OBEZİTE CERRAHİSİ VE GEBELİK

OBEZİTE CERRAHİSİ VE GEBELİK

Obezite, risk derecesinde fazla kilolu olma durumudur. Vücuttaki yağ oranının, sağlık durumunu olumsuz etkileyecek kadar çok birikmesi ile meydana gelir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), obeziteyi halk sağlığı üzerinde ciddi bir tehdit oluşturan “küresel bir salgın” olarak nitelendirmektedir. Obezite; koroner kalp hastalığı, inme, tip 2 diyabet, bazı kanser tipleri, kısırlık, solunum problemleri ve kas – iskelet sistemi bozuklukları ile doğrudan ilgili bir durumdur. İlerlemesi durumunda ciddi problemlere ve hatta ölüme sebebiyet vermektedir. Boy ve kilo ölçümleriyle birlikte hesaplanan “vücut kitle indeksi” bir kişinin obez olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Vücut kitle indeksinin 30 ve üzeri olması durumunda obezitenin varlığından söz edilebilir.

Obezite ve Gebelik İlişkisi Nedir?

Obez olmak, normal yumurtlamayı engelleyerek doğurganlığa zarar verebilir. Normal yöntemlerle meydana gelemeyen gebeliklerde tüp bebek yöntemi uygulanmaktadır. Ancak obezite, başarılı bir tüp bebek ihtimalini dahi düşürmektedir.

Hamilelik döneminde obez olmanın, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı üzerinde büyük etkileri olabilmektedir. Obezite, çeşitli gebelik komplikasyonlarının oluşma riskini artırır. Bu riskleri şöyle sıralayabiliriz:

Gestasyonel Diyabet (Gebelik Şekeri): Obez olan gebelerde, normal kilolu bir gebeye oranla şeker hastalığı gelişme olasılığı daha yüksektir. Gestasyonel diyabet hastası olan kadınların çocuklarının, gelecekte diyabet olma riski de artmaktadır. Hamilelik esnasında anne adayının diyabet olması, daha özel bir beslenme hatta düzenli olarak ilaç kullanımını gerektirebilmektedir. Anne ve bebeğin daha büyük risklere maruz kalmaması için doğum şekli olarak sezaryen tercih edilmektedir. Gestasyonel gebeliğin belirlenebilmesi için, gebeliğin 24 ile 28.haftalar arasında şeker yükleme testi yapılması tavsiye edilmektedir.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi): Obez olan kadınlar halk dilinde gebelik zehirlenmesi olarak bilinen, yüksek tansiyon ile karakterize olan gebelik komplikasyonunu geliştirme riski altındadır. Preeklampsi, anne adayının böbreklerini, karaciğerini, hatta tüm vücudunu etkileyen ciddi bir hastalıktır. Şiddetli vakaların komplikasyonları önlemek için acil tedaviye ihtiyacı duyulur. Gerekli durumlarda bebeğin doğumunun erkene alınması gerekebilir.

Enfeksiyon: Gebelik sırasında obezite olan kadınların, idrar yolları veya böbrek gibi bölgelerde meydana gelen üriner sistem enfeksiyonu yaşama riski bulunmaktadır. Obezite aynı zamanda doğum sonrası enfeksiyon riskini artırarak annenin iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.

Anestezi Güçlüğü: Obez olan hamile kadınlarda, doğum yöntemi sezaryen olarak tercih edilmektedir. Böyle bir durumda anestezi gereksinimi duyulmaktadır. Ancak obezite, anestezinin başarısız olma riskini artırabilmektedir. Obez kadınların hipertansiyon, iskemik kalp rahatsızlığı ve kalp yetmezliği gibi problemlere sahip olma olasılıkları daha fazladır ve bu hastalıklar anesteziye bağlı risklere katkıda bulunurlar.

Doğum Komplikasyonları: Obez kadınlarda meydana gelen preeklampsi ve pulmoneremboli gibi birçok problem ciddi doğum komplikasyonlarına neden olduğu, hatta ölüm gibi sonuçlarla da ilişkili olduğu bilinmektedir.

Obezitenin Bebek Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bebeğin Fazla Kilolu Olması (Makrozomi): Obez olan kadınların, yüksek kilolu ve iri bir bebek dünyaya getirmeleri yüksek bir ihtimaldir. Bu durum, doğum sırasında bebeğin yaralanma riskini artırabilir. Normal doğum esnasında bebeğin doğum kanalında sıkışmaması için sezaryen tercih edilmektedir. Aynı zamanda doğum kilosu arttıkça, çocukluk döneminde obezite gelişme riski de doğru orantıda artmaktadır. Buna bağlı olarak tansiyon, diyabet, kardiyolojik hastalıklar oluşabilmektedir.

Doğum Kusurları: Obez kadınlardan doğan bebeklerin, kalp kusurları ve sinir tüpleri gibi doğum kusurlarıyla birlikte dünyaya gelme riski yükselmektedir. Obezite ile spinabifida, kalp bozuklukları, anorektalatrezi, hipospadyas, diyafram herni ve omfalosele gibi doğum kusurları arasında ciddi bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.

Düşük veya Ölü Doğum: Obez anne adaylarında düşük veya ölü doğum riskinin, sağlıklı kilo aralığındaki gebelere göre iki kat daha fazla olduğu görülmektedir.

Obezite Bir Anne Adayı Nelere Dikkat Etmelidir?

Bebek sahibi olmak isteyen ve fazla kilosu olan kadınlara, gebelik öncesinde kilo vermeleri tavsiye edilmektedir. Ancak bu durumun mümkün olmadığı, kadının obezite sınırları içerisindeyken hamile kalması durumunda da sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek için dikkat edilmesi gereken etkenler vardır. Risklere rağmen, obez durumunda da sağlıklı bir hamileliğe sahip olmak mümkün olabilir. Alınan kilo miktarı uzman hekimler tarafından dikkatli bir şekilde yönetilmeli, önerilen diyet listesi ve egzersizler uygulanmalı, anneye adayı doğuma kadar düzenli bir şekilde izlenmelidir. Aynı zamanda doğum sonrası oluşması muhtemel olan komplikasyonlara karşı doğumun yapılacağı sağlık kurumunda özel önlemlerin alınması gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |