Menopoz belirtileri nedir?

Menopoz belirtileri nedir?

Tıbbi otoritelerin kabul ettiği süreç, kadınlarda adet döneminin bittiği ve genel olarak 48-50 yaş aralığının, menopoz zamanı olduğudur. 35 yaşa yakın dönemlerde gerçekleşene erken menopoz, 55 yaş tan sonrakilere ise, geç menopoz dönemi denilmektedir. Geç menopozun en büyük etkisi, rahim kanseri olma riskinin artması, erken menopozun ise daha çok psikolojik etkileri görülmektedir. Halkın genel geçer bilgilere dayanarak, tamamen kendi istekleri ile inandıkları menopozun cinsel hayatın sonu olduğu görüşü, aslında yanlıştır.

menopoz-belirtileri

Menopoz Nasıl Başlar

Oldukça doğal bir süreç olan menopoz, son adet döneminden yaklaşık olarak 12 ay sonra başlar. Ve artık adet görülmesi tamamen biterek doğurganlık ortadan kalkar.

Menopoz döneminin başlamasıyla birlikte bazı hormonal değişiklikler ortaya çıkar. Özelliklede östrojen hormonundaki azalma sebebiyle, duygusal ve fiziksel değişiklikler baş gösterir. Kadının bu dönemde oldukça fazla desteğe ihtiyacı vardır. Özellikle eşlerin bu konuda gerekli bilgileri edinerek gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekir.

menopoz belirtileri

Menopoz Belirtileri

Menopoz döneminin başlaması ve artık son bulması, kişiden kişiye değişiklik gösterir ve 1 ila 2 yıl kadar sürebilir. Bu dönemin belirtileri düşük seviyelerden başlar, yükselir ve sonunda kaybolarak hayat normale döner

Menopozda Psikolojik Değişiklikler

En fazla etki, psikolojik yönden kendini belli eder. Uykusuzluk, kolay şekilde ağlamalar, aşırı sinirlilik, anksiyete, depresyon gibi etkiler, her an yerli yersiz yaşanabilir.

Menopozda Fiziksel Değişiklikler

Hormon dengesizliği sebebiyle, kilo alımı, göğüslerde küçülme, sesin kalınlaşması, saç ve bikini bölgelerinde tüylerin azalması, kol ve bacaklarda aşırı tüylenme, kemik erimesi hastalığının görülmesi, cilt kuruluğu ve kırışıklıklarda artış, üreme organı küçülmesi, kalp damar sistemlerinde değişiklikler ve çeşitli hastalıkların meydana gelmesi gibi, vücut yapısında birçok değişiklik baş gösterir. Ancak bu değişiklikler her menopoz olan kadında olmayabilir. Bazılarında ilk zamanlarda aniden gelişir, bazılarında ise yıllar sonra doğal yaşlanma ile kendini gösterir.

Menopozda Yaşanan Belirgin Rahatsızlıklar

Menopozun ilk zamanlarında, adet süzensizlikleri meydana gelecektir. Ağrı ve sancıların artması söz konusu olabilir. Sıklıkla duyulan ateş basması, ani üşüme hissi de kaçınılmazdır. Uyku düzeninde bozulma ve az uyuma, geceleri terleme, menopoz dönemi boyunca cinsel isteksizlik, vajinal kuruluk ve kaşıntı, sorunları ve belirtileri, menopoz dönemindeki kadınların yaklaşık olarak %60 ile 80’ninde görülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |