Mide kanaması belirtileri nedir?

Mide kanaması belirtileri nedir?

Mide kanaması, %5 ila %10 gibi bir ölüm riski taşıyan ve erkeklerde kadınlara göre daha fazla yaşanan bir durumdur. İleri yaşlarda, çeşitli hastalıklar sebebiyle ilaç kullanımına bağlı olarak, daha fazla yaşandığı bilinen bir hastalıktır. Kişisel sebeplerden ötürü, farklı belirtiler gösteren ve tıbbi yardımlar ile iyileşen, ancak tekrarlama olasılı olan, bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Mide kanaması sadece mide de değil, ağız yoluna ulaşan tüm sindirim sistemi organlarında olması sebebiyle, kanın ağızdan gelmesi olarak adlandırılabilmektedir.

mide kanaması

Mide Kanaması Sebepleri

En fazla ilaç kullanımı, kimyasal zehirlenme, psikolojik tepkiler gereği ve aşırı zayıf bünyelerde görülmektedir. Kötü beslenme ve alkol gibi sindirim sistemine zararlı beslenme şekilleri de, mide kanamasına yol açmaktadır. Ayrıca kafa travmalarının, aşırı tepki göstererek midenin sert kasılması sebebiyle, kanamaya yol açtığı da bilinmektedir.

Mide Kanaması Belirtileri

En fazla görülen mide kanaması belirtisi, dışkının katran benzeri koyu renkli olmasıdır. Kalın bağırsaktaki kanamaların kahve telvesi şeklinde, koyu yeşile çalan rengi ile mide kanamasından ayrılması söz konusudur. Rektuma yakın bölgelerde ise kanamanın normal renkte olduğu unutulmamalıdır. Kanamanın şiddeti artmış vaziyette ise, kusma kaçınılmazdır. Koyu kırmızıya benzeyen katransı renkte ve kesik krizler şeklinde olur. Baş dönmesi, halsizlik ve diğer tüm kan kaybı belirtileri, tabloya eşlik eder ve devam eden kan kaybı yüzünden, bilinç kaybı gerçekleşir. Bayılma ve şok, artık mide kanamasındaki son noktadır. Acil tıbbi müdahaleye gerek duyulur.

Mide Kanamasında Teşhis Nasıl Yapılır

Kronik ve oldukça az seviyedeki mide kanamaları, doğrudan dışkı testleri ile belirlenebilir. Hastanın kanamaya sebep olan ilacı, beslenme ve vücuda zararlı alışkanlıkları ve diğer hastalıklarının tedavisi ile sonlandırılabilir. Tıbbi tanı konulabilmesi için, detaylı şekilde araştırmaya gerek vardır. Maddesel sebeplerden mide kanaması olduğu gibi, psikolojik sebeplerden dolayı da mide kanaması yaşanabilir.

mide kanaması belirtileri

Mide Kanaması Tedavisi

Bu tedavi mutlaka hastanede yapılmalıdır. Tedavinin ilk aşamasında kanamanın yeri ve sebebi tespit edilmelidir. Kanamayı durdurmak için ise, ısı ve ilaç tedavisi uygulanıp kontrol altına alınmalıdır ve tekrar etmesi önlenmelidir. Daha sonra mide kanamasının ana sebebi tespit edilerek, buna uygun tedavi şekli uygulanır. Mide kanaması sonrası beslenme doktorun vereceği öneriler doğrultusunda olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer yağlanması belirtileri nedir? başlıklı makalemizde karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi ve trigliserid hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |