Mide kanseri

Mide kanseri

Mide kanseri erkekte daha sık görülür.Batı toplumlarında daha çok 70’li yaşlarda görülmesine karşın ülkemizde ortalama yaş 10 yıl daha erkendir.Dünya’da dağılımı büyük farklılıklar göstermektedir.Uzakdoğu en sık olduğu bölgedir.Tüm mide kanseri vakalarının %40’ı Çin’de teşhis edilmektedir.Sıklık batıya gidildikçe azalır.

Ülkemiz mide kanseri sıklığı açısından Asya’ya daha yakındır.Etyolojide rol oynayan en önemli faktör beslenmedir.Özellikle tuzlanmış ve tütsülenmiş(mangal dahil) yiyeceklerin içerdikleri nitrozaminlersayesinde kanseri indüklediği gösterilmiştir.Sigara içilmesi ,mesleki olarak nikele maruz kalınması riski arttırır.Mide kanserinde en etkili teşhis yöntemi endoskopidir. Ucunda kamera olan bir boruyla mideye girilir. Doktor, midenin her yerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınır ve mikroskobik olarak incelenir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.

Mide kanseri belirtileri

Erken mide kanserinde belirti olmaz. Risk taşıyan kişilere yapılan endoskopik incelemeyle hastalık teşhis edilebilir. Mide tümörü olan kişilerde gıda akışının engellenmesi sonucu ya da tümörün yayılması sonucu belirtiler ortaya çıkar.

Hastaların yarısında elle muayenede bir kitle hissedilir.
Mide bölgesinde ağrı ve midenin ağırlaştığı hissi
İştahsızlık ve bunun sonucunda kilo kaybı görülmesi (şiddetli ve kısa sürede ortaya çıkar)
Yemekten sonra rahatsızlık hissi ve mide şişliği,
Bulantı, kusma,
Mide kanseri olan kişilerin büyük bir kısmında kansızlık da görülür.
Yorgunluk,
Mide ya da bağırsakta kanama olması (gizli şekilde seyredebilir)

Mide kanseri tedavi

Erken evre mide kanserinin primer tedavisi cerrahidir.Cerrahi olarak çıkarılan tümörün arkasından lokal ve sistemik nüksü engellemek amacı ile adjuvan olarak uygulanacak kemoterapi ve radyoterapi sağkalımı uzatmakta ve nüks riskini azaltmaktadır.Bugün A.B.D. ve Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de pek çok merkez ilerlemiş hastalığın tedavisinde cisplatin,5florourasil,epirubisin içeren kombinasyon kemoterapilerini kullanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Yemek Borusu Kanseri başlıklı makalemizde Yemek Borusu Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

4 yorum

  1. Öncelikle tüm hatalara Allah şifalar versin benim babamda migde kanseri teşsisi konuldu şu anda kemoterapinin ilk seansını aldı şu anda iyi kemoterapi üç seans verilecek ondan sonra timöre tekrar bakıcaklar doktorlar.

  2. Merhaba, annem 70 yaşında 4 ay önce mide kanseri teşhisi kondu. Mide ameliyatı oldu. 10 gün sonra Pet çektirdik. Vucudun da her hangi bir bölgeye yayılmadı. 3 ay geçti. İlk 1 ay çok fazla bişey yiyemedi yediklerini çıkarıyordu. Sonra normal yemeklerini yedi. 3 aydan sonra annem sararmaya başladı. Götürüp gösterelim dedik. Ha bire kan tahlili, film istediler. Sonunda da tekrar pet çektirmemizi istediler. Filmi çektik karaçiğere sıçradı. Bu arada kemoterapi aldırma taraftarı değiliz ailece. Annem hastalığını bilmiyor. Söylemeyeceğiz de. Kemoterapi alırsa hastalığını öğrenir. Ne yapacağız şaştık kaldık. Allah böyle acıları yaşatmasın kimselere.Gözüne baka baka yalan söylüyorsun bişey yok diye. Ülser oldun sıçrama yapmasın diye bu tetkikler. Hastalığını söylesek ne gecesi kalır ne gündüzü. Kendi kendini yok eder.

  3. bu kadarcık mı hiç beğenmedim böyle ciddi bir hastalık 3-4 cümle ile mi anlatılır!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |