Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir?

Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir?

    ** Çok ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Eğer düzgün tedavi edilmez ise Pankreas Kanserine kolayca dönüşebilmektedir. **

Pankreas iltihabı, ülkemizde sıklıkla görülen bir hastalıktır ve hayati önem taşımaktadır. Pankreasın konumu, ince bağırsakların üst kısmında, karın bölgesinin neredeyse arka tarafında bulunur. Vücudumuzdaki görevi ise karbonhidrat ve yağların sindirimi sırasında, bazı hayati enzimler salgılamaktır. Enzim zenginliğinin hormonal olarak en fazla tanınanı ve yaşamsal önemi olanı, İnsülin ve Glugakon’dur.  Bu iki hormonun kandaki şeker düzeyini ayarlar ve eksikliği ile fazlalığı durumunda diyabet hastalıklarının ortaya çıkmasına sebebiyet verir.

Pankreas İltihabı Türleri

Pankreasın iltihaplanmasının iki farklı çeşidi bulunur. İlki Akut Pankreatit, ikincisi ise Kronik Pankreatit’tir. Akut pankreatit oluşumu, kısa süreli ve ani olarak meydana gelir. Aşırı alkol tüketimi ve safra kesesi taşları, oluşumunda büyük rol oynar. Kronik pankreatit, akut teşhisi ile tedavinin geciktirilmesi yüzünden olabileceği gibi, pankreas dokusunda çeşitli sebeplerden dolayı da olabilmektedir. Yaralanma ve pankreas kanalının tıkanması gibi uzun süreli rahatsızlıklar sebebiyle oluşması da mümkündür. Bu durumlar, birbirinden farklı şekilde tablolar oluşturur ve belirtilerinde bazı farklılıklar bulunur.

Pankreas İltihabı Belirtileri

Hemen her iç organ iltihaplanmasında olduğu gibi, ilk belirti olarak ağrıdan söz edilebilir. Karın bölgesinin üst kısmına yakın ve his olarak içten ve arka tarafa doğru, zaman ile şiddetlenen bir ağrıdır. Akut Pankreatit belirtilerinde bulantı, kusma, bölgesel ateşlenme gibi genel sindirim sistemi rahatsızlıklarında olan belirtilerin yanında, şişkin görünen karın, hıçkırık, zamana bağlı olarak veya nüks eden böbrek ve kalp yetmezliği görülebilir. Kronik Pankreatit tablosunda ise temel belirtilerin yanında, sürekli hazımsızlık sorunları, kilo kaybı, kötü kokuya sahip ve yağlı gibi parlak görünen dışkı ile çeşitli sindirim sistemi sıkıntıları baş gösterir.

Pankreas iltihabı (Pankreatit) belirtileri nedir?

Pankreas İltihabı Teşhis Ve Tedavisi

Hastalığın teşhisi, çeşitli testler ve endoskopik muayeneler ile tam olarak belirlenebilir. Zorlu bir tedavi süreci olan hastalığın tedavi şekilleri, oluşum sebebine göre değişiklik gösterir. Çeşitli beslenme ve ilaç ile tedavi şekilleri bulunmaktadır ve safra kesesi taşı sebebi ile pankreatit oluşmuş ise, cerrahi operasyon yapılarak, tedavisi mümkün olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğer yağlanması belirtileri nedir? başlıklı makalemizde karaciğer yağlanması belirtileri, karaciğer yağlanması tedavisi ve trigliserid hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |