Pankreas kanseri belirtileri nedir?

Pankreas kanseri belirtileri nedir?

Pankreas karın boşluğumuzda, dalak, karaciğer, mide ve ince bağırsak arasında bulunan, salgı bezidir. Baş, orta, gövde ve kuyruk diye bölümlere ayrılmış olan pankreas, genellikle 15cm civarındadır.

İki fonksiyonu bulunan bu salgı bezi, ekzokrin fonksiyonu ile sindirime yardımcı öz sularını salgılamakta ve endokrin fonksiyonu ise glikojen ve insülin hormonunu salgılamaktadır. Ekzokrin fonksiyonun görevi, yağ ve proteini ayırarak, enerji depolamayı sağlamaktır. Endokrin fonksiyonu ise, salgıladığı hormonlarla kanda bulunan glikozu dengede tutar.

Başlıca görülen tümör oluşumları gibi, pankreas hücreleri de kontrolsüz bir şekilde artış gösterirse, burada da tümör meydana gelir. Sıklıkla ekzokrin hücrelerinin var olduğu bölgede başlayan pankreas kanseri, nadiren endokrin hücrelerinin bulunduğu bölgede görülmektedir.

Pankreas kanseri belirtileri nedir?

Pankreas Kanserinde Evreler

Doku yolu ile lenf sistemi aracılığıyla ve kan yolu sayesinde, vücuda üç şekilde yayılabilen kanserli hücreler, pankreasta başlamış olabileceği gibi metastaz yolu ile pankreasa geçmişte olabilir. Metastaz oluşmuş ve kanser yayılmış ise sadece pankreas kanseri olarak tanı konulamaz ancak pankreasta başlamış kanserli tümör

Oluşumu, 5 ana evrede incelenebilir.

Sıfır evresi: Kanserli hücre oluşumu tek katman ile sınırlıdır ve yayıma başlamamıştır. Bu evrede teşhis edilmesi neredeyse mümkün değildir.

Birinci evre: Pankreas içinde büyüme gösteren tümör oluşumu vardır ve yaklaşık 2cm civarındadır.

İkinci evre: Pankreas dışında da büyür ve lenf bezlerine doğru yayılma göstermektedir.

Üçüncü evre: Artık geniş alana yayılma başlamıştır, yakınında bulunan sinirlere ve ana damarlara yayılabilir, ancak metastaz yapmamıştır.

Dördüncü evre: Artık kanser diğer organlara yayılmaya başlamış ve metastaz yapmıştır.

Pankreas kanseri belirtileri nedir?

Pankreas Kanserine Sebep Olabilen Faktörler

– Pankreas kanserine sebep olan faktörlerin ne olduğu kesin olarak bilinmese de, tüm kanser türlerinde olduğu gibi bu kanser türünde de sigara kullanımı risk faktörleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, %30 pankreas kanseri oluşumlarından, sigara sorumludur.

– Obezite problemi yaşayan kişilerde pankreas kanseri, normal vücut ağırlığına sahip kişilere oranla daha fazla görülmektedir.

– Bol kalorili, yağlı ve protein ağırlıklı beslenen kişilerde, bol meyve ve sebze tüketen kişilere oranla daha sık görülmektedir.

– Diyabet hastalarında pankreas kanserine yakalanma oranı, diğer kişilere göre iki kat daha fazladır. Pankreas kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında diyabet görülmektedir.

Kronik pankreas enfeksiyonları iltihapları (Pankreatit) uzun süre tedavi edilmez ise, kanser oluşumunun başlama ihtimali çok yükselmektedir.

– Çalıştıkları iş ortamlarında, kimyasal maddelere ve petrol ürünlerine maruz kalan kişilerde de pankreas kanseri oluşma riski artmaktadır.

Pankreas kanseri belirtileri nedir?

Pankreas Kanserinde Görülen Belirtiler

Hastalık genellikle belirti vermeden başlar ve ilerler. Belirti vermeye başladığında ise kanser oluşumu ilerlemiş ve çoğunda metastaz yapmaya başlamıştır. Aslında çok belli olmayan belirtiler yaşansa da, ilk evrelerinde teşhis edilmesi zordur. Genellikle görülen belirtiler, yemek sonralarında yatıldığında, karın bölgesinde şiddetli ağrı, kilo kaybı, bulantı ve iştahsızlık şeklinde kendini gösterir.          Ancak hastalığın ilerlemiş safhalarında, sarılık, kanlı idrar, kil renginde dışkı ve karaciğer ile safrada büyüme gözlemlenir. Bu durumda genellikle halsizlik ve ortaya aniden çıkan şeker hastalığı da eşlik eder.

Pankreas Kanserinde Tanı Ve Teşhis 

Bu kanser türünün belirtileri, pek çok hastalığın belirtileri ile karıştırılabilir. Bu yüzden teşhis ve tanı için mutlaka tıbbi tetkikler gereklidir. Testlerle birlikte diğer uygulamalarında aynı anda yapılması ile tanı konulabilir. Bu uygulamaların genellikle ultrason ve MR yöntemleri ile yapılması yeterlidir. Kanserin evresi ve tümörün yapısı belirlendikten sonra, uygun tedavi yöntemi belirlenip uygulanmaya başlanmalıdır.

Pankreas Kanseri İçin Tedavi Yöntemleri

Pankreas kanserinin tedavisinde, ameliyat ve kemoterapi, radyoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Bu süreçte, bu alanlardaki uzman hekimlerin ortak çalışması ile hastalığın tedavisi yoluna gidilmektedir.

Bazı etkenler hastalığın tedavi seyrini değiştirebilmektedir. Örneğin tümörün ameliyat ile alınmasının uygun görülmediği durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda diğer tedavi yöntemlerinin ameliyat yapılmadan uygulanması mümkündür. Hastanın genel sağlık durumu da bu etkenler arasında bulunmaktadır. Eğer hastanın genel sağlık durumu ameliyata uygun değilse, ameliyat yapılmaz.

Kaynak:

http://www.path.jhu.edu/pc/BasicIntro.php?area=ba

http://www.surgery.usc.edu/divisions/tumor/pancreasdiseases/pancreas%20cancer%20overview.html

http://cancer.osu.edu/cancer-specialties/cancer-care-and-treatment/gastrointestinal-cancers/pancreatic-cancer

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

 1. Herkeze geçmiş olsun kardeşlerim.
  Bu nalet hastalik la 4 stage de karsilasan insanlarimiz tavsiyem dr.a falan gitmeyin.
  Chemo falan sakın.
  Allahiniza dua edin.
  Başka çaresi yok ammavelakin fransizlar sm300 diye birşey buldular farelerde işe yaradi bakalim insanda yaricakmi.insallah insallah ben 2 ayda 2 çok yakin akrabami pat küt kaybettim.
  Hemde ne Usa kaldi be korea en son çare cuba ama fayda saglamadi.
  Dedigim gibi eger kanser 4 stage ise bırakın hastayi rahat rahat son gunlerini gecirsin UNUTMAYIN CHEMO HIC BIRSEYDIR..

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |