Pankreas Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Pankreas Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi

Pankreas Kanseri

Her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinin de bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler şu şekildedir:

1) Ağrı: Pankras kanserine yakalanan ve doktora başvuran hastaların % 70’ i doktora başvurduğunda karın, sırt veya da bel ağrısı şikâyeti ile başvurmaktadır. Bu ağrılar mide çevresinde başlayarak sırt bölgesine kadar yayılabilmektedir. Hastalarda yaşanan bu ağrılar hafif fakat sürekli olabilmektedir. Ayrıca ağrılar uzanıldığı zaman veya yemek yenildikten sonra artabilir.

2) Sarılık: pankras kanseri hasalarının yarısına yakını doktora başvurduğunda ilk konulan teşhis genellikle sarılık olmaktadır. Sarılık, cildin ve göz bebeğinin sararması durumudur. Bu belirti şişen pankrasın safra kanallarını tıkaması sebebiyle oluşur. Sarılık teşhisi konulan hastaların çoğunda ağrı da gözlemlenmektedir.

3) Kilo kaybı: gözle görülür bir neden olmaksızın yaşanan kilo kayıpları pankreas kanserinin belirtileri arasında sayılır.  Bu belirtinin ileri derecesinde ise kilo kaybı tüm vücudun yaklaşık % 10’ u kadardır.

4) Şeker hastalığı: pankras kanseri tanısı ile birlikte veya öncesinde hastalara şeker hastalığı teşhisi de konmaktadır. Bu teşhis konulan hastalarda susuzluk, sık idrara çıkma, ani açlıklar ve halsizlik baş göstermektedir.

5) Pankreas kanserinin bazı diğer belirtileri ise şunlardır: Hastanın dışkısının açık renkte, fazla hacimde ve olduğundan daha yağlı olması, iltihaplı dokuların sebebiyet verdiği yüksek ateş ve hazımsızlık durumu. Daha nadir görülen bazı pankras kanseri türlerinde de vücudun fazlaca insülin üretmesi, sersemlik ve enerji düşüklüğü hali, ishal oluşumu, yüksek tansiyon, kansızlık, ülser ve ağız yaraları belirtileri görülmektedir.

Pankras kanserine yakalanan bir hastanın yaşam süresi bazı etkenlere göre değişiklik göstermekle birlikte en büyük etken hastanın yakalanmış olduğu pankras kanseri türüdür. Pankras kanseri genel hatları ile iki tür olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk tür pankras kanseri türü ekzokrin tipi pankreas kanseri türüdür. Bu türde diğer türe oranla hayatta kalma oranı çok düşüktür. Dört evreye ayrılan bu türde; birinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı ’tür. İkinci evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %7’dir. Üçüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %3’tür ve dördüncü evrede teşhis edilen ekzokrin pankreas kanserinde teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %1’dir.

İkinci pankreas kanseri türü ise nöroendokrin pankreas tümörünün sebep olduğu pankras kanseri türüdür. Birinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %61’dir. İkinci evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %52’dir. Üçüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı %41’dir ve dördüncü evrede teşhis edilen nöroendokrin pankreas tümöründe teşhisin konulmasının ardından ilk 5 yıl hayatta kalma oranı ’dır.

Unutulmamalıdır ki en ölümcül olarak bilinen pankras kanseri türünde bile hastalar için uygun tedavi yöntemleri bulunmakta ve uygulanmaktadır. Yaşam sürelerinde hastaların kendilerine olan çaba ve inancı büyük etmendir.

 

Bir önceki yazımız olan Testis Kanseri Belirtileri Ve Yaşam Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |