Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie Hastalığı Nedir?

Peyronie penis de meydana gelen hasar ile dokunun esnek özelliğini kaybetmesi ve ereksiyon esnasında ağrı ve şekil bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. Bu hastalığın isim babası 1743’ de Fransa Kralının doktoru olan Francois de la Peyronie teşhis ettiği için onun ismini almıştır.

Peyronie Hastalığı Görülme Oranı Nedir ?

Peyronie hastalığı 40 ile 70 yaş aralığında her 100 erkekten 1 veya 4 ünde görülebilmektedir. 50 ile 70 yaş aralığında ise oran %7 lere yükselmektedir. Daha genç hastlarda da şiddetli peyronie hastalığı görüldüğü rapor edilmiştir.

Peyronie Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Penisteki sert plak dokusu penis tabakasının elastikiyetini azaltır buna bağlı olarak penisin ereksiyon sonrasında yukarı yönlü eğrileşmesine sebep olur. Ancak bu dokunun yan taraflarda ve alt tarafta görülme olasılığı vardır. Böyle durumlarda penisin yana doğru veya aşağı doğru bükülmesine sebep olur. Bu hastalığın görüldüğü erkeklerin %20 veya %40’ında sertleşme problemi yani iktidarsızlık şikâyeti söz konusudur.

Peyronie Tanısı, Hastalığın Teşhisi?

Peyronie hastalığının teşhisinde üroloğun yaptığı fiziki muayene yeterlidir. Plak el ile teşhis edilebilmektedir. Ayrıca plağın büyüklüğü ve konumu hakkında ultrason önemli bir yöntemdir.

Peyronie Hastalığında Tedavi Süreci?

İlk tespitler hastalığın hangi evrede olduğu yönündedir. Bu evre 2 kısımda incelenmektedir. Akut inflamasyon evresi ve ikinci dönem (Kronik) evre olarak incelenmektedir. Buna istinaden tedavi seçiminde hangi evre olduğu tespit edilip ona uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Kişi Akut inflamasyon da evresinde ise ağızdan alınan ilaçlar ve plak içerisine uygulanan enjeksiyonlar tedavi yöntemi olarak denenmektedir.  Diğer evre olan ikinci dönem (kronik) ise cerrahi yöntemler denene bilmektedir. Cerrahi müdahale plağın tam oturmuş olduğu ve eğriliğin gerilemediği dönemde planlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Parenteral Beslenme Nedir? başlıklı makalemizde Parenteral Beslenme Nedir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |