Mide Kanseri

Mide Kanseri

Vücudumuzdaki yeri sebebi ile kanserleşme hemen hiçbir belirti vermediği için tanısı genellikle ileri evrelerde konulmaktadır. Uzak doğu ülkelerinden Japonya’da mide kanseri çok sık görüldüğü için devlet destekli tarama programları 20.yüzyılın ortalarından itibaren uygulanmış ve bunun sonucunda erken evrede yakalanma oranı artmıştır. Ülkemizde ne yazık ki böyle bir uygulama söz konusu değildir. Mide kanserinin en sık görüldüğü yer küçük kurvatur ve antrumdur. Dikkat etmemiz gereken uyarısı ise erişkinde her türlü hazımsızlığın, mide bağırsak sorununun aslında mide kanserinin habercisi olabileceğidir. O nedenle bu tür sorunların varlığında mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır.

Mide Kanseri sebepleri:

Çevre şartları

Diyet (Nitratlar, dumanlı yiyecekler, yüksek derecede tuzlu gıdalar)

Birinci derece akrabalarında mide kanseri hikayesi olanlar.

Atrofik gastriti olanlar

Helicobacterpylori – helikobakteri enfeksiyonu olanlar

Billroth 2 ameliyatı olanlar ( Mide ülserlerinde uygulanan bir ameliyattır )

Adenomatöz mide polipi hastalığı olanlar

Menetrier hastalığı olanlar

A kan grubu

Mide kanserlerinin büyük bir kısmı adenokarsinom olarak patolojik olarak saptanır.

Mide Kanseri Belirtileri

Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi ağrı ve ağırlık hissi

Kısa sürede kilo kaybı

Bulantı ve kusma

Kaşeksi Şiddetli zayıflama

Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi

Sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama

Erken doyma hissi

Hastaların 2/3 ünde demir eksikliği anemisi

Early stomach cancer imaging of chromo-endoscopy under normal light

Teşhis

1.) Çift kontrastlı baryumlu mide grafisi:

Halk arasında ilaçlı mide filmi denilen görüntüleme yöntemidir.

2.) Gastroskopi (endoskopi):

Ağızdan girilerek mideye kadar gönderilen içerisinde optik bir görüntüleme sistemi olan bir boru yardımıyla yapılır. En duyarlı ve en özgün teşhis yöntemi budur. Bu yöntemle hekim mide yüzeyini çıplak gözle görebilir ve şüphe edilen bölgelerden biyopsi ile parça alıp patolojik incelemeye gönderir, buda şüphe edilen ülser veya kanser dokusunun özelliklerini ayırt edilmesini sağlar.

Mide Kanserinde Tedavi

Gastrektomi Midenin tamamen alınması : Bu tür tedavi yaklaşımı hastalarda hastalığın sağaltımı için yegane yoldur. Sadece tümör dokusunu çıkarılması, ender vakalarda sadece mukozada sınırlı tümörlerde yapılabilir. Bu tür bir tümörün varlığında mutlaka bilgisayarlı tomografi, veya endoskopik ultrasonografi yaparak tümör dokusunun çıkarılmasına karar verilebilir.

Early stomach cancer imaging under normal light

Lenfomalarda tedavi :

1.) Düşük dereceli lemfomalarda tedavi:

Helicobacter pylori enfeksiyonunu tedavi etmek hastaların yarıya yakınında iyileşmeyi sağlar. Bunun dışında kalan vakalara kemoterapi (CHOP tedavisi denilen 4 lü tedavi) uygulanır. Bunlar;

· Cycloposhosphamide

· Doxorubicin

· Vincristine

· Prednisone

2.) Yaygın geniş hücreli lenfomada tedavi:

İki tür tedavi yöntemi vardır;

a.) Yanlızca kemoterapi( ilaç tedavisi )

b.) Mide dokusunun ameliyatla bir kısımının çıkarılması+ameliyatı takiben kemoterapi (İlaç tedavisinin uygulanması)

Leiyomyosarkomlarda tedavi :

Bunlarda kanserli dokunun çıkarılması ile hastaların büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mide Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

116 yorum

 1. slm arkadaşlar öncelıkle herkeze geçmıs olsun allah şıfa versın.benımde babam mıgde kanserıne yakalandı.mart aında mıgdesı komple alındı az az yemek yıyor.ama doktorları bıle sasırıyor masallah çok çok ıyı.hıç kımse morelını bozmasın ınsallah hepınız atlatacaksınız bu hastalıgı adını soylemeyın sadce ben hastayım dııen yeterlı adı soylendıgınde ıınsanlar daha karamsar oluyo ama ınanın hıç bırsey deıl.acıl şıfalar..

 2. Arkadaşlar herkeze tekrardan geçmiş olsun söyliyeceklerimi uygulayıp uygulamamak sizlere kalmış ben organların düzenli çalışması bozulmadığı sürece bu hastalığın bişey yapamıyacağına inananlardanım üst sıralarda da daha eskiden yazım var Babam 4. evre adenakarsinom ve en fazla 3 ay dediler şu anda kanserden eser yok ki halam da aynı şekilde sizden ricam HERBALİST yada ŞİFACI diye geçinip herkeze KANNTERON-ISIRGAN verip insanların muhtaçlıklarını kullanmaya çalışan sahtekarlara inanmayın.
  1-) kesinlikle bal,çukulata,kızartma vermeyin
  2-) YEMEKLERDEN ÖNCE 1 YEMEK KAŞIĞI ORJİNAL SIZMA ZEYTİN YAĞI İÇERSİNE ÇÖREK OTU KATIP İÇİRİN ( 0,5 ASİT )
  3-) ADAÇAYI-ÇÖRTÜK-CİVAN PERÇEMİ-MERSİN BİTKİSİ-ÖKSE OTU ÇAYLARI HAZIRLAYIP İÇİRİN
  4-) YEMEKLERİ TAMAMEN ZEYTİN YAĞLI OLACAK TEREYAĞI AYÇİÇEK YAĞI MARGARİN KESİNLİKLE YOK
  5-) GÜNDE 3 BARDAK YEŞİL ÇAY İÇİLECEK
  6-) COLOSTRUM-SELENYUM-SPRİLUNA-MULTİMUSHROOM-ZERDEÇAL HAPLARINDAN TEMİN EDİP HER GÜN DÜZENLİ OLARAK İÇİRİN
  7-) BULABİLİRSENİZ BRESSDROPS DAMLASI ( U.S.A. den ithal pahalı ve orjinalini bulmak zor ) bulaazsanın gün içersinde yarım kilo kadar çekirdekli üzüm özellikle çekirdekleri çiğnenicek.
  😎 KESİNLİKLE HAFTADA 2 KİLO TAZE YABAN MERSİNİ 1 KİLO KADARDA GOJİ BİTKİSİ 1 KİLO KADAR ÇİLEK VE YARIM KİLO KADAR DA KURUTULMUŞ ALTIN ÇİLEK TÜKETİLİCEK.
  9-)SABAH VE AKŞAM YEMKLERDEN ÖNCE KÜRDAN UCUYLA ARI SÜTÜ VE ÇAY KAŞIĞI KADAR POLEN AMA KESİNLİKLE METAL KAŞIK BICAK DEYDİRMEYİN.
  10-)BİRER HAFTA ARAYALA HER GÜN SIKMA HAVUÇ SUYU İÇİNE ZEYTİN YAĞI KATILARAK SABAH VE AKŞAM BİRER BARDAK İÇİRİLECEK
  11-)BOL BOL YEŞİL TÜKETTİRMEYİ VE OKSİJENİ BOL YERLERİ TERCİH ETMEYİ UNUTMAYIN.

  Bu süreç çok meşakkatli ve sabır isteyen bir süreç allah hepimizin yardımcısı olsun ama unutmayın ömrü veren de alacak olanda belli ben bunları uygularken kesinlikle hastalarımı kurtarayım yada iyileştireyim diye değil acılarını bi nebzede olsa dindireyim diye uğraştım ama faydasını fazlasıyla gördüm.

 3. öncelikle Allah bütün hastalara acil şifalar versin.
  malesef babamda bu hastalğın pençesinde şuasn hastanede uğraşıyor.19,07,2010 tarihinde doktor ameliyat kararı aldı hastalığın ilerlemiş olduğunu midesini almazsak öleceğini söyledi fakat yapılan operasyonla mideyi alamadı çünkü kanser denen illet karaciğer ve bu organa yakın diğer bölümleride etkilemiş ayrıca damaralara tümörlerin yapışık olduğunu tespit etmiş bıçak vurursa masada kalcağından korkmuş! öncelikle hasta yakınlarından bu şekilde operasyon geçiripte midesi alınmayan hastalara doktorlar ne gibi tedavi uyguluyor? kemoterapi veriyormu? en önemlisi babam çok zayıf bağışıklık sistemi çok zayıf bu ilaçları kaldırabilmesi için ne yapmam gerekiyor? bitkisel ilaç yada kür tavsiye edermisiniz? etkinliği kanıtlanmış ilaç yada kür varmı? lütfen konu hakkında bigisi olan yazsın çünkü hep ikilem yaşıyorum kemoterapiyi alıp aldırmamak arasınada nedeni babamın acı çekmesine dayanamam Allah bütün hasta ve yakınlarının yardımcısı olsun

 4. selamün aleyküm,Rabbim tüm hastalara ve yakınlarına sabrı cemil versin inş.ve bu imtihan sürecini kolaylaştırsın onlar için.Benimde teyzem ve teyzemin torunu bu mübarek hastalıktan.bende Bediüzzaman hazretlerinin hastalar risalesini okuyana kadar çok büyük bir üzüntü yaşıyordum.Rabbime çok şükür onu okumayı nasip etti bana ve sevdiklerime bütün manevi hastalıklarımız şifa bulduk.Zaten moral gelince insana maddi hastalıklarda hafifleşiyor.Hastalığın bir lütüf olduğunu görünce ve nasıl olsa gidilecek olan bu fani dünyadan temizlenerek gitmek herkese nasip olmadığını öğrenince şikayetler şükre dönüşüyor.Hastalıkta insanı en çok üzen ölüm ve ayrılık korkusu..bu korkuları yenince insan Mevlana hazretleri gibi KAHRINDA HOŞ LUTFÜNDA HOŞ diyebiliyor..Hastalara ve yakınlarını hastalar risalesini alıp okumalarını tavsiye ediyorum.Ayrıca hastalık ve musibet insanı Rabbine yaklaştırıyor..bunlar olmasa hangimiz sağlığımızda bu kadar dua edebiliyor ve aciz olup O zata her an muhtaç olduğumuzu hatırlayabiliyoruz?Allah a emanet olun ve ümidi kesmeyin herşeye gücü yeten ZATTAN.O isterse her şey olur çünkü O şafi(şifa veren)

 5. çok canım acıyo. annem 56 yaşında 1 ay önce mide kanseri olduğunu öğrendik kanser dişiymiş. tahlil üstüne tahlil yapıyorlar 2 ayrı yere patoloji verdik sonuç aynı şimdi 3. sonucu bekliyoruz bu sonuca görede ameliyat edecekler..esas zorlu süreç o zaman başlayacak..ALLAHIM SANA YALVARIYORUM ANNEM HİÇ ACI ÇEKMESİN AMA ÖLMESİN DE.LÜTFEN ESKİSİNDEN DAHA İYİ OLSUN..ANNEM SENİ ÇOK SEVİYORUM ALLAHA YALVARIYORUM BENDEN ÖMÜR ALIP SANA VERSİN.MELEK ANNEM NOLUR İYİ OL AMİN

 6. merhaba ..
  2 hafta önce babama mide ca teshişi konuldu.öncelikle karın ağrısıyla başladı, gaz sıışması falan dediler endoskopi yapıldı kitle olduğu alınması gerektiği belirtildi.kan değerlerinde diğer hiç bir tahlilde görünmüyordu.2 gün önce ameliyat oldu fakat sadece açıp kapadıklarını patolojiye gidilecek 3 parça alındığı söylendi. ameliyat için yapılacak hiç bir şey yok dediler. kemo ve radyoterapi yapılabilecekmi bilemiyorum. haberi yok babamın. söyleyemiyoruz. çok halsiz. yorgun.2 günden beri ayaklanamadı korkuyor da zaten . 53 yaşında. onu kaybetmek istemiyorum . hala kabul edemedim edemicem de ama bu illetle yaşamak yaşatmak nasıl mümkün olabilir. kantoron otundan bahsediyorlar. nekaadr etkili olabilecek bilemiyorym . lütfen konu hakkında yardımcı olabilecek birileri varsa yazsın . çaresizlik cok kötü hele onu öle halsiz bitkin görmek ve korkmak .. ALLAHTAN ümit kesilmez . herkese acil şifalar. ALLAH herkese sevdiklerini bağışlasın .

 7. 1 ay kadar önce babam için bu teşhis konuldu.ozaman 8 aylık hamileydim bir kaç gün sonra doğum yapıcam bu sebeple bana kimse doğru düzgün bişe söylemiyor.kemoterapiye başladı.allah herkese yardım etsin.bu hastalıktan kurtulanlar lütfen yazın.doğrumu yapıyoruz bilmiyorum ama bitkisel bişeyler de veriyoruz biz babama ümit kapısı.

 8. Bu acı hastalık malesef ki benim babamada bulaşmış durumda kendisi 54 yaşında.15 haziranda endoskopi sonuçları ile hastalığı öğrendik.Sadece mide ağrısı belirtisi ile yapıldı.Parça alındı ve kanser teşhisi koyuldu.Tomografi ile çok ufak bir sekilde karaciğer ve bağırsağa sıçramış olduğunu öğrendik.Görüşülen bütün cerrahlar acil ameliyatı önerdi.Ve bugün cerrapaşadaki profesörler ile görüşülüp çarşamba gününe ameliyat tarihi alındı.Umarım geç kalmamışızdır.İnşallah eski sağlığına kavuşur.Allah hastalığın pençesinde olan herkese şifa yakınlarına sabır versin.Ve lütfen siz siz olun 6 ayda bir yapamıyorsanız 1 yılda bir kendinizi ve sevdiklerinizi kontrol ettirin.

 9. Arkadaşlar ilk önce herkeze geçmiş olsun demek isterim. Tam 11 ay önce BABAM ( 56 yaşında ) ve HALAM ( 61 yaşında ) mide kanserinden dolayı ameliyat oldular ve şimdi iyiler ama 1 senedir yaşadıklarımı tahmin edebilirsiniz ki Babam 4. evresinde ve en fazla 3 ay ömürle sınırlandırmışlardı. Kimse seviğini böyle bir hastalığa teslim etmek istemez bende bunun için mücadele ettim ve başarıyorum sanırım. Arkadaşlar ilk başta şunu bilinki doktorlarınızdan asla vazgeçmeyin gereken tıbbi tüm tedavileri yaptırın artı tamamlayıcı tedavileride kesinlikle göz ardı etmeyin.Konumuz mide kanseri o yüzden hastanızın durumunu tam olarak öğrenin kaçıncı evre de olduğunu kandaki CEA oranını herşeyi yakından takip edin moralini her zaman yüksek tutun ve şunu idrak edin bu hastalık vücudu yıkan tüm organları bitiren bağışıklık sistemini çökerten bi hastalık.Herbalist ya da şifacı denen bir çok şarlatan var inanıp inanamamak size kalmış ama çoğusu tutturmuşlar ısırgan otu,sarı kanton v.s. Sizden ricam açın interneti ve araştırın hangi sebze meyve yada ot hangi organın daha sağlıklı çalışmasını sağlar eğer bunu becerirseniz hastanızın belkide bi yaşamana devam edebilme şansı olacak.

 10. merhaba,
  mide kanseri hastalarina acil sifalar ve yakilarina sabir diliyorum. annem 80 yasinda ve midenin tumu karaciger ve dalak alindi. bize de doktorlar son derece umutsuz konustu (bu kadar aci konusmak ne kadar dogru bilemiyorum). annem hepimizden guclu ve mucadele ediyor. kemoterapi kaldiramaz dusuncesi ile vermedik sadece iyi beslenme ve vitaminlerle devam ediyoruz. bal recine polen karisimi, bugday filizi gibi seyler ve dua
  umarim bu hastaligi yeneriz
  umudu yitirmeyelim

 11. herkese gecmis olsun benim babam da 2005 ekim ayinda mide kanserinden ameliyat oldu arkasindan kemoterapi ve isin tedavisi gordu.bu yila kadar cok iyiydi.bir kac ay oncesinde sikayetleri basladi.karni sisiyor.gittigimiz dr larin her biri baska sey dedi.once karaciger yaglanmasi var ve midenizde hastaliginiz tekrarlamis dediler simdi de hastalik karacigere sicramis diyorlar.kusmalari var kilo kaybi da.kesin bir teshis icin istanbul da hangi hastaneye gitmeli bilemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 12. mide kanserinde cerrahi ile mide alınmış olsa bile yaşam süresi 5 yıl..ve 2 yıl sonrada başka bir yerden mutlaka tümörler unutuluyor ve yeniden tümörler çoğalmaya kanser ilerlemeye başlıyor..

 13. arkadaslar gecmıs olsun benım babamında mıde ve karacıger kanserı oldgunu ogrendık tedevı baslanmadı daha sımdıden sızden cok dua istıyom dualarım sızınle rabbım yanımda olsun ısllh

 14. Herkese selamlar acil şifalar.
  Eylül 2009 tarihinde babama 3c yani son safhaya gelen mide kanseri teşhisi kondu.İzmir 9 eylül hastanesinde midesinin tamamı ve dalağı alındı doktorlar ümidimizi kesmememizi sölediler verdikleri tedaviyi aksatmamamızı zamanında yapmamızı sölediler.Ameliyattan sonra 4 kez kemoterapi ardından 25 gün ışınla birlikte hergün kemoterapi aldı.Bu süreçten sonra 2 kez daha kemoterapi aldı kaldı 2 kez bu arda da 9 ay geçti babamnın durumu çok iyi herşey yiyip içiyor tabi tedavi esnasında aldığı ilaçlardan dolayı kötü zamanlarıda oldu ama şükürler olsunki şu an çok iyi.
  Demek istediğim siteye baktığımda ümidinizi kesin bu hastalığa yakalanan yaşamaz yazan arkadaşlar var ben size katılmıyorum,babam 69 yaşında git gide iyiye gidiyor diğer arkadaşlar ümidinizi kaybetmeyin allaha dua edein ve tedaviyi aksatmayın bu illet hastalıktan kurtulma oranı yüksek. saygılar

 15. merhaba, allah bu hastalıkla yakından uzaktan karşılaşan herkese yardımcı olsun.Ben 4 yıl önce 36 yaşında taşlıyüzük hücreli kosinom tanısı ile ameliyat oldum.Midemin tamamı alındı.İnsan mide olmadan da yaşayabiliyormuş.21 gün ara ile 8 gün kemoterapi ardındanda 25 gün ışın tedavisi gördüm.çok zorlu geçen bu tedavi sonrasında günlük yaşantıma ameliyattan 18 ay sonra döndüm.Tüm sevdiklerimle birlikteyim evimle ve iş hayatımla yine eskisi gibi uyum içindeyim.Hayatı biraz daha anlamlı kıldıran bu rahatsızlığım için 9 ayda bir kontrole gidiyorum.Çok şükür sonuçlar iyi.Mide kanseri nedeniyle yakınlarını kaybedenlere allah sabır versin diyorum.şu an hastalıkla mücadele eden kader arkadaşlarım için hem genel cerrahi olarak hem de onkoloji bölümü olarak 9 EYLÜL ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNİ gönülden tavsiye ediyorum.Zorlu karar sürecinden sonra en doğru adresi bulduğuma inanıyorum.Her türlü sıkıntı da DUA nın da öneminin olduğunu asla asla unutmayın.Ne istiyorsanız ALLAH dan isteyin.Bana doğru yolu doğru adresi bulduran ALLAHIMA şükürler olsun.Genel Cerrahi doktorum Seymen BORA ve Onkoloji Doktorum Uğur YILMAZ beyede binler kere teşekkür ediyorum.Kimse bu hastalıkla tanışmasın isterdim ama HAYAT ne yapabilirizki.Şu an hastalıkla mücadele eden tüm kader arkadaşlarımın benim kadar şanslı olmaları için dua ediyorum.Allah hepinizin yardımcısı olsun.Karanlık günlerin arkasından güneşin doğacağını unutmayım.Sağlıkla kalın.

 16. babama 5 ay önce mide kanseri teşhisi konuldu..ankara yüksek ihtisasda ameliyata alındı..kanser çok ilerlediğinden doktor ameliyatı gerçekleştiremediklerini,çok yayıldığını karaciğer,bağırsak ve pankreasda metastas olduğunu söyledi..kemoterapiye başladık..babam 3 kürü almıştı..çok umutluyduk..yeneriz diyorduk..ancak pis illet babamı benden aldı..2 hafta önce kasılmalar başladı babamda..3 gün sonra yoğun bakımda karaciğer,mide,pankreas ,bağırsak iflas edince soluk azamaya başladı ve babamı kaybettik..demek istediğim şu ne kadar uğraşırsak uğraşalım kanser vücutta bir başladımı bir daha dönüşü yok..o hasta artık ölüme gidiyor..artık babamın ölümünden sonra kanserin atlatılabileceğine inanmıyorum..heleki birde organ dışına çıkmışsa..ALLAHTAN herkese acil şifalar diliyorum..babam için duanızı eksik etmeyin..15 yaşında çok zor ama hayat devam ediyor..

 17. merhabalar yazarken bile zorlaniyorum 3 gun once babami hastahaneye goturduk.doktorlar icinden bir parca aldilar tahlil sonuclari icin simdi bekliyoruz ama hazirlikli olun dediler mide kanseri riski 100{90 diyorlar alalh rizasi icin biri bunun caresi oldugunu soylesin bu nasil bir astalik kac sene yasar babam eger boyle bir sey varsa tedavisi yokmu doktorlar korpus arka duvarda duvarin tamamini kapsar sekilde mukozal irregularite ve hiperplazi goruldu diyorlar herkese acil sifalar

 18. Merhabalar
  ben bir arkadasim icin yaziyorum .kendisine mide kanseri tescisi kondu ve su anda hastanede . doktorlarin dedigine göre kanser disi ve üstü tikanmis stent yapacaklarmis ameliyat yapamiyorlarmis hastaligi sadece yavaslatabilirlermis ama biz bunlara okadar güvenmiyoruz hastalik agir olabilir ama burda maalesef muayeneler biz yabancilara almanlara göre daha titiz yapilmiyor bu sebeble sizlerlen nasil irtibat kurabiliriz.
  saygilar

 19. merhaba
  Cuma günü annemin mide kanseri olduğunu öğrendik pazartesi hastaneye yatırıp acilen oparasyon planlıyoruz yaşı 75 ve şekeri yüksek aşırı kilo kaybı oldu inşallah ameliyatı en iyi şekilde geçer ve sağlığına kavuşur.

 20. insan başına gelmeyince anlamıyormuş.. 1 ay önce dedemi kaybettim we daha 65 yaşındayken …
  mide bulantısıyla başladı herşey..aklımızın ucundan bile geçmedi bu hastalık ..daha sonra mideden ince bağırsağa çıkan yerde kitle war dediler , meğer kötü huyluymuşş :(20 kilo werdii gözlerimizin önünde eriyordu..kanser denen o lanet hastalığa tutulmuş dedemm ..
  we dedem iki hafta içinde aramızdan ayrıldı,yalnız bıraktı hepimizi …
  doktorlar öldüğüne şükredin ,fazla acı çekmedi..yaşasaydı daha kötü olurdu diyorlar..
  ama gönül anlamıor,akıl kabul etmiyor,can dayanmıyorr

  mekanın cennet olsun canımm dedem

  bu hastalığa yakalanan herkese de acil şifalar diliorum ..

  saygılarımla..

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |