Nasıl Özgüven Sahibi Olunur?

Nasıl Özgüven Sahibi Olunur?

Özsaygı ve öz yetkinlik hayatımızda önemli bir rol oynar. Öz yetkinliğin tanımı ise özgüven olarak tanımlanır. Kendisini seven kişiler genellikle kendisine özgüveni olan insanlardır. Eğer kişinin kendisine özgüveni tamsa gelecekteki planları için risk altına girmeyi göze alır ve gelecekteki planları hakkında sürekli pozitif düşünür bu durum kişiyi iyi yönde etkiler. Kendisine güvenmeyen ve inanmayan özgüveni olmayan insanlar da ise sürekli olumsuz düşünceler olur. Kendisine ve yapabileceğine, hedefine ulaşabileceğine inanmaz. Bu durumun kişinin negatif düşünceli olduğuna işarettir.

ŞİMDİYE KADAR BAŞARDIKLARINIZI BİR DÜŞÜNÜN

Bazen kendinizi kötü hissediyorsunuz, hiçbir şey yapmıyor ve bir işe yaramıyor gibi düşünüyorsunuz. Sürekli yapamadığınız şeylere odaklanıyorsunuz. Ama yapamadığınız bir işe sürekli odaklanmak sizin enerjinizi, özgüveninizi yok edip negatif olmanızı sağlar. Başardığınız bütün işte büyük ya da küçük gurur duymanız kendinizi iyi hissedip özgüveninizin artmanıza yardımcı olacaktır. Mesela hayatınızda yaptığınız şeylerle gurur duymakla başlayın ve bunun ufak bir listesini oluşturabilirsiniz. Örnek olarak, araba sürmeyi öğrenmek, okuma yazmayı sökmüş olmanız, bir fidan dikmek gibi örnekler olabilir.  Sürekli kendinizle yaptığınız işlerle gurur duyun ve gurur duydukça onları listeye ekleyin. Fakat kendinizi kötü hissettiğiniz anda kendinizi işe yaramaz bir birey yada özgüvenini kaybetmiş biri olarak hissederseniz o büyük listeyi çıkarın ve ben ne kadarda güzel şeyler başarmışım diyerek kendi kendinizle tekrar gurur duyun.

KENDİNİZE YENİ YENİ HEDEFLER KOYUN

Öncelikle kendinize bazı hedefler koymalısınız ve bu hedeflerin peşinden koşup bunları yapmayı planlamalısınız. Zaman içerisinde de bu hedeflerin yavaş yavaş yerine geldiğini göreceksiniz ve siz bu hedeflerin yerine geldiğini gördükçe kendi kendinize mutlu olmaya başlayacaksınız. Biraz olsun kendinize olan güveninizin tekrar yerine geldiğini görecek ve öz güveniniz tekrar kazanacaksınız. Belirlediğiniz bu hedeflerin çok çok büyük hedefler olması gerekmiyor. Mesela yeni bir işe başlamak, kendi paranızla yeni kıyafetler almak, yada çevrenizdeki sevdiğiniz insanlarla güzel bir yemek yemek  gibi… Yani bu hedeflerin çok büyük olması hiçbir şey ifade etmez önemli olan sizi ne kadar mutlu ettiğidir. İnsan ufak hedeflerle de mutlu olmalıdır. Sadece listenize eklediniz bu hedeflerin ufak bir tik işaretiyle olduğunu görmek sizin kendinize olan özgüveninizi fazlasıyla yerine getirecektir.

FARLI HOBİLER EDİNMELİSİNİZ

Yapmaktan keyif alabileceğiniz yaptıkça daha keyifli olacağınız hobiler edinin. Mesela sizi heyecanlandıracak bir şeyler ve siz heyecanlandıkça daha çok yapmak isteyeceğiniz hobiler edinin. Mesela bulduğunuz hobi başarılı olduğunuz konularla ilgili olabilir. Örnek olarak verecek olursak; futbol oynamayı çok mu seviyorsunuz? Kitap okumak sizi rahatlatıyor mu? İncik boncuk gibi takıları mı seviyorsunuz? Yapacağınız hobi sizin arzuladığınız ve ilgilendiğiniz ve başarılı olduğunuz bir şey olursa siz o zaman kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

ozguven-3

EGZERSİZ YAPMAYI DA DENEYİN

Özgüvenin önemli bir diğer tarafı da fiziksel görünümdür. Eğer fiziksel görünümünüzü beğenmiyorsanız sizin enerjinizi düşürüyorsa kendinizi gösterişli hissetmiyorsanız birde egzersiz yapmayı deneyin. Egzersiz yaptıkça vücudunuzda ki değişikliği gördükçe kendinize olan özgüveniniz tekrar yerine gelecektir.

KENDİNİZİ İYİ HİSSETTİRECEK ŞEYLER GİYİNİN

Sizin nasıl giyindiğinizde sizi çok etkiler. Güzel görünmek diğer insanlarla olan iletişimlerinizi de çok etkilidir. Mesela kişisel bakım, düzenli duş, düzenli saç makyaj, düzenli tıraş gibi kişisel bakımlarda bunların içindedir ama en önemli olan da temiz giyinmektir. Temiz giyinmek hem bayan hem de erkek için önemli bir konudur. Güzel giyinmek için illaki pahalı kıyafetlere gerek olmaz. Çok paraya da gerek yoktur. Ucuz kıyafetler giyinerek de kendinize güzel bir kombin yaratabilir ve kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

ozgüven

HIZLI YÜRÜMEKTE ÖZGÜVENİN BİR PARÇASI DEMEKTİR

Bir insanın yürüyüşünden birçok şeyi anlayabilirsiniz yavaş mı, hüzünlümü, acı vericimi yürüyor? Yoksa bir amacı varmış gibi enerjili ve neşelimi yürüyor? Kendisine güvenen gidecek bir yeri olan yapacak yeni hedefi olan kişiler hızlı yürür. Ama yapacak bir işi olmayan kendisini bir bekleyeni olmayan yeni bir hedefi bile olmayan insanlar yavaş ve iç acıtıcı bir şekilde yürür. Zaten hızlı yürümek için illa bir iş ya da bekleyen olması gerekmiyor yine de kendin için ve özgüvenin için hızlı yürümek lazım birde böyle hızlı yürümeyi denemelisiniz.

DURDUĞUNUZ POZİSYONU DA DOĞRU SEÇİN

Bir insanın durduğu pozisyonda her şey kadar çok önemlidir. Başını öne eğmiş omuzları düşmüş kimseyle göz teması kuramayan ağır ağır hareket eden insanların kendine olan özgüveni hiç yoktur. Çünkü o zaman kendilerine olan öz güvenleri yoktur. Bu kişiler hiçbir şeyi de isteyerek yapmaz sanki zorluyorlarmış gibi gelir. Onalar her şey çok zor gelir hiç bir şey yapmak istemezler. Eğer dışarıdan böyle görünmek istemiyorsanız başınızı kaldırın herkesin gözünün içine bakabilin o düşmüş omuzlarınızı da kaldırın yaptığınız bir işe istekle başlayın böylece diğer insanlar üzerinde olumlu etkiler yaratıp kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

ozguven

KONFOR ALANINIZI GENİŞLETİN

Hiçbir şeyi gözünüzde büyütmeyin. Yapamayacağınız bir şeyleri yapmaya çalışın ve o yapamadığınız şeyleri yaptıkça konfor alanınız genişleyecektir. İlk başta ufak şeyleri yapmaktan başlayın zaten siz o ufak şeyleri yaptıkça konfor alanınızın büyüdüğünü hissedip daha büyük şeylere kalkışacaksınız ve bunu başardıkça kendiniz ile daha çok gurur duyacaksınız.

ÖN SIRALAR DA OTURMAYA ÇALIŞIN

Bazı insanlar girdikleri ortamlarda genellikle arkaya oturmaya çalışılar. Mesela seminerler de, okullar da vb. gibi toplu alanlar da hep arkaya oturmaya çalışmalarının tek sebebi ise toplumdan korkmaları yani kendilerinin öz güvenlerinin olmaması bu yersiz korkuları atlatmaları çok önemlidir. Yeri geldiğinde ön sıralara oturup bu gereksiz korkularını yenmeleri gerekir. Yapmaları gereken tek şey hep önlere oturarak bu yersiz korkuyu bırakıp öz güven sahibi olmalarıdır. Her zaman korktuğu ya da utanıp ekildiği şeyin üstüne üstüne gitmeleri gerekmektedir. Böylece bütün sorunlar kendi yöntemlerince çözüp öz güven sahibi olacaklardır.

KONUŞURKEN UTANMADAN KONUŞUN

Bazı gurup içi konuşmalarda siz konuşmaktan korkarsınız. Çünkü siz bir şey söyleseniz sizi salak yerine koyup dinlemeyeceklerini ya da sizin düşüncelerinizin salakça olduğunu düşünürler diyerek korkmaktasınız. Bu korkuyu çoğu insan yaşamaktadır. Grup içerisinde konuşmaya korkarlar kendilerini hep bir adım geri tutmak yerine daha çok siz konuşmaya çalışın o zaman sizde korkunuzu atlatmış olacaksınız.

ELEŞTİRİLERE AÇIK OLUN ELEŞTİRİLERİ BİR BİLGİ OLARAK KABUL EDİN

Eleştiri sadece bir insanın karşısındakine düşüncelerini aktarma şeklidir. Eğer birisi sizin hakkınızda eleştiri yapıyorsa hemen savunmaya geçek terslemeyin eleştiriye açık olun ve onun söylediklerini anladığınızı gösterin.

ÖZGÜVEN KAZANMANIN BİR DİĞER YOLLARI DA VAR

Özgüven kazanmanın birçok yolu vardır. Mesela en önemli özgüven gülmektir. Eğer kimseye hiç bir şeye aldırış etmeden rahatça gülebiliyorsanız o zaman kesin özgüvenin olacak demektir.

Mesela bir diğer örnek biriyle konuşurken onu dinliyormuş gibi yapmak yerine onu gerçekten dinlediğinizi gösterin onunla göz teması kurarak konuşmalısınız. Yeni bir şeyler öğrenmek için bazı kurslara yazılın ve farklı farklı şeyler öğrenmelisiniz. Farklı farklı bilgiler öğrenmenin hiç kimseye bir zararı olmaz. Daha çok faydası olur. Birde en önemli nedenlerden biri yetersiz uyku uykuyu alamayınca somurtkan morali bozuk olur gözleri şişer kendini beğenmez özgüvenin bir diğer önemli maddesinde yeterli uyumaktır.

Asla hiçbir şey için pes etmeyin yapamayacağınız bir şey bile olsa zorla üstüne gidin ve onu yapın özgüveninizi yerine getirmiş olacaksınız.

Şaşırtıcı derece aşırı özgüven sahibi insanlar
Şaşırtıcı derece aşırı özgüven sahibi insanlar

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |