Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Penis Kanseri Nedir?

Erkeğin dış general organı vücudun en dikkat edilmesi gerekilen organlarından penistir.  Penis bir çok kan damarı, düz kas ve içerisinde sinir bulunan üç süngerimsi dokudan oluşmaktadır. Penis, her iki yanının üst kısımlarında yer alan korpus kavernosa adı verilen odacıklardan da meydana gelmektedir. Korpus spongiosum ise corpora cavernosa’ nun altında bulunur ve görevi üretrayı çevrelemektir. Bir tüp olarak bilinen bu kısımda idrar ve semen meatus adı ilen adlandırılan bir boşluktan vücut dışına atılır. Penis ucunda yer alan corpora cavernosa da penisin ya da penis ucu (galan da denmektedir) nun başını oluşturmak üzere genişleme göstermektedir.

Penis kanseri de bu bölgede yer alan sağlıklı hücrelerin değişmesi ile başlar ve kontrol altına alınamayarak malign adı verilen bir tümör meydana gelir. Oluşan bu tümör sebebiyle bölgede de kitle meydana gelir. Bu aşamada malign oluşan tümörün kanserli olduğu anlamına gelmektedir. Ve ayrıca bu tümör büyüyebilir ve vücudun diğer bölgelerine de yayılabilir. Yine peniste oluşan benign adını taşıyan tümörler kanserli değildir. Bu tümörlerde malign gibi büyüyebilir ancak diğer bölgelere yayılmazlar.

Penis kanserinin yapılan araştırmalara göre genellikle sünnetsiz erkeklerde görülme olasılığı ve görülme oranı daha çoktur. Fakat bu kanser türünün nadir görülen kanser türlerinden olduğunu söylemekte fayda var. Söylemek gerekir ki hala penis başını örten sünnet derisinin kaldırılması bir erkeğin penis kanserine yakalanma riskini azaltabilir.

Çoğu kanser türünde olduğu gibi penis kanserinin de kendi içerisinde farklı türleri bulunmaktadır. Bu kanser türleri penis bölgesinde oluştuğu hücrelere göre farklılık göstermektedir. Penis kanser türünün yapılan araştırmalara göre en sık görülen kanser türleri epidermoid / skuamöz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom, melanom ve sarkom olmak üzere dört tanedir.

Penis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Penis kanserli erklerinde vücutlarında gördükleri ve hissettikleri bazı belirti ve işaretleri bulunmaktadır. Fakat bazı penis kanseri vakalarında penis kanserine yakalanan hastada hiçbir belirti ve işaret olmayabilir. Veya da görülen ve hissedilen belirti ve işaretler penis kanserini işaret etmeyebilir. Başka bir hastalığın belirti ve işaretleri olabilir. Penis kanserine yakalanan erkeklerin penis ucu  veya penis derisinde meydana gelen büyüme veya yara penis kanserinin en büyük belirtisi olabilir. Bu büyüme ve yara oluşumu bazı vakalarda penis gövdesinde de olabilir. Penis kanserine yakalanan bir erkekte görülen diğer belirti ve işaretler ise şunlardır:

– Penis renginde oluşan değişiklikler

– Penis derisinin kalınlaşması

– Sünnet derisinin altında oluşan kötü koku ve kalıcı akıntı

– Penis ucu veya sünnet derisi altından gelen kan

– Penis ucu veya gövdesinde açıklanamayan ağrı oluşumu

– Penis üzerinde oluşan ve büyüyebilen lekeler

– Sünnet derisinde meydana gelen döküntü

– Sünnet derisinde meydana gelen kabarıklar

– Penis sonunda yaşanan düzensiz şişme

Bu belirti ve işaretleri görmeniz dahilinde doktorunuza derhal başvurmanız tavsiye edilir.

 

Bir önceki yazımız olan Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |