Mide Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Mide Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Mide Kanseri

Mide kanseri dünya üzerinde en sık görülen kanser türlerinin üst sıralarında yer alan bir kanser türüdür. Geç teşhis edildiğinde hızlı seyreden ve hastayı ölüme götüren bir kanser türüdür. Ülkemizde ise sindirim sistemi üzerinden en sık rastlanan kanser türlerinin başında gelir. Mide kanseri ülkemizde erkeklerde Akciğer kanserinden sonra en sık görülen 2. Kadınlarda ise meme ve akciğer kanserinden sonra en sık 3. sırada yer alan bu kanser türünün belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

Mide kanserinin aslında kendine özgü bir belirtisi yoktur. Ancak yine de midede yanma, ağrı, şişkinlik gibi belirtiler göze çarpmaktadır. Bunun yanı sıra halsizlik, yorgunluk, erken doyma, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtiler de görülebilir. Kanser zamanlarında tümörün mide girişini tıkadığından yutmak güçlüğü, mide çıkışını tuttuğunda ise hastada bulantı ve kusma gibi belirtiler sıklıkla görülebilir. Genel olarak diğer türlü görülen belirtiler de şunlardır;

Asidite ve Geğirme; Mide kanseri vakalarında en sık rastlanılan belirtilerdendir. Mide asidinin yükselmesi sonucu oluşan geğirme sorunu başlıca belirtiler arasında gelir.

Açlık hissinin kaybolması: Mide kanserinin Önemli belirtilerinden bir diğeri de yemek yenilince her zamankinden daha erken doyulmuş hissedilmesidir.  Ve bu doluluk hissi zamanla kişide kilo kaybına sebebiyet olur.

Kanama ve yorgunluk yaşanması: Mide kanserinin ilk dönemleri içerisinde sıklıkla mide kanamaları meydana gelir. Bu kanamalar sonucu kan hücreleri azalmakta ve yorgunluk hissi bastırılmaktadır. Hastalık ilerlerse kan kusma gibi durumlarda meydana gelebilir.

Bulantı ve Yutma güçlüğü; Mide kanseri olan kişilerin arasında en çok meydana gelen belirtilerdir. Zamanla bu belirtilere göğüs ağrısı da eşlik eder. Ve hastalığı ileri boyutlara taşır.

İleri evre Mide kanseri belirtileri; Hastalığın ilerlemesi sonucu sık görülen belirtilerin başında dışkıda kan görülmesi, batında sıvı birikmesi, iştahsızlık ve bunun sonucu oluşan kilo kaybı görülebilir.

Mide kanseri geliştiği ve vücuda yayıldığı zaman çok tehlikeli ve ölümcül bir hale gelebiliyor. Zamanında müdahale edilmemesi durumunda erken ölümlere neden olabilir. Mide kanserine yakalanmış kişilerin yaşam sürelerini evrelerine göre şöyle sıralayabiliriz;

  1. Evre; Bu evre de kanser hücrenin alt yüzeyine doğru yayılma göstermiştir. Ancak lenf bezlerine ve vücudun uzak bölgelerine yayılma göstermemiştir. Hastaların 10 yıl yaşama oranı   % 75 ile 80 arasında değişebilmektedir.
  2. Evre;  Bu evre de ise yine kanser hücrenin alt tabakalarına doğru yayılma göstermiştir. Ancak lenf bezlerine yayılmadan midenin dış tabakasına doğru çıkmıştır. Bu evre de hastaların yaşama oranı  % 50′ dir.
  3. Evre; Bu evre de kanser artık lenf bezlerine ve yakın organlara yayılım göstermiştir. Hastaların yaşama oranı % 5ile 25 arasında değişebilmektedir.
  4. Evre; Bu evre de kanser vücudun uzak bölgelerine yayılmıştır. Ölüm oranı en çok bu evre de görülmektedir. Hastanın yaşama oranı  % 2 ile 3 arasında değişmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Cep Telefonu Kanser Riskini Arttırıyor Mu? başlıklı makalemizde Beyin Kanseri, beyin tümörü ve cep telefonu kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |