MS (Multipl Skleroz) belirtileri nedir?

MS (Multipl Skleroz) belirtileri nedir?

Multipl skleroz ( MS ), bağışıklık sisteminde meydana gelen olumsuzlukların kendini göstermesiyle beraber ortaya atılan bir tür hastalık türü olarak kabul edilir. Kendini onaramayan bağışıklık sitemi dahilinde bazı organlarımız uzuvlarımız ya da organlarımız işlevlerini kaybetmeye başlayacaktır. Beyin, omurilik ve optik sinirlerde meydana gelen olumsuzluklar sonrasında; bu tür dokular hasar görecek, en son seviyede de sinir hücreleri etkisini kaybetmeye başlayacaktır.

Sık Görülen MS Hastalığı Belirtileri

ms belirtileri

MS hastalığı farklı şiddetlerde hastaları mağdur durumda bıraktığından dolayı; hastalığın şiddetine göre de gözlemlenen belirtilerde değişiklik görülecektir. Bazı MS hastalarında el ve bacak uzuvlarında görülen uyuşma belirtileri gözlemlenirken; ilerleyen seviyelerde kasların çalışmasını engelleyen ve duyu organlarında kayıplar meydana gelecektir. Bunun dışında görüş kaybı, uyuşma, kol ve bacaklarda güçsüzlük meydana gelecektir.

Uyuşma ve karıncalanma belirtisi; vücudun çeşitli bölgelerde ; halk dilinde iğne batması olarak bilinen biçimde, yer alacaktır. Daha sonraki evrelerde ise uyuşma, kaşıntı, şiddetli ağrılarla kendini göstererek; MS hastalığının en kapsamlı belirtisi olarak kendini gösterecektir.

Uyuşma; MS hastalığının daha ilk aşamalarda olduğu anlarda kendini gösteren bir belirti olarak dikkat çekmektedir. Karıncalanma ise daha çok el ve ayak gibi uzuv bölgelerinde kendini göstermektedir.

Uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerin gündeme gelmesine neden olan sinir tahribine meydana getirilmesi anlamında sinir sisteminin gündeme gelerek; karışık sinyallerle karşılaşılmasından kaynaklanmaktadır.

MS hastalığından müzdarip olan insanlar sık sık idrara çıkma konusunda da ihtiyaç hissederek, bu kapsamda idrar kesesi daha dolamadan bu tür bir ihtiyacınızın olması gibi bir durum sinir sistemi konusunda sizleri yönlendiren bir seçenek olmakla beraber; bu belirti tamamen sinir sisteminde yer alan olumsuzluklarla gündemde kalmayı başarmaktadır.

Bazı MS hastalarında kaslarda meydana gelen sıkıntılar kapsamında yürüme güçlüğü ne görülmekte ve MS hastalarının bu aşamada güç kaybıyla beraber; hareket anlamında da sıkıntı çekmesi kendini göstermektedir. Fiziksel açıdan zarar görmesinde de önemli bir belirti olan bu fiziksel zorluklar, aynı zamanda da insanların aşırı bitkinlik hissi içerisinde yer almasına da neden olmaktadır.

Bir başka fiziksel belirti ise kas spazmı olarak kendini göstermektedir. Genelde bacak uzuvlarında görülen bu kas spazmı; MS hastalığının erken belirtileri arasında yer almaktadır. İlerleyen dönemlerde MS hastalığından müzdarip olan kişilerin hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen yaygın bir belirti olarak adından söz ettirmektedir.

MS hastalığı, cinsel anlamda da olumsuzlukların gündeme gelmesinde etkili olmaktadır. Erkeklerin ereksiyon sorunu yaşamasında etkili olan Multipl skleroz hastalığı, kadınlarda ise vajinal kuruluğun meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Baş dönmesi de MS hastalığının belirtilerinden bir tanesi olarak gözlemlenmekle beraber; herhangi bir hastalığın da sebeplerinden bir olarak tahmin edildiğinden dolayı; pek fazla anlam içermemekte; nadir olarak görüldüğünde de denge kaybına sebep olmaktadır.

Konuşma güçlüğü belirtisi ile de karşımıza çıkan MS; kişilerin uzun süreli olarak konuşmalarını engellemekle beraber; bu hastalığın ileri safhalarında tamamen konuşma engelinin de ortaya çıktığı görülmektedir.

Düşünme zorluğunu da ortaya çıkaran bir hastalık olan MS; zaman zaman konsantrasyon kaybına da neden olmakla beraber; düşünmenizi de engelleyen bir hastalık olarak görülmektedir. Hastaların günlük rutin hareketlerini düzenleyemeyerek; kitap okuyamama ya da konuşulanları anlayamama gibi sıkıntılarını gündeme getiren önemli bir ayrıntı olarak dikkat çekmektedir.

MS hastalarının hemen hemen yarısında görülen bir titreme nöbetleri ile gündeme gelmesi de kendini göstermektedir. İlk başlarda hafif titremelerle başlayan bu olumsuzluk; ilerleyen safhalarda daha da şiddetli bir hale gelecektir.

MS hastalığının temel belirtilerinden bir tanesi de görme bozuklukları olarak kabul görmektedir. Genelde tek gözü etkileyen bu belirti ile beraber; görme daha da bulanık hale gelmekle beraber; görme alanında karaltı meydana gelebilir.

Aynı zamanda aniden yaşanan göz ağrıları ve görüş kayıpları da MS belirtileri arasında kendini göstermekle beraber; bu aşamada optik sinirlerde meydana gelen sıkıntıların oluşturduğu olumsuzluklar olarak dikkat çekmeye devam etmektedir.

MS Belirtileri Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekilen Hususlar

MS hastalığı, erken dönemlerinde ve ilk evrelerinde fazlasıyla belirti vererek; insan bedeninde birtakım terslikler meydana geldiğini işaret etmektedir. Yalnız bu belirtiler gündelik yaşam sırasında sık sık kendini gösteren rahatsızlıklar olduğundan dolayı çoğu zaman dikkate alınmayabilir.

Aynı zamanda MS hasatlığı; bazı kişilerde zaman içerisinde kendini tekrarlayan bir boyutta yer aldığından dolayı, herhangi bir tedavi sistemi oluşturulmamış; bu kapsamda uzun soluklu bir yaşamdan sonra teşhis edilmesi mümkün hale gelebilmiştir. Teşhis edilmesinde etkili olan neden ise hücrelerin yavaş yavaş zarar görmesi olarak gündemde kalması olarak görülmektedir.

MS Teşhisi

ms belirtileri nelerdir

MS teşhisi için belli bir test ya da yöntem henüz keşfedilmemekle beraber; bu anlamda MS tanısı konması beklenen nörologların belirtileri incelenmesi ile gündeme gelmektedir.

Doktor tarafından incelenen sağlık geçmişi; beyin ve omurilik konularına da yoğunlaşmalarını sağlayarak; bu kapsamda nörolojik birtakım testler isteyebilir. Nörolojik testlerin dışında MR filmleri, elektrik testleri ve beyin omurilik sıvısı ölçümü de ön plana çıkan diğer uygulamalar olarak kabul görmekle beraber; MS hastalığını teşhisinde ön plana çıkan önemli testler olarak görülmekte ve laboratuvar ortamında yapılan kan ve idrar tahlilleri ile beraber bu kapsamda yeterli sonuçların ortaya çıkmasını sağlayacak önemli faktörüler oalrak görülmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Parkinson belirtileri nedir? başlıklı makalemizde parkinson belirtileri, parkinson hastalığı nedir ve parkinson nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |