Nasıl İyi Bir Anne Olabilirim?

Nasıl İyi Bir Anne Olabilirim?

İyi bir çocuk yetiştirmek için iyi bir anne olmak gerekiyor. İyi bir annenin kendini yetiştirmesi, hayata bakış açısı ve birçok şeyden fedakarlık yapabilmesi gerekmektedir. İyi bir anne olduğunuzda çocuğunuzda mutlu ve gelecekte hayata sıkı sıkı tutunabilen, yaşantısına olumlu bakabilen gençler ve bireyler olacaktır. Bu yüzden iyi bir anne olmak bu açıdan gerçekten önemli bir konudur. İyi bir anne olmak için dikkat edilmesi gereken altın kuralları araştırarak sizlere sunduk.

Babayla Diyalog Halinde Olma

Anne ve baba çocuk yetiştirme konusunda her zaman istikrarlı olarak iş birliği yapmayı bilmelidir. Karşılıklı olarak konuşarak çocuk hakkında tüm kararları birlikte almalıdırlar. Gerekirse çocuğun sorumlulukları hakkında iş birliği içerisinde olmalıdırlar.

anne-1

Araştırmacı Bir Anne Her Zaman Başarılıdır

Çocuğunuza vereceğiniz bilgilerin doğruluk payından emin olmalısınız. Sürekli okumak, internet ve benzeri yerlerden araştırma yaparak bilgiler edinmek ve bu doğrultuda çocuğunuzu bilinçlendirmek daha doğru bir hareket olacaktır.

Hayırlı Anneler Hayırlı Evlatlara Sahip Olabilir

Çocuğunuzun ilerleyen yıllarda sizler için hayırlı birer evlat olmasını istiyorsanız hayırlı evlatlar yetiştirmeye çalışmalısınız. Onu ne olursa olsun doğruya sevk edilmesi gerektiğini, her zaman dürüstlüğün kazandıracağını ve önemli olanın barışçıl bir yaşam sürmek olduğunu anlatmalısınız. Zira çocuğunuza önemli olmanın sadece kazanmak olduğunu anlatırsanız ve bencil olmayı öğretirseniz hayırlı bir evlat olmayacaktır. Kesinlikle topluma yararlı, yardım sever ve anlayışlı olması gerektiğini öğretmelisiniz.

anne-2

Sorunlarıyla İlgilenin

Çocuklarınızın okulda, evde  ya da herhangi bir arkadaşıyla olan sorunlarını o size anlatmasa bile öğrenmeye çalışarak ilgilenmelisiniz. Kendisine herhangi bir konuyu dert etmemesi için yakınlık göstermelisiniz. Ergenlik döneminde yaşayacaklarını ona daha önceden anlatmalı ve güçlü olması gereken konular hakkında bilgi vermelisiniz.

Çocuklarınızla Oyun Oynayın

Çocuklarınızın henüz ilk yaşlarında zekalarının gelişmesi için oyunlar oynamalısınız. Zeka geliştiren oyuncaklarla vakit geçirmesini ve sizinle oyun oynamayı sevmesini sağlamalısınız. Sizinle iyi bir iletişim kurmayı başardığında farklı insanlarla da iyi bir iletişim sağlayabilecektir.

Katı ve Otoriter Bir Anne Olmayın

Çocuğunuzun yaramazlık yapmasını önlemek için katı, öfkeli, cezalandıran ve oteriter bir anne olmayın. Elbette bazı konularda onu dizginlemelisiniz. Fakat bu onu korkutarak olmamalıdır. Çocuğunuzun hatalarını yüzüne vurmanız durumunda bu özgüvenini zedeleyecek ve ürkek bir yapıya sahip olmasına neden olacaktır.

anne-3

Üzüldüğünüzü Göstermeyin

Anne ve babaların yaptığı en büyük hatalardan biri de çocuklara üzüldüklerini göstermektir. Çocuğunuzun önünde kesinlikle kavga etmemelisiniz. Hayata pozitif bakabilmesi için çocuklarınızı her zaman mutlu olmasını sağlamalısınız.

İyi Bir Örnek Olmalısınız

Çocuklar anne ve babalarını örnek aldığı için onlara iyi birer örnek olmalısınız. Sizi gözlemleyerek ilerleyen yaşlarında size rol model alacaktır. Bu istem dışı gerçekleşecektir. Yani çocukların istese de istemese de ilerleyen yaşlarında sizi örnek alacaktır. Çünkü çocuklar yemek yerken, çamaşır yıkarken, komşularınızla konuşurken tüm konularda en çok sizi görmektedir. Çocuklarınıza iyi bir örnek olmanız durumunda gelecek yıllarında başarılı olmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |