Mide Kanseri Belirtileri Nedir?

Mide Kanseri Belirtileri Nedir?

Kanser türü ve çeşitlerinin birçok kişide farklı türlerde ortaya çıkmasının yanı sıra en çok rastlanılan kanser türlerinden biri de mide kanseri. Mide insan vücudu üzerinde hayati olarak yaşamın düzenleyen organlardan birisini oluşturan genişleyebilen sindirim sistemi organlarıdır. Mide içerisinde omurgalılar, derisi dikenliler, haşaratlar ve yumuşakçalar bulunmaktadır. Sindirim sistemi organı olan mide fazında çiğneme fonksiyonlarını oluşturur.

Geçmiş yıllara göre hastalıkların artışları fazlasıyla ön plana çıkmış durumdadır. Tıp dünyasını alarma geçiren yenilik ve tedavileri ön gören kanser hastalıkları birçok kişinin yaşamını olumsuz seviyede etkilemektedir. Kanser oluşumlarının sebepleri bazı durumlarda kesin olarak bilinmemesinin yanı sıra çevresel faktörler, düzensiz beslenme aşırı derece de kötü alışkanlıklar(alkol, sigara), obezite, kimyasallara maruz kalmanın yanı sıra, sinir, stres ve vücuda olumsuz ışınlar kanser oluşumuna fazlasıyla risk faktörü oluşturmakta. Kanser oluşumlarında erken teşhis ve tedavi yöntemleri büyük ölçüde önem tutmasının yanı sıra hastalık konusunda bilgi sahibi olmak ve yenilenen tedavileri takip etmek önemli bir yer tutmakta.

mıde kanseri belirtileri

 

Kanser türü ve çeşitlerinin birçok kişide farklı türlerde ortaya çıkmasının yanı sıra en çok rastlanılan kanser türlerinden biri de mide kanseri. Mide insan vücudu üzerinde hayati olarak yaşamın düzenleyen organlardan birisini oluşturan genişleyebilen sindirim sistemi organlarıdır. Mide içerisinde omurgalılar, derisidikenliler, haşaratlar ve yumuşakçalar bulunmaktadır. Sindirim sistemi organı olan mide fazında çiğneme fonksiyonlarını oluşturur. Mide genişleme fonksiyonlarına sahip olmasının yanı sıra rahatlıkla 1.5 litreyi tutmasının yanı sıra 4 litreyi de bünyesinde rahatlıkla tutabilir. Mide 4 bölümden oluşur, Fundus, kardia korpus ve antrum ise midenin son bölümü olarak görev dâhilindedir.  Mide içerisine giren her türlü yiyeceklerin parçalanmasında büyük rol oynar. Mukoza adı verilen örtü, sayesinde ise sindirim sıvıları salgılayarak, her 20 saniye titreşimli dalgalar meydana getirerek sıvı ve katıyı birbirine karıştırır. Mide içerisinde sıvı alımları katı yiyeceklere göre daha hızlıdır. Katı yiyeceklerin sıvı materyallerin mideyi terk etmesi yaklaşık 1.5 saati bulunmaktadır. Mide salgı yapan organ görevidir.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri kişilerde oluşum sırasında belirti vermemesinin yanı sıra ilerleme kaydettikçe mide üzerinde ağrı, rahatsızlık, yutkunma güçlükleri, bulantı, kusma, aşırı kilo kaybı, şişkinlik ve dışkılamada kan şeklinde belirtiler vermektedir. Mide ülseri ve mide kanseri birbiri ile benzediği için doktor kontrolünde sorunun ne olduğu öğrenilmelidir. Mide kanseri genel olarak erkeklerde kadınlara göre iki kat daha risk faktörü taşımaktadır. Genetik anormallikler, kanser sendromları mide kanseri oluşumlarını tetikleyebilir. Mide kanseri genellikle 70 ila 74 yaş faktörü arasında bulunmaktadır. Aşırı derece sigara kullanımının da etkili olduğu mide kanseri sık alınmasının yanı sıra düzensiz beslenme büyük ölçüde etki sağlamaktadır. Genetik olarak aile geçmişinde mide kanseri yaşayan kişilerde de olma riski vardır. Sigara kullanımında en az 10 yıl, sigara kullanımı bırakıldığı takdirde de 15 ile 20 yıl arasında risk faktörleri normale inmektedir. Mide kanserlerinde meydana gelen durumların %90-95 mide glandüler dokusunda oluşumları ile başlangıç göstermektedir. Mide kanseri oluşumlarında her kişide farklı bir belirti göstermesinin yanı sıra belirgin faktörlerinde meydana gelmemesi mümkündür. Kanserli olan hücrelerin haddinden fazla çoğalması ile tahmin edilen belirtiler ortaya çıkar.

 

mıde kanseri

Mide kanserinde meydana gelen dışkı da kan rengi genel olarak, bordo, koyu kahverengiye dönmesi ile kan kendini belli eder. Meydana gelen kanamaların genelinde kanser olarak adlandırılmamalıdır. Meydana gelen bu gibi durumlarda mide ülseri ve hemoroid gibi nadir görülen hastalıkların belirtileri de olabilmektedir. Yaşanılan bu gibi durumlarda derhal doktora başvurulmalı ve hastalığın içeriği sebepleri öğrenilmelidir. Kişiler üzerinde oluşan mide ağrıları zorlayıcı olup doktor kontrolü gerektiren bir rahatsızlıktır. Yaşanılan bu ağrılar hafif olmasının yanı sıra şiddetli ağrılara da sebebiyet vermektedir ve müdahale gerektirir. Mide ağrısının yanı sürekli bulantı ve kusma sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |