Nemfomani Nedir?

Nemfomani Nedir?

Nemfomani Hastalığı Nedir?

Nemfomani kadınlarda görülen hiperseksüaliteye verdiği isimdir.

 

Hiperseksüalitenin ya da nemfomaninin sözlük manası bitmeyen çiftleşme arzusudur. Nemfomani yalnızca kadınlar amacıyla sarf edilen bir terimdir, erkeklerde görülen hiperseksüalite satiriasis olarak adlandırılır fakat hiperseksüalite, yani cinsel doyumsuzluk, fazlalıkla kadınlarda görülür. Nemfomaninin bir anomali olup olmadığı konusu ile ilgili bir görüş birliği yoktur.

Yunanca nymphe (kız) ve mania (delilik) sözcüklerinin birleşiminden ortaya gelen Nemfomani, kadınlarda görülen aşırı cinsel içgüdüye verdiği addır.

Nemfomani Belirtileri Nelerdir?

Cinsellik bireyin sık sık doyurması gerektiği bir gereksinim olarak algılanınca bu hal normal hayat rutininde aksamalara yol açmaya başlıyor. Cinsel birleşme, nemfomanlar amacıyla duygusal gereksinimden öte bir istek, resmen birini elde etme oyunu gibi görülmekte. Bu hal da bir noktadan sonra bireyin hayat niteliğini zorlamaya başlıyor. Hatta cinsel ilişkiden sonra da tatmin olmama hali sık görülen bir semptom. Nemfoman olan şahıslar, hayat sürdürdükleri herhangi temaslar ardından üzüntü ya da suçluluk duygusu hissetmez, resmen şahıs cinselliğe sık sık aç olurlar. Gergin olma, kızgın olma ve öfkeli hissetme gibi açıklanan de sık sık görülebilir. Sanki bir şeyler yolunda gitmiyor duygusu hayat sürdürdüklerinden orgazm olsalar da gevşemeyi ve rahatlamayı yaşayamazlar.

Nemfomani Sebep ve Etkenler ?

Psiko gelişimsel olarak, bireyin çocukluğunda alamadığı sevgi ve güvensizlik duygusu gelecekte bu açığını kapatması amacıyla kullanabileceği bir vasıta olabiliyor, yani hissettiği boşluğu fakat diğer bedenlerde kapatmaya çalışırlar. Psikolojik olarak, bireyin yaşadığı ruhsal bozukluklar ve dürtü denetim bozuklukları da nemfomaniye faktör olabilir. Biyolojik olarak kalıtsal faktörler, organik beyin hastalığı ve iç salgı bezlerindeki düzensizlikler nemfomani sebepleri arasında gösterilebilir.

Nemfomani Tedavi Yöntemleri ?

Tedavi amacıyla ilk olarak bireyin yaşadığı sahip olunan haldan memnun olmadığını fark etmesi ve bunu değiştirmek amacıyla hevesli olması gerekiyor. Bu noktada nörolog, psikiyatr ve psikolog üçgeninde bir tedavi en sıhhatli teknik diyebilirim. Duruma göre ilaç tedavisi ve buna paralel psikoterapi uygulanabilir. Gerekirse vakit vakit hipnoterapi ile de desteklenerek nemfomani tedavisi gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan Peyronie Hastalığı Nedir? başlıklı makalemizde Peyronie Hastalığı Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |