Osteosarkom (Kemik Kanseri) Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Geçmişe bakıldığında kanser vakarı geçmiş yıllara nadiren fazlalık gösteren konumdadır. Kanser vakalarının artışlarının yanı sıra çeşitleri de fazlasıyla yer tutmaktadır. Oluşan bu kanser vakalarının en dikkat çeken faktörleri arasında düzensiz beslenme, çevresel faktörler oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kanserler insan hayatını olumsuz yönde etkilemekte ve kişilerin günlük yaşantılarını fazlasıyla sıkıntıya sokmaktadır. Kanser vakalarının en çok dikkat çeken konuları arasında OSTEOSARKOM kemik kanseri bulunmaktadır. Kemikler insan hayatında önemli bir yapı taşı oluşturmaktadır. İnsan hayatı için kemikler önemli bir yer teşkil etmesinin yanı sıra sağlığına çok dikkat edilmelidir. Osteosarkom,  en çok rastlanan, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Kemik kanseri düşük, orta ve yüksek derece de olarak 3 grupta toplanmaktadır. Genellikle gençler ve çocuklarda görülen kemik erimelerinin çoğu yüksek derecelerdedir. Kanserin vücut içeresine yayılmaması için, kemik erimesi derecesi belirlenmelidir.  Kemik tümörünün, düşük dereceli olan tümörleri yavaş ilerleme kaydederken, yüksek dereceli olan tümörler hızlı bir şekilde gelişme göstermektedir. Oluşan kemik ermesi vakalarında, tümörün etkilediği dokuları görmek için hekim tarafından PET-BT VE MR sonuçlarına bakılmalıdır. Kemik erimesi kanserlerinde, Ewing/PNet sendromu en çok çocuklar üzerinde görülen kanser türüdür. Kanser tedavisi için doktora başvurulduğunda hastalığın yayılması engellenmek için hızlı bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Kemik erimesi kanserinde, hızlı bir şekilde kemoterapi’ ye başlanmalı ve cerrahi, radyoterapi ile tedavi yöntemleri uygulanabilir. Kemik erimesi vücudun her noktasında başlangıç göstermesinin yanı sıra, yayılma sağlar. Bulunan kemik kanseri tümörlerine Benıgn ( iyi huylu kemik kanseri denir. Bu tümör vücudun her noktasına yayılmaz ve sadece cerrahi işlem gerektirmektedir.

kemık kanseri

Kemik kanserlerinde yaşam kaybı riski bulunmamaktadır. Kemiklerde meydana gelen ağrılar özellikle kemik kanserlerinin oluşumuna işaret etmektedir. Kişinin yaşadığı ağrı sonucu vücutta haftalar sonra şişlik meydana gelmektedir. Kol ağrısı gibi şişliklerde çocuklar ve gençler üzerinde normal olduğu düşünüldüğü için doktora başvurulmamaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak en yakın sağlık kuruluşlarından yardım alınması gerekmektedir. Kemik kanserinin oluştuğu vücut üzerinde kemiklerde zayıflama ortaya çıkar, fakat kemik kırıldığında dayanılmaz bir acı ortaya çıkar. Osteosarkom kemik kanserlerinde tıpta büyük gelişme kaydedilmiş durumdadır. 1960 yıllarında, tek tedavi cerrahi yolla yapılan tümörlü bölgenin alınması için ampütasyondu. Osteosarkom tedavisinde uygulanan yöntemler ise şunlardır, cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi’dir. Nadiren oluşan vakalarda radyoterapi uygulamalarının sebep olduğu bölge de tekrar bir kanser oluşması ihtimali vardır. Fakat osteosarkomun tedavi edilmesinin önemli olmasından dolayı kansere yakalanma riski hastalar tarafından göz önüne alınabilir bir durum arz etmektedir.

Kanser hastalıklarının başında bulunan, kanser vakalarından kemik kanseri konulu yazımızı  Sayın, PROF.DR.TIBBİ ONKOLOJİ UZMANI Mustafa ÖZDOĞAN’DAN esinlenilmiştir.

http://www.drozdogan.com/osteosarkom-kemik-kanseri/index.html

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

  1. Kemik kanseri tümörlerine benign iyi huylu kemik kanseri denir ne demek ya??? Kanserse zaten benign degil malign dir!

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |