Panik atak belirtileri nedir?

Panik atak belirtileri nedir?

Sebebi tam olarak bilinmeyen panik atak hastalığı, beyinde bulunan kimyasal dengenin bozulması ve beynin yan kısmındaki bölümün fonksiyonlarını yitirmesi ile ortaya çıkar. Başka hastalıklarla birlikte, ya da tek başına ortaya çıkabilen bu hastalık, endişe, korku gibi duyguların yaşanması ve nöbetler şeklinde kendini gösterir. Genellikle hasta tarafından kalp krizi zannedilen nöbetler, 10 dakika ile bir saat arasında değişebilecek sürelerde yaşanabilir. Bu yaşanan nöbetlerden sonra, çok yorgun ve bitkin olan kişi, genellikle hiçbir şey yapmak istemez. Kendini başkaları ile güvende hisseden nöbet geçirmiş kişinin, yalnız bırakılmaması önemlidir.

Panik Atak Riski Altındaki Kişiler

Tüm dünya geneline bakıldığında, her yüz kişinin 2si veya 3ünde görülebilen panik atak, sıklıkla 20li yaşlarda ortaya çıkmakla birlikte, her yaş gurubundan kişilerde görülebilir. Oranlara bakıldığında, kadınların panik atak rahatsızlığını, daha fazla yaşadıkları görülmektedir. Genetik yatkınlıkta bu hastalıkta risk gurubuna girilmesi açısından, büyük etki yaratmaktadır. Çekingen ve baskı altında yaşayan kişilerde, sosyal ve baskı altında olmayan kişilere oranla da, daha fazla görülebilen panik atak, çevresel etkiler tarafından da tetiklenebilen bir hastalıktır.

Kişilerin öfkesini, kızgınlığını ve aslında tüm duygularını dışa vuramamak, cinselliği ve özel duygularını kendi içinde yaşamak, panik atak hastalığına başlı başına sebep olabilen sebepler arasındadır.

Madde bağımlıları, suçluluk hissi yaşayan kişiler ve mükemmeliyetçi yapıdaki kişilerin yaşama riski de, normal kişilere oranla daha fazladır.

Panik Atağı Tetikleyen Diğer Sağlık Sorunları

– Troid hastalığı ve troid bezi rahatsızlıklarından kaynaklı sebeplerle, adrenalin fazla salgılanıyorsa, panik atağı tetikleyebilir.

– Kişi, ani kan şekeri düşüşleri yaşıyorsa ve kansızlık varsa, yine panik atak sebepleri arasında olabilir.

– Bazı ilaçların yan etkileri yüzünden, panik atak durumları yaşanabilir.

– Sara hastaları da, panik atak için riskli guruplar arasındadır.

panik-atak-belirtileri

Panik Atağın Belirtileri

– Ani üşüme ya da ateş basması hissi.

– Sebepsiz yere oluşan aşırı kalp çarpıntıları.

– Boğulma korkusu yaşayarak nefes alamama.

– Mide rahatsızlıkları, bulantı ve gaz rahatsızlıkları yaşama.

– Sebepsiz yaşanan titreme nöbetleri.

– Bayılma hissi ile birlikte gelen baş dönmesi.

– Akıl sağlığından emin olamamak ve başkalarına zarar verme korkusu yaşamak.

– Sebepsiz yere ölüm korkusu yaşamak.

– Vücudun değişik yerlerinde uyuşma ve karıncalanma hissi.

– Çevrelerinde olan şeylerin, gerçekliğinden şüphe etme.

– Aldığı havanın yetmeyeceği düşüncesi ve nefesinin kesilmesi.

– Göğüste sıkışma ve ağrı hissi.

Bu rahatsızlıklardan herhangi 5 tanesinin kişide görülmesi, panik atak teşhisinin konulması için yeterli olmaktadır.

Atak Sırasında Neler Yapılmalı

Eğer panik atak rahatsızlığı yaşıyorsanız, atak sırasında olabildiğince rahat olmaya çalışmalı ve geçeceği konusunda kendinize telkinlerde bulunmalısınız. Mümkünse bir yere oturun ya da uzanın. Sigaradan ve kafeinli içeceklerden uzak durun. Asla derin nefes almayın, bu durumu daha zor bir hale getirir. Bir torbayı ağzınıza tutup onun içine nefes alıp verin. Bu sırada, kesinlikle heyecanlandırıcı ya da üzücü olaylardan kaçının.

panik-atak-tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Panik atak tedavisinin amacı, hastanın korku ve kaygı duygularından kurtulmasını sağlamaktır. Bunu sağlayabilmek için genellikle ilaç tedavisi ile birlikte, terapi uygulanmaktadır. Gerekli görülürse bir egzersiz planının uygulanması da, olumlu sonuçlar verebilmektedir.

Tedavide Antidepresan ilaçların yanı sıra, sakinleştirici ve rahatlatıcı ilaçlarda kullanılabilir. Zamanla hasta tedaviye cevap vermeye başlar ve bu arada mutlaka, düzenli olarak doktor kontrolleri de yapılmalıdır. Sıklıkla hastalık tedavi edildikten sonra, bir süre ilaçlara devam edilir. Kişinin kendiliğinden ilaç bırakması çok tehlikelidir, bütün tedaviyi riske atabilir.

Kaynak:

http://www.uhs.umich.edu/anxietypanic

http://www.bu.edu/card/get-help/conditions-we-treat/panic-disorder/

https://www.med.upenn.edu/ctsa/panic_symptoms.html

http://www.patient.co.uk/health/panic-attack-and-panic-disorder

Bir önceki yazımız olan Genç Görünmek için başlıklı makalemizde genç görünmek için giyim tarzı, genç görünmek için nasıl giyinmeli ve genç görünmek için nasıl makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |