Parkinson belirtileri nedir?

Parkinson belirtileri nedir?

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Parkinson hastalığının, beynimizin dopamin hormonunu üretmemesi ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hormon hareket etmemize yardımcı olan bir kimyasaldır. Bazı durumlarda bu hastalığın teşhis edilmesi zor olabilmektedir. Bunun sebebi ise hastalığın yavaş yavaş başlaması ve zaman içinde artarak seyretmesinden kaynaklanmaktadır. Genellikle birden fazla belirtisi olan hastalığın, bu belirtilerinin ne olduğunu ve kendini nasıl gösterdiğini bilmemiz önemlidir.

Hareket Ederken Ve Yürürken Zorluk Yaşamak

            Parkinson hastalığının en önemli belirtilerinden biri, kol ve bacaklarda hissedilen gerginlik ve tüm vücutta esnekliği kaybetme hissidir. Hareket etmek ve ısınma hareketleri bile bu hissi gidermede yardımcı olamamaktadır. Zamanla yürüyüş esnasında kolları sallamamak, omuz ve kalça bölgesinde ağrı ve katılık hissi, hastalığın ilk belirtilerindendir. Ancak bu belirtiler genellikle göz ardı edilir ve hastalığın bu evresinde, teşhis konulma oranı çok azdır.

parkinson-2

Titreme

Parkinson hastalığının erken belirtilerinden birisi de titremedir. Ellerde, çenede ve dudaklarda sebepsiz yere oluşan titremeler ve otururken bacak titremeleri şeklinde, kendini gösterebilmektedir. Sebepsiz yere dememizin sebebi ise, örneğin aşırı yorgunluk ve ağır egzersiz sonrası yaşanan titreme ile karıştırılmaması içindir.

Koku Alma Hissinde Azalma

Bu belirti ilk belirtiler ile aynı safhada kendini gösterebilse de, genellikle daha sonraki evrelerde fark edilmeye başlar. Turşu, muz ve meyan kökü gibi bazı yiyeceklerin kokuları algılanamaz. Gribal enfeksiyonlar ve nezle gibi durumların dışında bu tip bir problem yaşanıyorsa, mutlaka tetkik edilmelidir.

Uyku Problemleri

Uyku sırasındaki ani hareketler, rahatsızlığın belirtilerinden biridir. Uyurken tekme atma, vurma ve çırpınma şeklinde kendini gösterebilir. Hatta yataktan düşmeler yaşanabilir. Bu durum sıklıkla yaşanıyorsa Parkinson hastalığının belirtilerinden biri olabilmektedir.

Kısık Sesle Konuşma

Ses tonunda genel bir değişiklik olması, kısık bir sesle konuşmaya başlamak ve konuşulanların anlaşılamaması gibi problemler yaşanmaya başlanabilir. Genelde kişi bu durumu fark edemez. Ancak yakın çevresi tarafından kolaylıkla fark edilebilmektedir.

Baş Dönmesi

Parkinson hastalığına bağlı olarak, düşük kan basıncı görülmektedir. Bu sebeple, ani hareketlerde baş dönmesi sıklıkla yaşanmaktadır. Kimi zamanlar bu duruma bayılma da eşlik edebilir.

parkinson belirtileri

Vücutta Duruş Bozukluklarının Oluşması

Genellikle, vücudun duruş şeklinde farklılıklar olamaya başlar. Normalde olduğu gibi dik duramayabilir. Yana veya öne eğilme gözlenebilir ve denge kaybı yaşanabilir.

Parkinson hastalığında, sıkça karşılaşılan tablo, bu belirtilerin en az iki veya üçünün aynı anda gözlenmesidir. İlaç kullanımı ile tedavisi mümkün olan ve ilerlemesi yavaşlatılabilen bu rahatsızlığın, belirtileri fark edildiğinde, vakit kaybetmeden bir uzman hekime gidilmesi gerekmektedir

Bir önceki yazımız olan Menenjit belirtileri nedir? başlıklı makalemizde menenjit belirtileri ve menenjit tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |