Omurilik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Omurilik Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Omurilik kanseri omuriliğin kendisinin ya da zarının veya da kemik, sinir, yumuşak doku gibi dokuların sebebiyet verdiği ve bu yapıların içerisinde gelişme gösterdiği tümör oluşumlu kanser türüdür. Omurilik kanserinde oluşan tümörler omurganın boyun, sırt, bel ve kuyruk sokumu başta olmak üzere her bölgeye yerleşebilirler. Omurilik kanserinde dikkat edilmesi gerekilenden önemli konu omurilik kanserinin kişi üzerinde göstermiş olduğu belirtilerdir. Kişilerde omurilik kanseri adına görülen en belirgin belirti omurganın ileri bölgesinde oluşabilen ve yayılma olanağı taşıyan ağrılardır.  Bu ağrılar genellikle gece ortaya çıkmaktadır ve yapılan fiziksel aktivitelere bağlı olarak artmaktadır. Üstelik oluşan bu ağrılar kişi her ne kadar istirahat haline geçse de kaybolmaz ya da azalmaz. Ağrı genellikle yaygın olup nadiren bölgeseldir. Omurilik kanserinde tümörün omuriliğe bası yapması durumunda kol ve bacaklarda, göğüs bölgesinde uyuşma, el, kol ve bacaklarda kuvvet kaybı ve yürümede güçlük gibi bulgular ortaya çıkabilir.

Omurilik kanserine bağlı olarak oluşan tümörler mesane ve bağırsak sistemi kontrolünü de bozabilmektedir. Bu durumda kişide idrar kaçırma, dışkı kontrolünün sağlayamama, cinsel işlev bozukluğu ya da kaybı, refleks bozukluğu, vücudun tamamına yakınına dayanan hissizlik ve yatağa bağımlılık görülebilir. Omurilik kanserinde yakalanan çocuklarda karşılaşılan bir diğer belirti ise çocuğun omurgasında meydana gelen skolyoz eğriliğidir.

Diğer bir çok kanser türünde olduğu gibi omurilik kanserinde de erken müdahalenin yeri çok önemlidir. Erken müdahale için ise tanı koyma işleminin önemi büyüktür. Omurilik kanserinde tanı koyma işlemi kişiyi fiziksel muayene etme ile başlar. Yapılan fiziksel muayene ardından kişide omurilik kanseri şüphesi görülür ise bu sefer direkt grafi, BT ve emar çekimi gibi görüntüleme tetkikleri istenir. Bu istemi bazı durumlarda pet ve sintigrafi de takip edebilir. Kişiye yapılan görüntüleme işlemlerinin ardından omurilik kanserine yönelik şüpheler daha da güçlenmiş ise hastadan oluşan tümörün tip ve kimliğini öğrenmek için biyopsi istenir ve yapılır.

Hastaya yapılan biyopsi işlemi genellikle lokal anestezi (sınırlı uyuşturma) altında alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilir. Çoğu zaman biyopsi ile tümörün tip ve kimliği ortaya çıkmakta ve buna yönelik de tedavi yöntemi oluşturulmaktadır. Eğer tümörün tip ve kimliği biyopsi ile öğrenilmemişse başka yollarla tümörün yeri tespit edilir ve ona uygun tedavi yöntemi seçilir.

Omurilik kanserinde tedavi yöntemleri olarak genellikle cerrahi girişim, radyoterapi, kemoterapi gibi yöntemler uygulanmaktadır. Omurilik kanserinde hastalara cerrahi yöntemin uygulanması daha sık karşılaştığımız tedavi yöntemlerindendir. Bu sebeple ilk önce tümöre cerrahi işlem uygulanır. Cerrahi işlem sonrası ve sonrası dönemde bu tümörlere radyoterapi verilmektedir. Radyoterapide omuriliğe yönelik  oluşan tümörlü hücrelerin öldürülmesi ile normal dokulara zarar vermeyecek şekilde planlanmaktadır. Kemoterapi tedavi yönteminde ise omurilik tümörlerinde tümöre yönelik tıbbi kimyasal maddeler verilerek tümörün küçültmesine yönelik tedavi uygulanmaktadır

 

Bir önceki yazımız olan Tiroid Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Boyun fıtığı teşhisi için girdiğim MR sonucunda omurilik boyun kısmında yer alan bir tümör olduğu gördük hoca doçent doğuştan gelen bişey gibi duruyor dedi 38 yıldır duran tümör olur u ne yapmalıyım

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |