Mide ülseri belirtileri

Mide ülseri belirtileri

Midemizin iç kısmında ve tamamen mideyi korumak için kaplanmış olan, yumuşak dokuya göre daha sert yapıda olan bir tabaka bulunur. Bu sert kaplamanın fiziksel ve bakteriyolojik olarak delinmesi, mide asidine karşı savunmasız kalan midenin, yaralanmasına sebep olur. Ülserin en büyük sebeplerinden biriside, ”Helicobacter Pylori” adındaki bakterilerdir. Aşırı stres ve buna bağlı sinirlilik, mide asidinde düzensizliklere sebep olur. Aşırı çay, alkol ve sigara tüketimi, sindirilmesi zor olan yiyecekler, kullanılan bazı ilaçların vakitsiz alımı, ülserin en büyük nedenleri arasındadır. Tam anlamı ile ülser, mide içerisinde yara demektir.

Mide Ülseri Belirtileri

Ülserin varlığı, sinsi değil aksine oldukça kendini belli eden yapıdadır. Ancak hangi aşamada olduğu ve ilk zamanlarda başka rahatsızlıklar ile karıştırılabilecek belirtilerden dolayı, pek önemsenmez.

Mide Ülseri Belirtileri

Ülserde Ağrı

Ülser oluşumunda ağrı, belirtiler arasında başroldedir. Karnın üst tarafında, sindirim sırasında kendini belli eder ve yiyeceklerin sindirimi sırasında bir miktar şiddetlenir. Ağrılar sürekli değildir. İleri düzeyde oluşmuş ülserlerde, ağrı uykudan uyandıracak kadar ciddi ve sert olmaktadır. Sindirim düzenleyicileri ile ağrı bastırılabilir, ancak ülserin tedavisi bu şekilde gerçekleşmez.

Kanamalı Ülser Belirtileri

Mide içerisindeki ülserin kanaması söz konusudur. Her ülser kanama yapabilir ancak bu nadir görülen bir durumdur. Kanamanın sindirim sistemi ile dışarıya atılması söz konusudur. Atılan kan, dışkılama yolu ile atılırken, oldukça koyu renkte, katran benzeri bir halde olur ve aşırı kanamalarda, kusma yolu ile atılması da söz konusudur. Kanamalı ülser vakalarında, karın ağrısı oldukça şiddetli olur, orta ve üst karın bölgesinde dengesiz şekilde oluşur.

Ülser Vakalarında Genel Sağlık Hali

Sürekli, şiddeti değişen karın ağrıları yaşanır. Aç karnına mide bulantısı ve kanlı ülser durumlarında, kanlı kusmalar görülür. İştahsızlık ve kilo kaybı söz konusudur. Aşırı şekilde şişkinlik şikayeti, üst sindirim sistemi aracılığı ile gaz çıkarma görülür. İlerlemiş vakalarda ise ateşlenme, aşırı seviyede kan kaybı, titreme ve artık şuur kaybına varan sağlık sorunları görülebilmektedir.

Mide Ülseri tedavisi

Mide Ülserinin Ciddiyeti ve Tedavi Şekilleri

Mide ülserleri çok ciddi bir hastalıktır. En fazla psikolojiye bağlı olarak görüldüğünden, tedavisi uzun süren ve tekrarlaması söz konusu olan bir hastalıktır. Kısaca; bir yerimizde yara olsa orayı koruruz ve kullanmayız. Ancak mide sürekli çalışır ve beslenmeden dolayı içerisinde bulunan yaraların korunabilmesi, oldukça zordur.

Ülser tedavisinde en fazla tercih edilen tıbbi yardımların başında, antibiyotik ilaçlar ve mide asidi düzenleyicilerdir. Tabi bu duruma gelmek için belirtiler ile vücudunuzu dinleyip, doktora erken vakitte gitmelisiniz. İlerlemiş mide ülseri, oluşumundaki etkenlere bağlı olarak kısa sürede kanamalı ülser vakasına dönüşebilir ve bu durum hayati bir önem taşımaktadır. Ülserin kanamalı şekle gelmesi, 50’de 1 gibi ciddi bir oranda görülmektedir. Ülser yaraları, mide zarının tamamen kaybolması, mide içerisindeki kasılmanın durması ve midenin tıkanması gibi ciddi ölümcül durumlara yol açabilir.

Mide Ülserinin Teşhis Aşamaları

Mide ülseri teşhisi ve aşamasının belirlenmesi için en önemli uygulama, Endoskopidir. Ucunda kamera olan bir sistem ile mideye girilerek, tüm detayların belirlenmesi söz konusudur. Ülser sebeplerinden olan bakterilerin varlığının tespiti için, endoskopi sırasında biyopsi yapılması ve Helicobacter Pylori bakterisinin araştırması yapılır. Bakteri testi için, endoskopi sırasında yapılan biyopsinin tam anlamı ise, ülserin üzerinden oldukça küçük bir parça alınmasıdır. Alınan bu parça çok küçüktür ve mikroskobik incelemede, bakteri varlığı tespit edilebilir.

Tüm testler ve ülser durumu tam olarak belirlendikten sonra, artık etkili bir tedavi şekline geçilebilir.

Mide Ülseri

Ülser ve Tedavi

En fazla mide asidinin dengede tutulabilmesi için, asit düzenleyici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, midenin kendine zarar verecek kadar asit salgılamasını engeller ve sindirime yardımcı olur. Özellikle başlangıç aşamasında fark edilen ülser, asit düzenleyiciler ile kontrol altına alınabilir. Bakteriyolojik olarak var olan ülserde ise, bu türdeki ilaçlar, tedavide yararlı olmamaktadır. İlk olarak, mide ve vücuttan ülsere sebep olan bakterilerin temizlenmesi gerekir.

Bakteri kaynaklı ülser tedavisinde, konuya ilişkin üretilmiş özel antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotikler ile yine asit düzenleyiciler kullanılır. Ülser oluşumundaki bir diğer etken olan, ilaç kullanımı sebebiyle oluşmuş vakaların tedavisi, öncelikle bu ilaçların tamamen bırakılmasıdır. Romatizmal ve kan seyreltici ilaçların, ülser vakalarına sebebiyet verdiği bilinmektedir. Bu gibi durumlarda, doktorlar ile dikkatli görüşmeler yapılarak, farklı tedaviler bulunmalıdır.

Ameliyat

Mide ülseri tedavisi için, ameliyat oldukça düşük bir oranda uygulanmaktadır. Ülserin aşırı derecede ilerleyerek, kanamalı bir hale gelmesinde kullanılması söz konusudur. Diğer ülser vakalarında, bakteri temizliği ile hastalığın tedavisi, başarılı şekilde gerçekleşmektedir.

Ülserin tedavisinin sonlanmasının ardından, düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Kontrollerde, bakteriyolojik oluşumun devam edip etmediği, takip edilmelidir. Duruma göre antibiyotik tedavisi tekrar edilebilir. Tedavi olmuş ve halen tedavisi devam eden hastaların, beslenme konusunda ciddi bir perhize bağlanmaları söz konusudur. Aşırı baharatlar, acılı yiyecekler, alkol, aşırı çay ve kahve, sigara, gazlı yüksek asit içerikli içecek ve yiyeceklerden uzak durmaları, tavsiye edilir. Aynı zamanda doktorunuzun hazırladığı beslenme listesine uyulmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |