Mide balonu kimlere uygulanır

Mide balonu kimlere uygulanır

Mide balonu obezite tedavisinde hastalara kısa yolla kilo vermek için yapılan endoskopik lokal bir işlemdir. Hastanın yemek borusunda ve midesinde herhangi bir problem bulunmaması durumunda işlem endoskopik olarak yapılmaktadır. Hastanın midesine, içinde sıvı bulunan silikon bir balon yerleştirilmektedir.

Peki, mide balonu kimlere uygulanır sorusunun cevabına gelecek olursak, mide balonunun yaygın olarak obezite hastalarına uygulandığını söyleyebiliriz. Mide balonu ile zayıflatma yöntemi son yıllarda obezite dışında insan vücudunda bulunan diğer hastalıklarda da fayda sağlamaktadır.

Örneğin; hipertansiyon, şeker hastalığı, eklem hastalıkları gibi rahatsızlığı bulunan hastalarda da acil kilo vermeyi gerektiren, fazla kilonun hastalık açısından risk yarattığı durumlarda tercih edilmektedir.

Elbette hastaların öncelikle kilo vermek için sağlıklı beslenme programları ile düzenli sporu alışkanlık haline getirip sağlıklı kilo verme yöntemlerini denemeleri gerekir.  Spor ve diyetle desteklenen sağlıklı yaşam yöntemleri denenmiş ve gereken sonuç alınamamışsa vücut kitle endeksi oranına göre mide balonu tedavisi yapılabilir.

Ancak bazı durumlarda kilo vermek sağlık açısından çok önem arz etmekte ve hastaların acil kilo vermeleri gerekmektedir. Mide balonu uygulaması obezite tedavisinde kullanıldığı gibi vücudunda başka bir hastalığı bulunan ve ameliyat olabilmesi için öncelikle kilo vermesi gereken hastalarda da kullanılabilmektedir. Böyle acil durumlar gerektiğinde vakit kaybı olmaması açısından hemen operasyon gerçekleştirilebilir.

Endoskopik işlemlerde risk neredeyse yok denecek kadar az olduğundan mide balonu uygulamasının da herhangi bir riski bulunmamaktadır. Yalnızca 48 saat içerisinde vücudun yabancı bir cismi kabul etme aşamasında hastada kusma, bulantı gibi durumlar görülebilmektedir.

Çok az hasta 48 saattik dilimi atlattıktan sonra balonu vücudunun kabul etmediğini söyleyerek çıkarılmasını talep etmektedir. Uzmanlar bu durumun %90 psikolojik olduğunu belirtiyor. Mide balonu işleminin vücutta durma süresi altı ya da sekiz aydır.

Bu uygulamanın esas amacı hastalara bu altı ya da sekiz aylık süreçte sağlıklı yeme alışkanlığı düzenini kazandırmaktır. Diyet ve spor ile kilo veremeyen bu hastalar mide balonu yöntemiyle midelerinde hissedecekleri küçülme durumuyla daha çabuk doyacak ve vücut kilo vermeye başlayacağından hasta belli bir sürede sağlıklı bir şekilde ideal kilosuna ulaşabilecektir. Ve kişilerin beslenme alışkanlığı değişmiş olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |