Migren belirtileri ve tedavisi

Migren belirtileri ve tedavisi

Migren çok tehlikeli bir hastalık olmamakla birlikte,  kişinin hayatını zehir edebilen ve çok konforsuz bir şekilde yaşamasına sebep olabilen bir hastalıktır. Ataklar halinde ortaya çıkan şiddetli baş ağrısına, genellikle ışığa karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusmanın da eşlik ettiği bir tablo oluşturur.Nörolojik bir hastalık olarak kabul edilen migren, hala sebebi tam olarak bulunabilmiş bir hastalık değildir. Beyin kimya dengesinde bozukluk yaşanması ile ortaya çıktığı düşünülse de, bu kesin olarak ispatlanmış bir durum değildir.

migren

Migren Riski Yüksek Olan Kişiler

Kadınlarda erkeklere oranla üç kat daha fazla görülen migren, sıklıkla ergenlik dönemlerinde kendini belli eden bir hastalıktır. Kadınlarda fazla görülmesi sebebinin, hormonal değişikliklere bağlı olduğu düşünülmektedir. Kalıtsal özelliği bulunan hastalıkta, anne veya babasında migren olan birinin migren olma ihtimali, diğer kişilere oranla %40 daha fazladır. Özellikle hem anne hem de babada migren varsa, %75 e çıkan oran, sıklıkla migren hastası olma sebebidir.

migren çeşitleri

Migren Çeşitleri

Çoğunlukla rastlanan migren çeşitleri, basit migren ve klasik migren olmak üzere iki tanedir.

Basit migren çok şiddetli olmayan ve hastaların yaklaşık %70 inde görülen migren çeşididir. Sıklıkla bayanların yaşadığı bu migren türünde, kusmaya pek rastlanılmaz. Tek veya çift taraflı olabilir.

Klasik migren ise, daha çocukluktan başlayan ve şiddetli atakları olan migren çeşididir. Auralı ataklar görülen bu migren türünde, kişi atak sırasında kısmi görme kaybı yaşar ve 2 ile 6 saat arasında sürebilen bir atak süresi vardır. Genellikle ilk ataklar 40lı yaşlarda başlar ve beraberinde bulantı ile kusma yaşanır.

Daha nadir olarak yaşanan migren çeşitleri de vardır. Bunları da kısaca anlatmak ve bilgi vermek faydalı olacaktır.

– Baziler Migren: Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusmanın yanı sıra, konuşma güçlükleri yaşanır. Çift görme, kulak çınlaması ve baş dönmesi ile denge bozukluğu da görülebilen bu durum, çok sık olmasa da rastlanılan bir migren türüdür.

 Hemiplejik Migren: Auralı migrenle birlikte, kişinin kısmi felç ve güç kaybı yaşadığı görülebilen bir migren türüdür. Yaşanan bu durum atak süresince devam eder ve hastanın çok yıpranmasına sebep olan bir durumdur.

– Status Migrenozus: Boyun ve omuzdaki kasların spazmına bağlı olarak tetiklenen bu migren türü, üç günden fazla sürer ve hastanın çok şiddetli ağrılar yaşamasına sebep olur.

– Retinal Migren: Migren ağrısı ile birlikte, bir gözde görme bozuklukları yaşanır. Gözde kalıcı bir hasar bırakmaz ve muayenede göz bozukluğuna rastlanmaz. Sadece ağrı esnasında yaşanılan bir durumdur.

– Oftalmoplejik Migren: Bu migren türünde, şiddetli baş ağrısına, kişinin görme sinirlerinde oluşan felç eşlik etmektedir.

Migren Ataklarının Belirtileri

Yorgunluk, mide bulantısı, huzursuzluk ve ışığa karşı hassasiyet, en çok rastlanan migren atağı belirtileri arasında yer alır. Kaslarda ağrıda görülebilen migren ataklarının belirtileri yaşandığında, hastanın kendini çevreden soyutlaması ve dinlenmesi yararlı olabilmektedir.

Migren Ataklarında Yaşanma Sıklığı

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterse de, genellikle atak sıklığı, ayda 1 veya 2 kez yaşanmaktadır. Fakat kesin olarak kabul edilen durum, her gün arka arkaya gelen migren atakları yaşanmamaktadır.

Migren Ataklarına Sebep Olan Etkenler

Kadın hastalarda, sıklıkla hormonal değişikliklerin sebep olduğu migren ataklarını tetikleyen, pek çok etken bulunmaktadır. Genellikle tek bir etken, migren ataklarının başlaması için yeterli olmaz, ancak iki veya üç tanesi bir araya gelmiş ise, migren ataklarının başlama olasılığı neredeyse 0 civarındadır. Hiçbir etken olmadan başlayan migren atakları da gözlenebilir. Yine de sıklıkla rastlanan etkenleri belirtmek gerekirse.

– Kalitesiz uyku ve uyku düzeni bozukluklarının yaşaması.

– Bazı gıda maddelerinin tüketilmesi sonucu, örneğin çikolata, şarap ve çerez gibi gıdaların tüketilmesi.

– Aç kalmak, ya da yeterince yememek.

– Üzüntü, endişe, korku gibi duygusal değişikliklerin yaşanması.

– Çevreden kaynaklı rahatsız edici etkenlerin bulunması. Örneğin ışık, ses, ağır kokular gibi.

migren tedavisi

Migren Tedavisi Yöntemleri

Migren hastalığının tedavisinde, sıklıkla beyin damarlarını etkileyen ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlara destek olarak antidepresan ve kas gevşetici ilaçların kullanılması da gerekli görülebilir. Bulantı ve kusma yaşanan ataklarda, mide bulanmasını önlemek amaçlı da ilaç kullanılmalıdır.

Ayrıca migren ataklarını, masaj, soğuk su torbası ve sessiz ortamda dinlenmek şeklinde olabildiğince kolay geçirmeye çalışmak da faydalı olabilmektedir.

Kaynak:

http://serendip.brynmawr.edu/bb/neuro/neuro99/web1/Smith.html

http://www.takingcharge.csh.umn.edu/conditions/migraine

https://shcs.ucdavis.edu/topics/migraine-headaches.html

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |