. Lokal ya da genel anestezi altında yapılabilmektedir. Kapalı müdahale olduğu için iyileşme süresi kısadır ve pansuman gerektirmez. Ayrıca hasta lokal müdahale ile aynı gün, genelde ise ertesi gün taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan kısa bir süre sonra eski hayatınıza dönebilirsiniz. Ayrıca müdahale sonrasında fizik tedavi de gerektirmeyen bu yöntem hastaların yaşam kalitesini de arttırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |