Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri belirtileri

Kanser vakaları her geçen gün her geçen gün hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Geçmiş zaman dilimine bakarak artış göstermesinin yanı sıra insan sağlığını ve günlük yaşantısını fazlasıyla olumsuz yönde etkilemektedir.  Kanser, vakalarının artış göstermesinin en büyük nedenleri arasında çevresel faktörlerin yanı sıra birçok etmeninde bulunması kanser vakalarının oluşmasına etken oluşturmaktadır. Ortaya çıkan kanser vakalarının sebepleri tür ve çeşitleri de fazlasıyla yer tutmaktadır.

pankreas kanseri belirtileri

Ortaya çıkan kanser türlerinin arasında bulunan pankreas kanseri de birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiş konumdadır. Pankreas, vücut içerisinde bulunan, yaklaşık 15 cm büyüklüğüne sahip bir salgı bezidir. Karın boşluğunda bulunan pankreas, ince bağırsak, dalak, mide ve karaciğer ile sarılmıştır.  Pankreas, vücutta bulunmasının yankı sıra iki grup halinde çalışmaktadır.

Pankreas, vücuda alınan besinlerin içerisinde bulunan vitamin ve mineralleri, yağ ve proteini depolayarak enerji haline getirmektedir. Pankreas, mide de bulunan öz suyu ince bağırsaklara iletmektedir. Hormonların bir arada düzenli bir şekilde çalışması kanda ’ki glikoz seviyesini en üst seviyede tutar. Pankreas, içerisindeki hücreler kontrolsüz bir şekilde çalışmaya başladığında Kanser tümörünü oluşturmaya başlar. Pankreas tümörü oluşum evresinde belirti göstermemesinin yanı sıra sessiz bir hastalıktır.

pankreas

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri başlangıç evresinden itibaren belirti göstermemesinin yanı sıra tanı koyulduğunda, kanser tedavisi için geç kalınmış olunabilir. Pankreas kanserinin neden oluştuğu tam olarak bilinmemekle birlikte belirtileri, aşırı kilo kaybı, yemeklerden sonra meydana gelen karın ’da oluşan ağrı,  ishal, kabızlık, sancı, bulantı, kusma, iştahsızlık, aniden meydana gelen şeker hastalığı, kanlı idrar, sürekli deva eden yorgunluk hali, karaciğer ve safra kesesinde aşırı büyüme, kil renginde meydana gelen dışkı ve oluşan varisler başlıca belirtileri oluşturmaktadır.

Bu belirtiler yaşandığı esnada en yakın sağlık kuruluşu veya doktora başvurmak en iyi çözüm teşkil etmektedir.  Pankreas tedavisinde doktor kontrolü çok önemli olmakla beraber, ameliyat, kemoterapi ve radyo terapi gibi tedavi yöntemleri gerekmektedir. Pankreas kanserinde tedavi yöntemleri uzman doktorlar tarafından yapılmanın yanı sıra, gastroenteroloji, cerrahi, tıbbi onkoloji, radyasyon onkolojisi ve bu konuda uzmanlaşmış cerrahi dalların ekip çalışmaları fazlasıyla mümkün ve kanser hastasına büyük kolaylık, imkân sağlamaktadır. Pankreas, tedavisinde kullanılan iki tür ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler, Pankreas Kanserinde Kür amaçlı cerrahiler ve Pankreas Kanserinde Palyatif (hafifletici) cerrahiler olarak iki ana başlık altında toplanmaktadır.

pankreas Kanseri

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas Kanserinde Pankreatoduodenektomi (Whipple Yöntemi) pankreas kanserinde muhtemel iyileştirilebilen cerrahiler arasında bulunmaktadır.  pankreas tedavisinde uygulanan komplikasyonlar da şöyledir, Pankreas Kanserinde Uzak Pankreatektomi, Pankreas Kanserinde Total Pankreatektomidir. Pankreas Kanserinde Palyatif (hafifletici) Cerrahiler ise, Pankreas Kanserinde Palyatif (hafifletici) Cerrahisidir.

Pankreas Kanserinde Ablatif Teknikler’de bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralamamız mümkündür, Pankreas Kanserinde Radyofrekans Ablasyon (RFA), Pankreas Kanserinde Mikrodalga Termoterapisi, Pankreas Kanserinde Kriyocerrahi, Pankreas Kanserinde NanoKnife, Pankreas Kanserinde Embolizasyon ve İntra-arteryel Kemoterapi halindedir.

Pankreas kanseri, kanser türlerinin en ölümcüllerinden. Teşhisten sonra hastaların dörtte üçünden fazlası 1 yıl içinde yaşamını yitiriyor.

Güncelleme 20 mayıs 2015:

Pankreas kanserinde tümörün dokusunun aşırı protein üretmesine neden olan fibroblast hücreler (CAFs) içerdiğinden yola çıkan bilim insanları, kanser hastalarından alınan tümör hücrelerini farelere nakletti ve kemoterapi uyguladı.

Söz konusu hücrelerin kanserin yayılmasında, dolayısıyla kemoterapiye direncin ortaya çıkmasında rol oynadığını gören bilim insanları, nadir rastlanan tümörlerin tedavisinde kullanılan SOM230 adlı molekül ün bu durumu tersine çevirebileceğini belirtti.

Kemoterapinin yanında molekül verilen farelerde kanserin gelişiminin durduğu gözlendi.Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden (Inserm) araştırmacıları, bu yöntemin insanlarda etkili olup olmadığını belirlemek için çalışmalara başladı.

Kaynak:

http://pathology.jhu.edu/pc/basicintro.php?area=ba

http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Pancreatic_cancer

http://www.surgery.usc.edu/divisions/tumor/pancreasdiseases/pancreas%20cancer%20overview.html

http://ephtracking.cdc.gov/showPancreaticCancer.action

http://www.cancervic.org.au/about-cancer/cancer_types/pancreatic_cancer

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |