Priapizm Nedir?

Priapizm Nedir?

Priapizm Nedir?

Priapizm peniste rastgele bir cinsel ikaz olmaksızın sık sık oluşan, genelde de ağrı ile beraber meydana çıkan ve dört saatten çok süren sertleşmedir. Bu hal, penise kan toplandığı ve geri boşalamadığı ya da gidemediği vakit meydana gelir. Bu hal hemen tedavi edilmediği takdirde korkunç ve kalıcı sertleşme sorunlarına yol açabilir.

İki takım Priapizm vardır, yavaş akıntı ve süratli akıntı

Yavaş Akıntı: Bu iki tip Priapizm sertleşme döneminde kanın toplanması sonucunda meydana çıkan. Sağlıklı bir erkekte bu halen nedeni bilinmemektedir. Fakat orak hücre hastası, kan kanseri ya da sıtma olan erkeklerde de etkili olur.

Yüksek Akıntı Yavaş akıntıya göre daha az ağrı ile meydana çıkar ve seyrek görülür. Bu hale ise penis ya da er bezi torbası ile anüs arasındaki bölgendeki bir yaralanma sonucunda penis içerisindeki kan dolaşımının engellenmesi sebep olur.

Priapizm Sebepleri Nelerdir?

Orak hücre anemisi: Bazı Priapizm vakaları orak hücre anemisinden kaynaklanır. Orak hücre hastalarının aşağı yukarı %42sinde Priapizm gördüğünüz ön görü edilmektedir.

Tedaviler: Priapizmin süregelen bir nedeni de ilaç tedavileri ya da hatalı sarf edilen ilaçlardır. Priapizme sebep olan birtakım ilaçlar ise depresyon tedavisinde sarf edilen Desyrel, ya da birtakım mental hastalıkların tedavisinde sarf edilen thoraziendir. Sertleşme sorunu olan insanlar amacıyla ise oral enjeksiyon tedavisi ya da ilaç tedavisi de Priapizme sebep olabilir.

Priapizmin başka sebepleri ise şunlardır;

Omurilikte ya da genital bölümdeki trabma

Bir tür örümcek ısırması

Karbon monoksit zehirlenmesi

Marivana ya da kokain gibi uyuşturucu madde kullanımı

Bazı vakalarda ise Priapizm penisteki kan dolaşımın engel olan kanser hastalığıyla ilgilidir.

Priapizm Teşhis ?

Priapizmin tıbbi yollarla hemen tedavi edilmesi önemlidir. Doktorunuza şunları söylemelisiniz:

Sertleşmenin ne kadar sürdüğü

Ne süre ile sertleşme meydana geldiği

Legal ya da illegal olarak hangi ilaçları kullandığınız. Doktorunuza karşı dürüst olmalısınız. Çünkü bilhassa maruana ve kokain Priapizmle ilişkilidir.

Vücutta bahsetmiş bulunduğumuz bölümde bir travma yaşayıp yaşamadığınız

Doktorunuz sıhhat geçmişinizi dinleyecek ve priatizin nedenini kavramak amacıyla düzgün bir fiziki muayene yapacaktır. Bu muayene sırasında rektum ve karın bölgesini denetim edecek rastgele bir kanser sendromu gösteren anormal bir büyüme olup olmadığına bakacaktır.

Priapizm Tedavi Yöntemleri ?

Bütün tedavilerin hedefi bu tür bir sertleşme sorununu bertaraf etmek ve normal sertleşme fonksiyonunu muhafaza etmektir. Tedavi seçenekleri ise şu şunlardır:

Buz Paketleri Ağrılı olan bölgeye ya da apış arasına buz programı şişkinliği azaltabilir.

Ameliyat: Bir damar çatlağının oluştuğu vakalarda tüketilir, hekim kan akışını yine sağalmak hedefiyle Priapizme yol açan çatlamış damarı bağlar.

Intracavernous enjeksiyon: Bu tedavi düşük akıntı Priapizmde tüketilir ve penise alfa agonist enjekte edilir. Böylece damarlar daraltılır ve kan akışı yavaşlatılır ve şişikler de yavaş yavaş iner.

Cerrahi Şant: Bu da düşük akıntı Priapizmde tüketilir. Şant bir geçiş yoludur ve cerrahi araya girmek  ile peniste kan dolaşımını sağlamak hedefiyle açılır ve kan dolaşımı normal düzeye gelir.

Aspirasyon: Penisi uyuşturduktan sonra hekim bir iğne ile penisten kanı boşaltacak böylece kan basıncı düşecek ve şişkinlik de azalacaktır.

Şayet sizde Priapizm bulunduğu kuşkunuz varsa sakın kendi kendinize tedavi etmeye çalışmayın. En kısa vakitte sağlık kuruluşuna başvuru yapınız.

Bir önceki yazımız olan Nemfomani Nedir? başlıklı makalemizde Nemfomani Nedir ve Nemfomani Tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |