Prostat Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir ?

Prostat Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir ?

Prostat Nedir:  Erkeklerde sperm hücrelerini taşımaya yarayan sıvıyı üreten üreme bezine prostat denir. Bu bez, idrar yolunun mesaneye bağlandığı bölümde yer alır.

Prostat büyümesi, üreme bezinin ebatlarının genişlemesi anlamına gelmektedir. Genellikle yaşlı erkeklerde görülür. Bez büyüdükçe, idrar kanalına baskı yaparak rahatsızlık yaratır.

Prostat Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat hastalığının erken safhalarında, belirtiler eğer bizi rahatsız edecek seviyede değilse tedavi yöntemlerinin uygulanmasına başlanmayabilir.  Bu aşamada prostatın büyüme evrimi, idrar yoluna veya mesaneye herhangi bir baskı yapıp yapmadığı kontrol edilir. Bunların yanında doktor DHT hormonunu kontrol altına almak için ilaç yazabilir, ayrıca idrara çıkarken zorlanılmaması için birtakım kas gevşetici ilaçlar önerebilir.

Ancak prostatta büyüme durdurulamaz ve hastanın sağlığını olumsuz yönde etkilemeye başladı ise doktorlar ameliyat seçeneğinde karar kılabilirler. Hangi cerrahi tekniğinin kullanılacağı, prostatın büyüme hızına bakılarak tespit edilir. Eğer prostat çok büyümüşse “prostatektomi” denilen ameliyat yöntemi kullanılır.

prostat-1

Prostatlılar Nelere Dikkat Etmelidirler.

Prostat hastaları için idrara çıkmak çok önemlidir. Gün içinde sık sık idrara çıkmaya çalışın. Tuvalet ihtiyacınız olmasa da günde 2 kez idrara çıkın.
Alkol ve kafein içeren içecekler prostat büyümesine neden olurlar. Bu yüzden alkol ve kahve tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.
Bir seferde çok fazla sıvı tüketmeyin. Çok fazla sıvı almak prostatın en sevdiği içecektir. İçeceğiniz sıvıyı gün içinde parçalara bölün. Yatmadan 2 saat öncesinden itibaren sıvı tüketmeyi bırakın.

Dekonjestan ve antihistamin içeren grip ve nezle ilaçlarını doktor tavsiyesine göre alın. Bu tür ilaçları mümkün olduğunca kullanmayın. Bu ilaçlar prostat büyümesini hızlandırırlar. Fiziksel aktivite eksikliği prostatın büyümesine yol açar. Bu yüzden sık sık ve düzenli olarak spor yapın.
Stres ve kaygıdan uzak durun. Birtakım tekniklerle stresinizi kontrol altına almaya çalışın.
Protein bakımından zengin içerikli gıdalar ile beslenin. Kırmızı et ve yağı azaltın. Bir takım diyet programlarının prostat büyümesini yavaşlattığını bilin.
Tavuk ve Balık yiyerek, beslenin. Ayrıca sebze, süt, yumurta, peynir tüketerek prostat büyümesi riskini azaltabilirsiniz.
Tuvalete çıktığınızda ıkınmayın. Kabızlığı önlemek için lif bakımından zengin içerikli gıdaları tüketin.

Bir önceki yazımız olan Domatesin Prostat Kanseri Üzerindeki Olumlu Etkileri başlıklı makalemizde Kanser, Likopen ve likopenin olumlu etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |