MultiplMiyelom Kanseri ve Evreleri

MultiplMiyelom Kanseri ve Evreleri

MultiplMiyelom kanseri; kemik iliğinde oluşan bir kanser çeşididir. Vücutta bir çok kemikte meydana gelebilir. Özellikle kemik iliğinin yoğun olduğu; omurga, kafatası, kalça kemiği ve omuz bölgelerinde görülebilir. Tüm kanser türleri arasında %1’lik bir dilimi ‘MM’ kanser tipi oluşturmaktadır. Hematolojik kanser türlerinin ise yaklaşık %10 kadarı MultiplMiyelom olarak gözlenmektedir. Kemik iliğinde az bir miktarda bulunan plazma hücreler anormal bir şekilde çoğalır ve bunun sonucunda tek tip immünoglobülin üretirler. Ayrıca anormal hücrelerin fazlalığı sebebiyle, vücudun ihtiyaç duygusu kan hücreleri yeteri miktarda üretilmez.

Kemikleri tutan kanser hücreleri, burada doku hasarı yaratarak; hastada bel ve kemik ağrılarına sebep olur. Hastalık ilerledikçe kemik kırılmaları yaşanabilir. 50 yaşını geçmiş bir bireyde; sırt, bel ve kemik ağrıları, tekrar eden enfeksiyonlar, burun kanaması, morarma, yorgunluk ve ödem gibi şikayetler baş-gösteriyorsa; bu hastalıktan şüphelenilebilir. Erkeklerde daha çok görülen bu hastalıkta, genetik yatkınlık ve siyah deri rengine sahip olmak gibi bazı unsurlar da risk faktörü oluşturabiliyor.

MultiplMiyelom Kanseri Evreleri

Hastalığın tedavisinde yol haritasının belirlenmesi için; ilerleme derecesi ve yarattığı tahribatın büyüklüğünün saptanması gerekiyor. Organlara metastaz olup olmadığı, otolog nakli yapılabilmesi için önemli bir kriter.

MultiplMiyelom Kanseri Evre 1

MultiplMiyelom’de evre 1 genellikle hastanın çok bir şikayeti olmadığı süreci kapsar. Yayılma varsa bile henüz çok fazla miktarda değildir. Tahlillerde kan seviyesi normaldir ve vücutta kalsiyum seviyesi normal sınırlardadır. M protein artışı gözlenmez.

MultiplMiyelom Kanseri Evre 2

MultiplMiyelom’de evre 2’de kanser hücrelerinin gösterdiği metastaz (sıçrama), evre 1’e göre daha fazladır. Hastada ağrı ve halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

MultiplMiyelom Kanseri Evre 3

MultiplMiyelom’de evre 3; kanser hücrelerinin çok miktarda yayıldığı, hastalığın ciddi derecede ilelediği bir evredir. Hastalığın en belirgin özelliği olan M proteini artışı kanda gözlenir. Bu süreçte hastada anemi ve kalsiyum artışı saptanır. Tümör bir kemikle sınırlı kalmaz, daha fazla kemik iliğini tutan kanser hücreleri bulunur.

Tüm bu evreleme sürecinde, böbrek yetmezliği gelişen hastalarda tedavi daha zor bir hal alabiliyor.

MultiplMiyelom Kanseri Tedavi Seçenekleri

Tanı ve evreleme aşamasından sonra; hastaya nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilir. Hastada böbrek yetmezliği gelişmemişse ‘otolog nakli’ yapmak için uygun durumda kabul edilir. Diğer organların da fonksiyonu, naklin yapılabilmesi için önem teşkil ediyor. Önce kemoterapi yapılan hastada; nakilden sonra M proteinin azalma gösterip göstermediği araştırılır. Bu süreçte hastaya kök hücre tedavisi uygulanır. Tüm bu uygulamalar sonrasında hastanın enfeksiyondan korunması gerekiyor. Kemikleri güçlendirmek için ek ilaç tedavisi uygulanıyor. Özellikle kemik erimesinin önüne geçmek için ilaçların düzenli kullanılması gerekiyor.

Hastalığın tekrar etme olasılığı yüksek olduğundan hekim kontrolünde yaşamını sürdürmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan İnce Bağırsak Kanseri Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |