Mide kanseri belirtileri ve tedavisi

Mide kanseri belirtileri ve tedavisi

Mide, karın bölgesinin sol tarafına yakın, üst bölgede, kaburgaların 2-3 parmak altıda bulunur. Sindirim sisteminin en önemli organıdır. Mide içerisinde hem sindirim esnasında kullanılan, hem de midenin kendisini koruyan mukoza tabakası bulunur. Birçok sebepten dolayı, mide mukozasının zar kısmında tümör oluşumu gelişebilir. Her tip kanser vakasında adlandırıldığı gibi, kötü huylu tümörler kanser olarak adlandırılır.

Genel olarak, mide yapısında dar olan kısa kenarda, görülme olasılığı daha fazladır. Mide kanseri, diğer kanser vakaları arasında, en fazla görülen 4. kanser türüdür ve ülkemiz genellemesinde yıllık ortalama 25.000 kişi bu kansere yakalanmaktadır. Mide kanserine erkekler ve 50 yaş üstü kişilerin yakalanma riski daha fazladır. Mide kanserine yakalanma oranı, ülkemizde olduğu gibi, dünyanın birçok ülkesinde yaklaşık aynı oranlara tekamül etmektedir. Dünya üzerinde nüfus bakımından kalabalık ülkelerde, çok daha fazla görülmektedir. Ülkemizde bu kanser türü ile mücadele edenlerin en fazla yaşadığı bölge, Karadeniz bölgesidir. Fark edilebileceği gibi coğrafi farklar ve yaşam tarzları, mide kanserine yakalanmada genetik faktörlerin daha fazla ön planda olduğuna işaret etmektedir.

mide kanseri belirtileri

Mide Kanseri Oluşumunun Nedenleri

Beslenme alışkanlıkları mide kanseri oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Bitkisel yönden yetersiz beslenme ve aşırı tuz tüketimi gibi beslenme bozuklukları, en fazla etkiye sahip olan faktörlerdendir. Nitrit ve Nitrat tuzları; özellikle sosis ve salam gibi besin ürünleri içerisinde, kırmızı rengin korunması için kullanılır, mide içerisindeki diğer asidik mineraller ile karşılaştığında, kanserojen yapıya dönüşebilmektedir.

Ülkemiz damak tatları düşünüldüğünde, mangal ve benzeri ızgara et keyifleri için hazırlanan ürünleri, aşırı şekilde tuzlandığı da bilinmektedir. Bu tuz, kırmızı et ile birlikte ateş ile karşılaştığında, kanserojen yapıya dönüşebilmektedir. Yanmış et kendi başına zaten bu özelliğe sahiptir ve tuz ile alınması, ya da nitrat ile zenginleştirilmiş olması, tehlikeyi daha da arttırmaktadır. Çiğ et besinlerinin fazla şekilde tüketilmesi, ülsere sebep olan bakteriyolojik oluşum, sigara kullanımı, alkol tüketimi, mide kanserine dönüşebilecek; ülser, mide zarı iltihaplanması gibi durumlara yol açabilir.

Genetik faktörler içerisinde, diğer birçok kanser türü gibi, birinci derece akrabalarda mide kanseri görülmesi, risk faktörleri arasında diğer bir olguyu oluşturur. Genetik geçmiş ile beslenme bozukluğu ile oluşan şartlar, mide kanseri için oldukça önemli riskler içermektedir. Doğru beslenme ve sosyoekonomik şartlar, stres, beslenme sorunları ve genetik, mide kanserine yakalanma için oldukça yeterli bir zemindir.

Çok nadir olsa da mide de yaşanan başka hastalılardan dolayı yapılmış ameliyatlar, mide kanserine yakalanmak için, risk faktörü olarak sayılmaktadır.

Mide kanseri Belirtileri ve Teşhisi

Maalesef, mide kanseri önceden belirtiler veren bir hastalık değildir. Ancak risk faktörlerine haiz kişilerdeki bazı tıbbi taramalar ile teşhis edilebilir. Mide kanseri oluşmuş ve ilerlemiş olan kişilerde, bazı belirtiler oluşur.

– El ile yapılan uzman doktor muayenesinde, mide bölgesinde ciddi kitle hissedilir.

– Mide bölgesine ve çevresinde ağrı ve mide boş olsa bile sanki çok doluymuşçasına ağırlık hissi.

– İştahsızlık ve tokluk hissi ile aşırı kilo kaybı.

– Yemek sonrasında aşırı ağrı, şişkinlik ve huzursuzluk hissi.

– Bazen bulantı ve kusma.

– Ciddi yorgunluk hissi.

– Mide içerisi ve bağırsaklarda, sinirim problemleri sebebiyle kanamalar.

– Ayrıca mide kanserine yakalanmış kişilerde anemiye rastlanabilmektedir.

Mide kanserinin teşhisi için en önemli tetkik endoskopi yöntemidir. Endoskopi kameralı ince bir hortumun, ağız yolu ile mideye indirilmesi ile kullanılan bir sistemdir. Eğer tümör var ise rahatlıkla görülmekte ve test için biyopsi yapılabilmektedir. Alınan parçaların mikroskobik boyutta incelenmesi ile kanserli olup olmadıkları, teşhis edilebilir.

mide kanseri tedavisi

Mide Kanserinde Tedavi ve Korunma

Mide kanserinde en etkili ve tek tedavi yöntemi cerrahi operasyondur. Ameliyat ile mide vücuttan çıkartılmaktadır. Tümör önceden ya da tam anlamı ile erken teşhis için belirti vermediğinden, tüm midenin alınması gerekmektedir. Kanserin oluşumu ve yayılma şekli göz önüne alınarak, ilaç tedavisi ile başlangıç yapılabilir. Hastalığın seyri ve hastanın genel durumu, ameliyatın gerçekleşip gerçekleşmemesi için önemlidir. İlaç ve ameliyat ile tüm mide kanseri tümörlerinden kurtulmak mümkündür. Ancak mide kanserinin tekrarlanması söz konusu olabilir. Midenin tekrar vücut içerisinde oluşumu sırasında, tekrar etmesi muhtemel olan tümörlerden korunmak için;

– Düzenli kontrol yaptırılması oldukça önemlidir.

– Sigara ve alkol kullanımı kesin şekilde bitirilmelidir.

– Sıcak ve soğuk yiyecek-içeceklerden uzak durulmalıdır.

– Hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır.

– Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

– Stres ve yorgunluktan uzak durulmalı, doğal tatil seçenekleri değerlendirilmeli ve iyi istirahat edilmelidir.

Kaynak:

http://healthcare.utah.edu/huntsmancancerinstitute/cancer-information/cancer-types-and-topics/stomach-cancer.php

http://cancer.osu.edu/cancer-specialties/cancer-care-and-treatment/gastrointestinal-cancers/stomach-cancer

http://www.cancer.org/cancer/stomachcancer/detailedguide/stomach-cancer-what-is-stomach-cancer

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |