Radyoterapi Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Radyoterapi Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Radyoterapi Tedavisi Yan Etkileri Nelerdir ?

Özellikle birçok kanserli sağlık sorunları tedavisinde başvurulan en etkili tedavi seçeneklerinden biri olan radyoterapi tedavisi yan etkileri ve etkinliği sayesinde tedavide yüksek başarı oranlarının elde edilmesini sağlayan radyoterapi tedavi uygulaması bu sayede başta ülkemiz ve birçok batı ülkelerinde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde güvenle tercih edilmektedir. Fakat, birçok tedavi seçeneklerinde olduğu gibi ayrıca bazı yan etkilerinin de söz konusu olabildiği radyoterapi tedavi uygulaması bu nedenle uygulanmasında ayrıca dikkat edilmesi gereken bazı faktörler de söz konusudur. Kanserli hücrelerin tahrip edilmesi açısından etkili iyonize radyasyonu uygulandığı radyoterapi tedavi uygulaması kanserli vakıalarda hastaların yaklaşık olarak %50 ila %60 aralığında bu tedavi seçeneğine gereksinim duyabildiği gözlemlenmiştir.

Radyoterapi Tedavisinde Hedeflenen Faktör Nedir ?

Uzman doktor tarafından gerçekleştirilen radyoterapi tedavisinde hedeflenen faktör nedir meydana gelen kanserli hücrelerin tahrip edilerek etkin bir şekilde ortadan kaldırılması olmakla birlikte, bu etkin tedavi işlemi sırasında ayrıca söz konusu alanda yer alan sağlıklı hücrelerin de etkilenmesi söz konusu olabilmektedir. Radyoterapi tedavi uygulaması gerçekleştirilmesine bağlı olarak tümörlü hücrelerde tahribat meydana gelerek bu durum neticesinde hücre ölümü meydana gelebilmekte veya hücre onarımı yapılarak hayatına devam etmesi söz konusu olabilmektedir.

Radyoterapi Tedavi Seçeneğinde Yan Etkileri Arttıran Etkenler Nelerdir ?

Ayrıca uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere birçok olumsuz etkenlerin radyoterapi tedavi seçeneğinde yan etkileri arttıran etkenler nelerdir radyoterapi etkili tedavi seçeneğinde yan etkilerin artmasına neden olabilmektedirler. Dolaysıyla radyoterapi tedavi uygulamasının vücut dokusuna gerçekleştireceği hasarın birçok faktöre bağlı olabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Radyoterapi tedavi seçeneğinde tedavi alanının büyüklüğü ve bölgesi

Radyoterapi tedavi seçeneğinin gerçekleştirileceği bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak komplikasyon riski yükselmesi söz konusu olabilmektedir. İlave olarak radyoterapi tedavi seçeneği söz konusu olduğu alanın bulunan riskli organ miktarı ve söz konusu organın genişliğinin ne düzeyde büyük olmasına bağlı olarak yan etkilerin o denli artması söz konusu olmaktadır.

Radyoterapi tedavi seçeneğinde uygulanan toplam ve günlük doz

Radyoterapi tedavi seçeneğinde toplam veya günlük toz düzeyi ne düzeyde yüksek olması söz konusu ise, radyoterapi tedavi seçeneğinin yan etkisi de bu duruma bağlı olarak o denli yüksek olabilmektedir.

Radyoterapi tedavisinde hastanın yaş faktörü ve genel sağlık durumu

İleri yaş faktörüne sahip olan ve vücut direnci düşük olan bireylerde radyoterapi tedavi uygulamasına bağlı yan etkiler daha seri ve daha yoğun bir şekilde meydana gelmektedir.

Radyoterapi tedavi seçeneğinde tedavinin kalitesi

Radyoterapi tedavisinde ayrıca kaliteli ve uygun tedavi cihazlarının kullanılması, gerekli zamanda gerekli planlama ve takiplerin yapılması gibi önemli etkenlere dikkat edilmesi sayesinde radyoterapi tedavi uygulamasında olası yan etkilerin minimize edilmesi sağlanabilmektedir.

Radyoterapi Tedavi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Ayrıca radyoterapi tedavi uygulaması hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir radyoterapi tedavi uygulaması hakkında şu detayların da bilinmesinde fayda bulunmaktadır;

 • Radyoterapi tedavi seçeneğinden faydalanan hastalarda genel olarak 7 günlük süreç zarfında herhangi bir olumsuz yan etki söz konusu olmamaktadır.
 • Radyoterapi tedavi seçeneğinde uygulanan dozaj ile birlikte ilk yan etkiler genel olarak ilk 7 günlük süreç sonrasında söz konusu olmakta ve bazı hastalarda yan etkiler etkisini uzun süreçli olarak sürdürebilmektedir.
 • Seri bölünen hücreler yavaş bir şekilde bölünen hücrelere oranla radyasyona karşı daha duyarlı olabilmektedir. Bu bakımdan akut radyasyon hızlı bölünen hücrelere ve radyasyonun kronik yan etkileri ise daha çok yavaş bir şekilde bölünen hücrelere bağlı olmaktadır.

Radyoterapi Tedavi Seçeneğinin Akut Yan Etkileri Nelerdir ?

Akut yan etkileri de söz konusu olan radyoterapi tedavi seçeneğimim akut yan etkileri nelerdir tedavi süreci içerisinde veya tedavi sonrasında söz konusu olan akut yan etkiler şu şekilde görülmektedir;

 • Özellikle de seri bir şekilde büyüyüp çoğalan hücrelerin yer aldığı doku ve organlarda söz konusu olmaktadır.
 • Radyasyon tedavisinde görülen akut yan etkisinin şiddeti hücrenin radyasyona karşı duyarlılığına, tedavi tekniğine, uygulanan toplam dozaj faktörüne, fraksinasyon niteliklerine ve tedavi alanının büyüklüğüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Radyoterapi Tedavi Seçeneğinde Geç Süreçli Yan Etkiler Nelerdir ?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği gibi radyoterapi tedavi seçeneğinde geç süreçli yan etkiler nelerdir radyasyon tedavi uygulamasına bağlı olarak geç zamanlı olarak yan etkiler söz konusu olabilmektedir. Daha çok polifere hücrelerdeki kayıplar neticesinde oluşan yan etkilerdir. Geç dönem yan etkilerin meydana gelmesine sebep olan etkenleri ise; uygulanan radyoterapi seçeneğinin fraksiyon başına düşen dozajı ile toplam dozajı olmakla birlikte erken süreçli oluşan yan etkilere oranla etkisini daha uzun süreçli olarak sürdürebilmektedir. Geç zaman dilimli gastrointesnital yan etkiler genel olarak radyasyon tedavisinden ikinci sene sonrasında meydana gelmesi söz konusu iken, üriner sitem yan etkiler ise radyasyon tedavisinden yaklaşık olarak 3 sene sonrasında meydana gelmektedir. Ayrıca, radyasyona bağlı ikincil kanser oluşumu da radyasyon tedavisinde geç süreçli yan etkiler arasında yer aldığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Radyoterapi Tedavi Uygulamasında Görülen Yan Etkiler Nelerdir?

Uzmanlar tarafından dile getirildiği gibi radyoterapi tedavi uygulamasında görülen yan etkiler nelerdir ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • Yorgunluk
 • Halsizlik
 • İştahsızlık
 • Deride farklılıklar gibi bazı yan etkiler görülmekle birlikte söz konusu yan etkilerin genel olarak kısa süreç sonrasında etkisi kaybolabilmektedir.

Bu nedenle kanserli hücrelerin etkin bir şekilde yok edilmesinde başarılı bir şekilde uygulanan radyoterapi tedavisi riskli midir birçok tedavi uygulamalarında olduğu gibi bazı yan etkilerinin bulunmasına karşın gerekli önlemlerin ve doktor uyarı ve tavsiyelerine harfiyen uyulması olası yan etkilerin azaltılmasında önem arz ettiğini de ayrıca belirtmekte fayda görmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Seboreik Dermatit Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Seboreik ve Seboreik Dermatit hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |