Mide Kanseri

Mide Kanseri

Vücudumuzdaki yeri sebebi ile kanserleşme hemen hiçbir belirti vermediği için tanısı genellikle ileri evrelerde konulmaktadır. Uzak doğu ülkelerinden Japonya’da mide kanseri çok sık görüldüğü için devlet destekli tarama programları 20.yüzyılın ortalarından itibaren uygulanmış ve bunun sonucunda erken evrede yakalanma oranı artmıştır. Ülkemizde ne yazık ki böyle bir uygulama söz konusu değildir. Mide kanserinin en sık görüldüğü yer küçük kurvatur ve antrumdur. Dikkat etmemiz gereken uyarısı ise erişkinde her türlü hazımsızlığın, mide bağırsak sorununun aslında mide kanserinin habercisi olabileceğidir. O nedenle bu tür sorunların varlığında mutlaka endoskopik inceleme yapılmalıdır.

Mide Kanseri sebepleri:

Çevre şartları

Diyet (Nitratlar, dumanlı yiyecekler, yüksek derecede tuzlu gıdalar)

Birinci derece akrabalarında mide kanseri hikayesi olanlar.

Atrofik gastriti olanlar

Helicobacterpylori – helikobakteri enfeksiyonu olanlar

Billroth 2 ameliyatı olanlar ( Mide ülserlerinde uygulanan bir ameliyattır )

Adenomatöz mide polipi hastalığı olanlar

Menetrier hastalığı olanlar

A kan grubu

Mide kanserlerinin büyük bir kısmı adenokarsinom olarak patolojik olarak saptanır.

Mide Kanseri Belirtileri

Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi ağrı ve ağırlık hissi

Kısa sürede kilo kaybı

Bulantı ve kusma

Kaşeksi Şiddetli zayıflama

Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi

Sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama

Erken doyma hissi

Hastaların 2/3 ünde demir eksikliği anemisi

Early stomach cancer imaging of chromo-endoscopy under normal light

Teşhis

1.) Çift kontrastlı baryumlu mide grafisi:

Halk arasında ilaçlı mide filmi denilen görüntüleme yöntemidir.

2.) Gastroskopi (endoskopi):

Ağızdan girilerek mideye kadar gönderilen içerisinde optik bir görüntüleme sistemi olan bir boru yardımıyla yapılır. En duyarlı ve en özgün teşhis yöntemi budur. Bu yöntemle hekim mide yüzeyini çıplak gözle görebilir ve şüphe edilen bölgelerden biyopsi ile parça alıp patolojik incelemeye gönderir, buda şüphe edilen ülser veya kanser dokusunun özelliklerini ayırt edilmesini sağlar.

Mide Kanserinde Tedavi

Gastrektomi Midenin tamamen alınması : Bu tür tedavi yaklaşımı hastalarda hastalığın sağaltımı için yegane yoldur. Sadece tümör dokusunu çıkarılması, ender vakalarda sadece mukozada sınırlı tümörlerde yapılabilir. Bu tür bir tümörün varlığında mutlaka bilgisayarlı tomografi, veya endoskopik ultrasonografi yaparak tümör dokusunun çıkarılmasına karar verilebilir.

Early stomach cancer imaging under normal light

Lenfomalarda tedavi :

1.) Düşük dereceli lemfomalarda tedavi:

Helicobacter pylori enfeksiyonunu tedavi etmek hastaların yarıya yakınında iyileşmeyi sağlar. Bunun dışında kalan vakalara kemoterapi (CHOP tedavisi denilen 4 lü tedavi) uygulanır. Bunlar;

· Cycloposhosphamide

· Doxorubicin

· Vincristine

· Prednisone

2.) Yaygın geniş hücreli lenfomada tedavi:

İki tür tedavi yöntemi vardır;

a.) Yanlızca kemoterapi( ilaç tedavisi )

b.) Mide dokusunun ameliyatla bir kısımının çıkarılması+ameliyatı takiben kemoterapi (İlaç tedavisinin uygulanması)

Leiyomyosarkomlarda tedavi :

Bunlarda kanserli dokunun çıkarılması ile hastaların büyük bir kısmı tedavi edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Mide Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

116 yorum

 1. Selamün Aleyküm.Öncelikle Cümle Ümmet-i Muhammed’in tüm hastalarına ve içindende bizim tüm hastalarımıza ALLAH (CC)’dan hayırlı ve acil şifalar niyaz ediyorum.
  Tabi bu yada benzer hastalıklar insan olarak bizleri son derece üzen ve çaresiz bırakan hastalıklar.Benimde Sevgili Babam’a Mide Ca teşhisi konuldu ve teşhisi takiben 1 ay içerisinde midesinin 3/4’ü gastrektomi yapıldı.(alındı).Patolojik sonuçlara göre kemoterapi alması önerildi.Hastalıkla ilgili ben ve eniştem dışında kimsenin haberi yok.Şimdi kemoterapi alması gerekiyor ve hastalığını söylemeden bu işi nasıl yapacağız bende bilemiyor.Gerçekten kafam çok karışık.Sizlerin tecrübe ve önerilerinizi bekliyorum.ALLAH hepimizin ve tüm hastalarımızın yar ve yardımcısı olsun..

 2. merhaba allah herkese sifa versin.ben daha oncede yazmistim.bes yil once mide ca dan ameliyat olan babam cok guzel sifa bulmustu ama son dort aydir gunden gune kotuye gidiyor bi kere cok kilo kaybi var ikinci kez kemoterapi almaya basladi bu ay son kurune girecekti ki sarilik oldugunu soylediler ve kemoterapisi ertelendi dr larin herbiri farkli teshis koyuyor kanserli hasta yakinini kaybeden varsa son donemlerinden bahsedebilirler mi?ben acikcasi babamin fazla yasiyacagini dusunmuyorum…

 3. Merhaba bu hastalıkla tanışan tüm kaderdaşlara.Abim ve amcam bizi hastahane işlerinden uzak tuttular.Bir ameliyat olması gerektigini söylediler bir parça alıncak dediler.Evde hiçbir evrak tahlil sonucu bırakmadılar.Ben de gttim patoloji yaptırdıgımız özel hastaneden kardiyolojı doktorumuza göstermek içn kopyasını istedim.Götürdüm kalp doktorumuza ne demek oldugunu sordum.Yüzüme bakarak mide ca dedi.Yıkıldım.2001 den beri tipII diyabet hastası.Geçen yıl kalp krizi geçirdi ve 2 stent takıldı.Son bikaç aydır herkesteki belirtiler çıktı.Yemekten sonra istifra,şişlik,yanma,hafif agrı..Kardiyologumuz gastroya yönleendirdi ve sonuç abim ve amcam dışında kmse bilmiyor.Ve ben de bilmezlikten gelmeliyim çünkü 13 ekim günü ameliyata moralle göndermeliyiz ailece onu.Hastalığını bilmeyen babam,annem,kardeşim,dedem,babanem ve bilmezlikten gelmeye çalışan ben…Onun morlini yüksek tutmalıyız.Oyüzden kabullenemedigim hala ruya gibi gelen bu hastalık bana asla yapamayacagım rol yapmayı da ögretiyor.
  Evresini, dagılım hızını bilmiyorum.Sadece
  en küçüğü 0.2 en büyüğü 0.3 çapında gri kahverengi renkte 11 adet doku parçası.tammaı 3K TA.(Bu ne demek?)
  antrumda piloru çepeçevre saran ülser mide ca.
  tanı:adenokarsinoma.
  şimdi elimde olan verilerle çıldırmak üzereyim.hangi evrede lenf bezlerine sıçrama var mı ki u çok kötü(hastalıgın yayaılması lenf yoluyla olmakta.2 yıl önce endumetrium ca ile de ananemi lenf bezleri tamamen yayılmasıyla yitirmiştik.
  Önce Allah’a sonra doktorlarımıza emanet olsun tüm şifa bekleyen hastalarımız.Okuduktan sonra anlıyorum ki hepimiz birer kanser adayıyız.Sadece sevdiklerimiz canlarımız bizden önce tanıştılar.Vakit elmizdn geleni(tıp doktorlarının)yaptıktan sonra bizim güçlü olmamaız ve hastamızı hep iyi yönde teşvik etmektir.Sonrası tevekkel Allah demek…Acil şifalar…

 4. ınş ıyı olur.rabbım sıfa versın.yayılmıs bıraz.doktorlar bısey demedımı kemoterapı gerekır gıbı..allahım bu nasıl bıse veba gıbı herkesı sardı.sadece hastaları degıl yakınlarınıda bıtırdı.

 5. selam arkadaşllar öncelikle herkese acil şifalar diliyorum benim kayınpederiminde midesi agrıyordu doktora götürdük ve mide kanseri cıktı amaliyat oldu mide dalak ve panksresini aldilar tümör yayılmış dediler amaliyattan cıkalı bir hafta oldu iyi olurmu bilgisi olan lütfen bişeler yazsın

 6. merhaba arkadaşlar mersinden yazıyorum kayınvalidem öz teyzem aynı anda 2009 kasım ayında mide ca taş yüzük hücreli adenokarsinom taşhisi ile ameliyata alındı midenin 3/2 alındı.Ardından 6 kürlük kemoterapi 2 seansta radyoterapi gördü,tekrar kontrole gittigimizde yapılan tetkikler neticesinde tedavi uygulanmıyacagını iyi oldugunu 3 ay sonra tekrar kontrole gelmemizi istediler.ama hastamız 1 ay sonra aşırı kilo kaybı aşırı agrılar yiyip,içememeye başladı.hemen endeskopi yaptırdık sonuçta midede ülser oluştugu ve ilaçlarla tedavi olacagı o şekilde bizi gönderdiler.ancak 1 ay yaklaşık ilaçları kullandık ama hiçmi gelişme olmadı.En son jinekoloja götürdük sol yumurtalıklarında kis var ameliyat dedi.genel cerraha gittik bagırsak ve yumurtalıga atmış ameliyta dedi.şimdide onkolojiye götürdük kemoterapi dedi hastaneye yatış yaptırdılar şuan bekliyoruz yeniden tetkikler yapılıyor,ancak mideye tekrar endeskopi yapıldı sonuç yine temiz ama alt taraflara attıgını söyledi doktorlar kimse tam bişey bilmiyorum ortada kaldık konu ile ilgili başında buna benzer olaylar geçenler varsa ne yapmamız gerektigini nerelere gitmemiz gerektiğini bilenler var ise yazmasını rica ediyorum.bu arada istanbul acıbadem hastanesine endeskopi için japon icadı haplar gelmiş yutuyosun içerde ne var yoksa resimleyip dışarıya gönderiyor yeni endeskopi yaptıracaklar olanlara tavsiye ederim bende yeni duydum.
  allahım herkese acil şifalar versin.
  mesut@simbilgisayar.com ekleyip bilgi verirseniz sevinirim.

 7. SELAM HERKEZE ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM ÖNCELİKLE. BENM BABAM MİDE KANSERİ DÜN ÖĞRENDİK. MİDENİN TAMAMINI ALACAKLARINI SÖLEDİ DOKTORLAR İNCE BAĞIRSAKDAN MİDE YAPACAKLARMIŞ. KAÇINCI EVRE OLDUĞU BELLİ DEĞİL AMA ZAYIFLIK MİDE BULANTISI İŞTAHSIZLIK GİBİ BELİRTİLRİ YOKTU BABAMIN AKSİNE KENDİSİ ŞİŞMANDIR. BU İYİYE İŞARET OLABİLİRMİ ACABA?? YUKARIDAKİ YORUMLARI OKUDUM VE ÇOK MORALİM BOZULDU. LÜTFEN YARDIM EDEBİLİRMİSİNİZ

 8. 40 yaşında bir adam kızını yeni evlendirmiş torunu olacagını
  duydugu gün yüzük taşı kanseri oldugu ögrenildi bunu ona nasıl söyleyecegiz bilmiyorum ama bildigim tek gerçek ögrendigi an yıkılıcak yarın ameliyatla midesi alınıcak ve iyileşicegini sanıyor tek dilegimiz saglıgına kavuşması allahın izniyle.
  ?

 9. selamünaleyküm, bütün hastalarımıza allahtan acil şifalar diliyorum.bende endoskopiye girdim.midemde ülser olduğu ödem olduğu komple midemi sardığını söylediler.midemden parça alıp patalojiye gönderildi.şimdi sonucu bekliyorum.acaba patalojiden gelecek sonuç benim kanser olacağım yönündemi dir.lütfen bilgisi olan paylaşsın.bu sitedeki yazılanları okuyunca öyle çok etkilendim ki herkese allahtan acil şifalar diliyorum.inşallah benim sonucumdan iyi çıkar.herşey allahtan diyerek hakkımızda hayırlısını diliyorum tüm bu hastalığı çeken herkes için.allaha dua edelim.allaha emanet olun.

 10. SELAM GEÇMİŞ OLSUN.ANNEM MİDE KANSERİ ÇIKTIĞINDA AİLEDE HEPİMİZ YIKILMIŞTIK.ANNEMDEN GİZLİ AĞLIYORDUK.ANNEM 51 YAŞINDA. BİLMİYOR KANSER OLDUĞUNU 1 AY ÖNCE ANKARA ONKOLOJİ HASTANESİNDE AMELİYAT OLDU.MİDENİN TAMAMI ALINDI. BAŞARILI GEÇTİ AMELİYATI.ŞİMDİ KEMOTERAPİ IŞIN TEDAVİSİ GÖRÜYOR.DURUMU İYİ GÖZÜKÜYOR.SEBZE YEMEKLERİ YİYOR SIVI GIDALAR.HERŞEY YİYENİLİYOR HERKEZE TAVSİYEM MORAL ÇOK ÖNEMLİ.ALLAHTAN UMUT KESİLMEZ.BEN DR:UĞUR BERBEROĞLU VE EKİBİNDEKİ TÜM DOKTOR ARKADAŞLARINA BURDAN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İYİKİ VARSINIZ.EKSİK OLMAYINIZ..DÜZCE DEN SELAMLAR…

 11. selamün alayküm annem 73 yaşında yaklaşık 10 ay önce mide kanseri teş konuldu amaliyat oldu mdnn 3/2 aldılar 5 kür kemoterapi radyoterapi gördü ama durum bel kemiğine sıçradı deniliyo annem şimdi çok kötü denilecek durumda yerinden bile sağa sola dnemiyor ALLAH acil şifalar werrr inşallah saygılar

 12. öncelilkle bütün hastalara geçmiş olsun bende bugün babamın mide kanseri oldugunu ögrendim ameliyat deniyor midenin ne kadarında var bilemiyorum endoskopi yapıldı ama henüz tahlil sonuçları gelmedi dualarınızı eksik etmeyin inş belki bir umut degildir

 13. merhaba herkese…benim babam da 2 yıldır teşhis konulamamasından dolayı önce safrakesesi alındı sonra boşu boşuna 1 yıl ağrı çekti bir deri bir kemik kaldı …en son özel bi hastanede endoskobi yaptırdık ve babamın mide kanseri olduğunu öğrendik.o kadar hastane araştırdık bize en yakın mersin üniv tıp fakültesi geldi.babamın ameliyatı gerçekleşti ve mide tamamen alındı.ne kemoterapi ne ışın hiçbişeye gerek yok dediler babamına ameliyatı çok iyi geçmiş.şimdi sık sık az az yiyor tek sıkıntısı sürekli ishal oluşu..buda normal dedi doktor çünkü direk bağısaklara iniyormuş yemekherşeyi de yiyor .diyeceğim şu umutsuluğa kapılmayın eğer doktorundan yana şüphesi olan varsada mersine gelip tıp fakültesindeki genel cerrahlardan birine görünsün derim.babamı onlar kurtardı arkadaşlar sağlıcakla kalın…

 14. bütün hastalara Rabbimden acil şifalar diliyorum.arkadaşım bi kaç yıl önce midesinde ülser oldğunu öğrendi.hiç dkket etmedi ve kansere dönüştü.durumu gittikçe kötüye gidiyor.umudu hiç yok.inançsız iyleşme ihtimali yok değil mi.ameliyat olcak. nasıl yardmcı olabilrim.yorumları okuyunca moralim çok bozuldu.erkn teşhs konuldu ama iyleşme oranı ne? yardmcı olursanz sevnrm..

 15. allah hepimizin yardımcısı olsun benim anneme 2ay önce mide kanseri teshişi kondu biz hemen bu 2ay içinde ameliyt ettrdk patoloji sonucu iyi huylu çktı 3 ayda kontrole getrin dedi dr ama ben korkuyorum yine anneme bişey olurmu diye ne kadar yasar yazllarıda okuyunca insan kötü oluyor moral önemli

 16. slm öncelikle Allah herkese acil şifalar wersin.. benimde anneme tam 1 hafta önce endoskopi yapıldı biyopsi alındı we mide kanseri teşhisi kondu şuanda yıkılmış bi durumdayız en iyi doktorlara götürdük ameliyat olması gerektiğini söylediler şuanda prof dok. bakıo.. herseyin ameliyat sonucu ortaya çıkacaqını söyledi Allah tan ümidimizi kesmiyoruz inşallah ii olcak içimizi hep serin tutuyoruz hiç bişey olmamış gibi ve annemin hala haberi yok herkes saklıyo.. erken teşhis çnkü .. düzelme ihtimali ve süreci nekadar bilen warsa yazsın lütfen…

 17. öNCELİKLE BÜTÜN HASTA HASTA YAKINLARININ ALLAH CC YARDMCISI OLSUN.ALLAH BU HASTALIKLA HASTAYI VE YAKINLARINI BÜYÜK BİR İMTİHANA TABİ TUTMAKTADIR.3.5 YIL ÖNCE KARDEŞLER OLARAK HAYATIMIZ DİBE VURMUŞTU.ANNEME TAŞLI YÜZÜK MİDE CA TEŞHİSİ KONMUŞ VE MİDESİNİN 3/4 Ü ALINMIŞTI.DOKTORLAR DİĞER KRONİK RAHATSIZLIKLARINDAN ÖTÜRÜ ANNEME KEMOTERAPİYİ BİLE UYGUN BULMADILAR.KÜTAHYA DA BULUNAN MUSTAFA SARIKAYA YA MÜRACAT EDİP ONUN KÜRLERİNİ İTİNAYLA UYGULADIK TOPLAM 2 KÜR UYGULADIK.DOKTORLAR BİZE BU HASTAYA NE YAPTINIZ ÇABUK SÖYLEYİN, BU HASTA EN FAZLA 1 YIL YAŞARDI DİYORLAR.ALLAH TAN ÜMİT KESİLMEZ EĞER HASTALIĞIN 1 VE 2. EVRESİNDEYSE KURTULMA ŞANSI ÇOK YÜKSEK OLUYOR.

 18. slm benimde ablam mide kanseri 14 yıl bebeği olmadı tüp bebek tedavisi gördü ve bebeği 6 aylık iken mide kanseri olduğunu benim sayemde öğrendi çok acı rabbim herkese acil şifalar nasip etsin ameliyatla midesinin tamamı alındı kemeoterapi ve ışın tedavisi gördü.fakat kusmaları devam ediyor ve karnında şişlikler oluşmaya başladı ne yapacağımızı inanın şaşırmış durumdayız 1 yaşindaki oğluna mı yanalım yoksa 36 yaşındaki ablama mı annesinin kötüleştiğini gören çocuğun feryadı içler acısı sanki annesiyle birlikte o da ızdırap çekiyor.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN CEMİL CÜMLEMİZİN İNŞALLAH.

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |