Mide Kanseri

Mide Kanseri

Vücudumuzdaki yeri sebebi ile kanserleşme hemen hiçbir belirti vermediği için tanısı genellikle ileri evrelerde konulmaktadır. Uzak doğu ülkelerinden Japonya’da mide kanseri çok sık görüldüğü için devlet destekli tarama programları 20.yüzyılın ortalarından itibaren uygulanmış ve bunun sonucunda erken evrede yakalanma oranı artmıştır. Ülkemizde ne yazık ki böyle bir uygulama söz konusu değildir. Mide kanserinin en sık görüldüğü yer küçük kurvatur ve antrumdur. Dikkat etmemiz gereken uyarısı ise erişkinde her türlü hazımsızlığın, mide bağırsak sorununun aslında mide kanserinin habercisi olabileceğidir. O nedenle bu tür sorunların varlığında mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır.

Mide Kanseri sebepleri:

Çevre şartları

Diyet (Nitratlar, dumanlı yiyecekler, yüksek derecede tuzlu gıdalar)

Birinci derece akrabalarında mide kanseri hikayesi olanlar.

Atrofik gastriti olanlar

Helicobacterpylori – helikobakteri enfeksiyonu olanlar

Billroth 2 ameliyatı olanlar ( Mide ülserlerinde uygulanan bir ameliyattır )

Adenomatöz mide polipi hastalığı olanlar

Menetrier hastalığı olanlar

A kan grubu

Mide kanserlerinin büyük bir kısmı adenokarsinom olarak patolojik olarak saptanır.

Mide Kanseri Belirtileri

Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi ağrı ve ağırlık hissi

Kısa sürede kilo kaybı

Bulantı ve kusma

Kaşeksi Şiddetli zayıflama

Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi

Sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama

Erken doyma hissi

Hastaların 2/3 ünde demir eksikliği anemisi

Early stomach cancer imaging of chromo-endoscopy under normal light

Teşhis

1.) Çift kontrastlı baryumlu mide grafisi:

Halk arasında ilaçlı mide filmi denilen görüntüleme yöntemidir.

2.) Gastroskopi (endoskopi):

Ağızdan girilerek mideye kadar gönderilen içerisinde optik bir görüntüleme sistemi olan bir boru yardımıyla yapılır. En duyarlı ve en özgün teşhis yöntemi budur. Bu yöntemle hekim mide yüzeyini çıplak gözle görebilir ve şüphe edilen bölgelerden biyopsi ile parça alıp patolojik incelemeye gönderir, buda şüphe edilen ülser veya kanser dokusunun özelliklerini ayırt edilmesini sağlar.

Mide Kanserinde Tedavi

Gastrektomi Midenin tamamen alınması : Bu tür tedavi yaklaşımı hastalarda hastalığın sağaltımı için yegane yoldur. Sadece tümör dokusunu çıkarılması, ender vakalarda sadece mukozada sınırlı tümörlerde yapılabilir. Bu tür bir tümörün varlığında mutlaka bilgisayarlı tomografi, veya endoskopik ultrasonografi yaparak tümör dokusunun çıkarılmasına karar verilebilir.

Early stomach cancer imaging under normal light

Lenfomalarda tedavi :

1.) Düşük dereceli lemfomalarda tedavi:

Helicobacter pylori enfeksiyonunu tedavi etmek hastaların yarıya yakınında iyileşmeyi sağlar. Bunun dışında kalan vakalara kemoterapi (CHOP tedavisi denilen 4 lü tedavi) uygulanır. Bunlar;

· Cycloposhosphamide

· Doxorubicin

· Vincristine

· Prednisone

2.) Yaygın geniş hücreli lenfomada tedavi:

İki tür tedavi yöntemi vardır;

a.) Yanlızca kemoterapi( ilaç tedavisi )

b.) Mide dokusunun ameliyatla bir kısımının çıkarılması+ameliyatı takiben kemoterapi (İlaç tedavisinin uygulanması)

Leiyomyosarkomlarda tedavi :

Bunlarda kanserli dokunun çıkarılması ile hastaların büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mide Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

116 yorum

 1. herkese acil şifalar dilerimm
  benim babamda buhastalıktan yeni ameliyat oldu henüz nası sonuçlanacagını bilmiyoruz
  ameliyat basarılı gecmiş
  mide ve dalagı alındı yorumlarınızdan dolayı tesekür ederim allahtan umut kesilmez bu hastalıkla mücadele edenlere sabır diliyorumm

 2. Benim arkadaşım mide kanser ve 14 yaşında.Kendisi kanser olduğunu kimseye söylemiyor ve kanser değilmiş gibi devam ediyor hayata.Ameliyatı riskli olarak gördükleri için ameliyat şuan için düşünülmüyor.Yaşı küçük olduğu için ameliyat ona bir soruna yaratır mı?Ve arkadaşımın iyileşmesi için neler yapabiliriz?Yardım ederseniz çok sevinirim.

 3. Yaklaşık 1 ay önce mısır da bulunan eşimin annesinin mide kanseri oldugunu öğrendik. yapılan ameliyatta mideden kötu huylu parça ile birlikte yumurtalık ve rahimde alındı. şimdi onu türkiye ye getirmek istiyoruz. bu hastalıkta hangi hastane- doktara başvuracağımızı bilemiyoruz. bu hastalıga yakalanıpta kurtulanlar dan acil yanıt beklıyoruz.
  Herkese acil şifalar

 4. Geçen yıl haziran ayından beri babamla ben ilgileniyorum.mide ca dan 1/3 i alındı 5 kür kemoterapi ve 28 gün ışın tedavisi gördü. Bazen ümitsizliğe kapılıp gizli gizli ağladığım günler oldu ama kendisine bunu hiç hissettirmedik.hastalığını bilmiyor ve yapılan tüm uygulamalara kızıp serbest kalmak istiyordu.Tıbbın dışında hiç bir duyulan yönteme izin vermedim.şimdi kemoterapide bitti.yemesi içmesi yerinde.kontroller yapılıyor.yayılma yok.inşallah dahada iyi olur.moral çok önemli.Ümitsizliğe kapılmaya gerek yok.erken teşhis çok önemli.doğru zamanda doğruyerlere başvurmalı.herkese acil şifalar diliyorum.

 5. merhaba dedm 77 yaşında mide kanseri ameliyatla 4 te 1 ini alacklar doktor ameliyat olmasssa 2 3 ay içinde öleck dedi.acaba ameliyat olursa kurtulurmu yoksa vücüduna yayılırmı?

 6. once herkese allah sifa versin dileklerimi sunuyorum
  benim eklemek istedigim bisye var kanserde ilk etapta kemoterapi gorulmesi daha yararlidir cunku kanserli hucreyi zayiflatma kucultme soz konusur ondan sonra amaliyet olmasi daha iyidir

 7. anneme 1,5 yıl önce şiddetli pan gastrit teşhisi kondu . 1,5 yıl dolmadan 1,5 ay önce mide sol tarafta ağrılar başladı ve geçtiğimiz cuma kardia mide kardia kanseri çıktı malesef. her şey ALLAH tan ama doktorlarımızda oldukça ilgisiz çok güzel başlarından savmayı biliyorlar hükümette her şey düzeldi diyor . hiç düzelen bişe yok insan buna kahrediyor. bu gerçeği belirtmek şart ALLAH herkeze şifa versin. ömer arkadaş ismim orhan metin sizle ve diğer arkadaşlarla görüşmek isterim mailim orhanmetin1985@yahoo.com.tr ALLAH şifa versin.

 8. Ben 2 yıl önce mide kanseri olduğumu öğrendim. Midemin tamamını ve dalağı aldılar 6 seans kemoterapi gördüm, 25 gün ışın tedavisi aldım, şuan gayet iyiyim, herşeyi yiyor ve içiyorum, hiç korkmayın Allahtan hiçbir zaman ümit kesilmez. Sabırlı ve güçlü olun. Hastalıktan kurtulmanın tek yolu inançlı ve güçlü olmak.

 9. amcam 10 gün önce vefat etti bi deri bi kemik kalarak öldü son zamanlarında nefesi bile zor almaya basladı ve bi aksm son nefesii verdi allah kmseye bu hastalıgı vermesin 🙁

 10. Öncelikle bu hastalığa yakalanan herkeze acil şifalar diliyorum.Bizimde mide kanseri bi hastamız var.Bayan.36 yaşında.Rahim kanserinden şüphelendiler ve daha sonra midesinden de rahatsız olduğu için mideye endoskopi ile bakıldı ve sonuç mide kanseri çıktı.Ve daha kötüsü kemiklerinede sıçramış.Kendisinin hiçbişeyden haberi yok.Şuan çok kötü.Sancıları gün geçtikçe daha da artıyo.Doktorlar yapılcak birşey yok diyolar ama biz yinede umut etmek istiyoruz.Belki bu hastalığa birazda olsa iyi gelecek bitkisel ilaçlar vardır diyoruz.Lütfen bilgisi olan varsa bize yardımcı olun..

 11. öncelikle bütün kanser hastalara gecmis olsun diyorum gecmis olmasa bile acil sifalar diliyorum bn daha öncede yorum yapmıstm 1 ay öncesinde bu bir ay öncesinde amcam ölüme kadar gitti bi gece doktorlar sabaha cıkmz dedi sabah oldugunda daha diri uyandı ve git gide iyiye gitti doktorlarıda sasırttı doktorlar vücudu iyi görünce bir ilac denemek istediler ve ilac denendi ışın tedavisiyle ve kemoterapi gördü ardından bitmis vücuda yüklendiler ve amcam bi hafta öncesinde tedaviden sonra derin uykuya daldı yemek yemez su icmez oldu simdi hastanade serum yiyor kanser en son saglam yere beyne sıçradı simdi ne olcagını bilmiyoruz bekliyoruz beklemekten baska caremiz yok… allah butun kanser hastalara acıl sıfalar versın..

 12. babamın ramazan ayında mıgdesının tamamını aldılar ondan sonra 3 seanz kemoterepi gördükten sonra karnı sıstı gecen haftada karnından 5 ltre su aldılar sımdı gıne karnı sısmeye basladı yemek yıyemez oldu. bu ılletten nasıl kurtulabılırız? allah butun hastalara acıl sıfalar versın

 13. Öncelikle bu hastalığa yakalan herkeze geçmiş olsun diliyorum. ^73 yaşında olan dedemi bugun doktara götürdük ve midesinde kitle olduğunu ve yarın amilyatla alınacağını ve arkasından kemoterapi yapılması gerektiğini sölediler hastalık belirtileri 10 gündür var sizce kanserli hücrelerin başka organlara yayılmış olma ihtimali varmıdır bu tedavi yöntemine nasıl bakıyorsunuz?

 14. merabalar öncelikle bu mide kanserine yakalanan herkese çok geçmiş olsun diyorum.bundan tam bir yıl önce kız kardeşim mide kanserine yakalandı biz kardeşimi götürmedik doktor kalmadı.ve malesef 8 mart 2009.tarihinde kardeşimi kaybettik.yani şunu demek istiyorum bu hastalık hiç af etmiyor herkese çok geçmiş olsun diliyorum..

  Sayın Cuma,
  Öncelikle başınız sağolsun.
  Moral arayan hastalara ve hasta yakınlarına şunu söylemek istiyorum.
  Sitemize gelen 100 lerca mesaj kanser illetinden doğru tıbbi tedavi ile nasıl kurtulduklarını anlatıyor.
  bu nedenle sakın umutsuzluğa düşmeyin.Çaresizlik durumunda Tıptan uzaklaşıp dolandırıcı ve sömürgen bitkisel tedavicilere sakın kapılmayın.Bilim ve Tıptan uzaklaşmayın.Gerçekten çok samimi söylüyorum gelen bir çok mesaj kanseri zorda olsa nasıl yendiklerini ve sağlıklı kaliteli hayatlarına devam ettiklerini içeriyor.
  Hoşçakalın

  Admin

 15. amcam 1 sene önce kanser hastalığına yakalandı midenin büyük bir kısmı bırakıldı vücuda normalden fazla kemoterapi yapıldı simdi ise kanser vücuda sıcradı ve mideden 2 defa su alındı ve suan güclükle konusuyor almanyada hastanede kalıyor tedavi görüyor sizce durumu nasıl olur yaşama ihtimali var mı ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |