Periton Diyalizi Nedir? Nasıl Yapılır

Periton Diyalizi Nedir? Nasıl Yapılır

Periton diyalizi, en basit tanımı ile böbrek yetmezliği olan hastalara uygulanan bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Periton, karın boşluğunda bulunan, karın duvarı ve organları saran bir zar olmaktadır. Periton diyaliz ise karın boşluğuna küçük bir ameliyat ile yerleştirilen, ince, yumuşak ve silikondan yapılmış kalıcı bir tüp aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

periton

Periton Diyalizİ Tedavi Şekilleri 

Kronik yani kalıcı periton diyaliz hayat boyu devam eden bir tedavi olarak görülmektedir. İki şekilde uygulama yöntemi bulunmaktadır.

  1. Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD); Hastanın vücut yapısına ve direncine göre belirlenen oranlarda hastanın karın boşluğuna özel periton diyaliz solüsyonu karın boşluğuna verilmektedir. Çocuklarda 100 – 1000 ml, yetişkin hastalarda 2000 – 2500 ml gibi oranlar belirlenerek uygulanmaktadır. Vücuda verilen solüsyonun 4-6 saat süresi bulunmaktadır. Bu süre zarfından sonra değiştirilmektedir. Bu solüsyon değiştirme işlemine diyaliz torba değiştirme işlemi olarak tanımlanmaktadır. Bu değiştirme işlemi hasta tarafından günlük 4-5 kez tekrarlanmaktadır. Genel olarak yapılan bu uygulamaya sürekli ayaktan periton diyaliz adı verilmektedir.
  2. Aletli periton diyalizi (APD); Evde makine yöntemi ile uygulanan periton diyaliz işlemine aletli periton diyaliz denilmektedir. Bu uygulama şeklinde de hasta yatmadan önce solüsyon ve set torbalarını periton diyaliz makinasına yerleştirerek makinayı önerildiği şekilde programlamaktadır. Hasta uyurken 8-10 saat boyunca karın boşluğuna diyaliz sıvısı makina tarafından verilmekte, bekletilmekte ve boşaltılmaktadır.

Periton diyaliz, hemşire tarafından verilen eğitim sonucunda hasta tarafından rahatlıkla gerçekleştirilebilen bir uygulama olması yönü ile avantaj sağlamaktadır. Kolay ve kısa süren eğitim ile öğrenilebilmektedir.

periton diyalizi

Periton diyalizi video:

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |