Prostat kanseri belirtiler ve tedavisi

Prostat kanseri belirtiler ve tedavisi

Prostat,sadece erkeklerin vücudunda bulunan bir bezdir. Bu nedenle prostat kanseri yalnızca erkeklerde görülmektedir. Ceviz büyüklüğünde olan bu prostat adı verilen bez,vücutta penis kısmının dibinde bulunmaktadır.Peniste sperm hücrelerinin canlı kalmasını sağlamak ve korumakla görevli olan seminal adı verilen sıvınında üretilmesinde büyük rol oynamaktadır.

Belirtiler

Sinsi bir hastalık olan Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi hastalar; idrar yapma ile ilgili problemler, ereksiyon zorluğu, semende veya idrarda kan ve sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları ile başvurabilirler. İdrar yapma ile ilgili problemler; idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik zorlanarak idrar yapma, ağrılı idrar yapma şeklinde olabilir. Bu belirtiler kanser dışı nedenlere (prostat büyümesi, enfeksiyon gibi) de bağlı olabilir.Bu belirtilerle birlikte vakit geçirmeden üroloji uzmanına başvurulması gerekmektedir.

 

Sık idrar kaçırma,idrar yaparken aşırı zorlanma,kesik kesik ve ince idrar yapmak,idrar yaparken acı hissetmek,idrarda kan görme buna benzer belirtiler prostat kanserinin belirtileri olmaktadır.Bu tür belirtiler gören hastanın acilen doktora başvurması ve check-up’tan geçmesi tedavi basamaklarından ilki olmaktadır.

Günümüzde hastalık;radyoterapi,kemoterapi,kryaterapi ve cerrahi yollarla tedavi edilebilmektedir.Tedavide başarı şansı prostatın durumu,hastanın yaşı,hastalığın seyrine göre değişme göstermektedir.

Günde yarım saat toplamada haftada 3 saat yapılacak tempolu yürüyüş, prostat kanseri tedavisinden sonraki oluşabilecek şikayetleri azaltıyor. Amerika Birleşik Devlet’lerindeki Northwestern Üniversitesi’nden Siobhan Phillips,  prostat kanseri ameliyatı geçiren veya tedavi gören 50 binden fazla kişinin verilerini incelediklerini ifade ederek haftada 3 saat yürüyüşün bu hastalarda tedavi sonrası sık sık görülen yorgunluk, depresyon, fazla kilo ve idrar kaçırma gibi şikayetleri önemli oranda azalttığını vurguladı.

Ağırlık kaldırmayın

En pratik ve yapılması kolay egzersiz olan tempolu yürüyüşün; yüzme, bisiklete binme, tenis gibi sporlardan çok daha etkili olduğunu anlatan Dr.Phillips yürüyüşe başlangıçta 10 dakikalık sürelerle başlanmasını ve bu sürenin kademeli olarak arttırılmasını önerdi, idrar kaçırma sorunu olanların ağırlık kaldırmaması gerektiğini söyledi. Araştırmanın sonuçları, “Journal of Cancer Survivorship: Research and Practice” dergisinde yayınlandı.

Bir önceki yazımız olan Lenf Kanseri Lenfoma Belirtileri Tedavisi başlıklı makalemizde Lenf Kanseri ve Lenfoma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

1 Yorum

 1. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
  Yapılan USG deBöbreklerşin büyüklüğü ve lokalizasyonu normaldir.Toplayıcı sistem genişlikleri normaldir.Bilateral böbrek parankim kalınlıkları ve parankim eko şiddeti normaldir.toplayıcı sistem genişlikleri normaildir. Solid kitle ya da hidronefroz bulgusu sağptanmamıştır.Sol böbrek orta polde 14mm çaplı kiste uyan çevresi düzgün sınırlı anekoik alan seçilmektedir.
  Batın içerisinde serbest sıvı ve LAP izlenmedi.
  Mesane posterior sol rateral duvaryerleşimli 26,9×22,5×29,2mm boyutlarında papiller yapıda hiperekojenik oluşum malignite izlenimi vermektedir.
  Prostat boyutları 46,6×30,7×34 mm olup volümü 25,6cc dir.
  Sol böbrekte kist.Mesane Ca.
  Bu bulgularla üroloji doktorum hemen ameliyat olmamı söyleyip bir sağlık problemim olup olmadığını sordu, fakat koa rahatsızlığım olduğu için göğüs doktoru 3 haftalık tedavi için ilaç verdi.üroloğa ameliyat onayı için bir takım nefes açıcı ilaçlar verdi ameliyat genel anesteziile olduğu için bu ilaçları verdi.ürolog doktorum biraz geç kaldığımı söyledi, acaba hangi evrede olduğunu merak ediyorum çok sakıncalımı eğer beni aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarımla..

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |