Prostat tedavisi nelerdir?

Prostat tedavisi nelerdir?

Prostat kanserinde yeni lazer tedavisi başarılı sonuçlar veriyor.

Araştırmacılar erken evre prostat kanseri tedavisinde kullanılmaya başlanan yeni bir tedavi yönteminin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini açıkladı.

Avrupa’da test edilen ve hiçbir ciddi yan etki göstermeyen söz konusu yeni tedavi yönteminde, lazer teknolojisi ve okyanusun derinliklerinde yaşayan bir bakteri türü kullanılarak elde edilen bir ilaç, tümörleri ortadan kaldırmak için kullanıldı.

Onkoloji araştırmalarında önemli fikir liderlerinin çalışmalarının yer aldığı The Lanchet Oncology’de yayımlanan çalışma raporlarına göre, araştırma süresince testlere tabi tutulan 413 prostat kanseri teşhisi konulmuş erkek üzerinde yapılan denemeler sonucunda, hastalardan yarısında kansere ait bulguların tamamen yok olduğu saptandı.

Prostat Kanseri Yeni Tedavi Yöntemi

Geleneksel prostat kanseri tedavisinde uygulanan yöntemlerin pek çok ciddi yan etkiye sahip olduğu biliniyor. Prostat kanserine cerrahi müdahale ya da ışın tedavisi süreci, ömür boyu devam edecek olan iktidarsızlık ve idrar tutamama rahatsızlıklarına sebep olabiliyor. Sertleşme problemi ve mesane problemleri bu yan etkilerden sadece birkaçı olarak dikkat çekiyor. Bu problemler o kadar ciddi boyuttaki, geleneksel tedavi yöntemlerinin uygulandığı her on hastadan dokuzu ereksiyon ve beşi idrar tutamama sorunlarından mustarip.

Bu sebeplerden, erken evrede bir tümöre sahip pek çok kişi “bekle ve gör” taktiğini tercih ediyor ve ancak ve ancak hastalık agresif bir şekilde ilerlemeye başladığında tedavi görmeye razı oluyor.

Söz konusu yeni tedavi yöntemini İngiltere’nin en ünlü ve önemli üniversitelerinden, tıp alanında ün yapmış Londra Üniversitesi’nde test eden Prof. Mark Emberton, bu tekniğin her şeyi baştan aşağı değiştirebileceğini ifade ederken, yöntemin öldürmeye programlanmış olduğunu belirtti.

Prof. Mark Emberton’un açıklamalarına göre, bu yeni tedavi yönteminde kullanılan ilacın üretiminde faydalanılan bakteri, deniz tabanının en karanlık bölgelerinde yaşıyor ve sadece ışıkla temas ettiği anda zehirli bir hale geliyor.

Anüs ve testisler arasında bulunan boşluktan kanserli prostat bezine gönderilen 10 fiber optiklik lazer ışınlarının kırmızı ışıkları yandığında ilaç aktif hale gelerek kanseri tamamen yok ediyor ve geriye sağlıklı prostatı bırakıyor.

Avrupa genelinde 47 hastanede gerçekleştirilen denemelerde, prostat kanseri teşhisi konulmuş hastaların % 49’unun hastalığın tüm izlerinden kurtulmayı başardığı tespit edildi. Ve devam eden araştırmalarda yeni tedavi yönteminin uygulandığı hastalardan sadece % 6’sının prostatlarının alınmasına gerek duyulurken, bu oran söz konusu tedavi uygulanmayan hastalarda % 30 seviyelerinde seyrediyor.

Ve en önemlisi yeni tedavinin uygulanmadığı hastalarda ereksiyon ve idrar problemleri üç ay içerisinde baş gösterirken, yeni tedavinin uygulandığı hastalar iki yıl sonrasında bile hala hiçbir ciddi yan etkiyle karşılaşmış değiller.

Öte yandan hastaların tamamı tedavinin uygulanmasından bir gün sonra hastaneden ayrılabiliyor.

Prof. Emberton, söz konusu yeni tedavi yönteminin sadece prostat kanseri tedavisinde değil, meme kanseri tedavisinde de başarılı sonuçlar vereceğine inandığını belirtirken bu sayede kadınların göğüslerini kaybetmeden ve ağır yan etkilere maruz kalmadan hastalıklardan kurtulabileceğini ifade etti.

Sadece İngiltere’de her yıl 46.000 kişi prostat kanserine yakalanıyor. Bu hastalıkta tümörler oldukça yavaş ilerliyor ancak yine de her yıl 11.000 kişi bu rahatsızlık sebebiyle yaşamını yitiriyor.

Hastalığın tedavisinde kullanılan ve Hifu adı verilen çok odaklı bir ultrasonik tedavi de bulunmakta. Bu tedavi yönteminde de yan etkiler oldukça azaltılmış durumda. Ancak bu tedavi yöntemi tüm ülkelerde uygulanmıyor.

Öte yandan yeni tedavi yöntemi henüz tüm hastalar için uygulanabilir değil. Bunun için gerekli izinleri ve onayları alması gerekiyor.

Güncelleme 01.01.2017

——————————————————————————————————————————————————————————-

Prostat Nedir?

Prostat erkeklerde bulunan idrar kesesinin altındaki bir salgı bezinin ismidir. Bu salgı bezleri sadece erkeklerde bulunmaktadır. Prostat salgı bezleri idrar kesesinde olmasıyla beraber idrar kesesini sarmalar durumdadır. Prostat nedir, sorusunu kapsamlı olarak açıklamak gerekirse; Prostat büyümesi yada iyi huylu prostat idrar kesesinde yavaş yavaş büyüyerek kişinin idrar yollarını iyice sararak aniden basınç yaparak idrarının gelmesi şeklindedir.

Prostat nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte prostat belirtileri arasında ki ilk etken ileri yaştır. Bunun yanında geceleri çok fazla idrara çıkma, tuvalete gidene kadar ki geçen sürede idrar tutamama veya kaçırmadır.Daha ileri seviyelerdeki prostat büyümesinde kesik kesik idrar yapma, mesanenin boş olmaması hissi, yanma ve acı hissi, damlatma veya idrar akışını normal seviyede tutamama gibi belirtiler görülmektedir

prostat tedavisi

Prostat tedavisinin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise cerrahi müdehaledir. Prostat tedavisinde ilk olarak doktor kontrolünden geçilir. Genellikle bu kontroller doktorun hastanın prostat bölgesine elleriyle bastırması ile yapılır. Doktor elleri ile baktıktan sonra prostatın büyüklüğü hakkında bilgiler edinir. Ardından yapılacak kan testi ile kişinin prostat kanseri olup olmadığı kanısına varılır. Daha sonra konulan tanıya göre ilaç tedavisine başlanabilir. Eğer prostat çok büyümemiş ve erken tanı koyulmuşsa hastalık ilaç tedavisi ile tamamlanır. Fakat ilaç ile aşılamayacak boyutta ise o zaman da cerrahi işlemlerle hasta sağlığına kavuşabilir.

Prostat büyümesinde tedavi olarak açık ameliyat yapılmaktadır. Genel olarak bu işlemler ise hastanın göbeğinin biraz daha altından yeterli boyutta kesik açılarak ameliyat edilmesidir. Kişi açık ameliyat geçirdikten sonra yaklaşık olarak bir hafta boyunca dinlenmek zorundadır. Daha sonra ayağa kalkabilir.

prostat belirtileri

Prostat tedavisi kinetik, lazer operasyonları sayesinde de hasta tedavi edilebilir. Ancak lazer tedavisinde prostat buharlaştırılarak yok edilir. Yani dışarıya çıkarılan bir parça olmaz. Parçanın olmaması da inceleme yapma imkanı sağlamaz. Kinetik tedavi yolunda da kameralı bir tel vasıtasıyla penisten içeriye girilerek prostat parça parça olarak çıkarılır. Kapalı ameliyat olarak geçen bu yöntemde prostat yine tamamıyla içeriden çıkarılamaz. Fakat hasta açık ameliyatta daha uzun süre yataktan kalkamazken kinetik tedavi yöntemi sayesinde birkaç güne ayağa kalkabilir.

Prostatta cerrahi müdehale gerektiren belirtiler aslında açıkça kendini göstermektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; İdrar yapma esnasında kan gelmesi, böbrek yetmezliği oluşması durumunda, mesanede taş olması, idrar yollarında iltihabın olması ve kişinin ilaçlar yardımıyla rahatlayamaması durumlarıdır.

Kişi idrar yollarında bir sorunun olduğunu düşünüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Çünkü prostat hastalığı yavaş yavaş içeride büyüyerek durumu gitgide kötüleştirir. Prostat tedavisinde acele edilmezse sorun ilaç sayesinde halledilecek gibi olsa bile zaman geçtikçe bu tedavi yöntemi kişiye yarar sağlamayabilir. Bu nedenle cerrahi müdehalelere ihtiyaç duyulabilir. Üstelik uzman bir doktora başvurulmadığı taktirde sorun tam olarak anlaşılmaz ve bu sorunların altından daha farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bir önceki yazımız olan Domatesin Prostat Kanseri Üzerindeki Olumlu Etkileri başlıklı makalemizde Kanser, Likopen ve likopenin olumlu etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |