Rahim ağzı kanseri belirtileri nedir?

Rahim ağzı kanseri belirtileri nedir?

Rahim ağzı Kanseri Belirtileri

Tıptaki adı Serviks kanseri olan rahim ağzı kanseri, rahmin vajinaya açılan kısmında görülmektedir. En ciddi ve ölümcül kanser türü olan bu hastalık, erken tanı konulmuş olsa bile, ölüm oranı oldukça yüksek olarak bilinmektedir.

Rahim ağzı (Serviks) kanserinin nedeni, insan papillomavirüsüdür (HPV). Sıklıkla 30’lu yaşlardan sonra görülme ihtimali yüksek olan rahim ağzı kanserinde, kanserli hücrelerin erken fark edilmesini sağlayan Pap smear testinin düzenli olarak yaptırılması, çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü rahim ağzı kanserinin erken dönemlerinde, tipik bir belirti görülmesi genellikle mümkün değildir. Kanser, ilk evresinde yavaş yayıldığı için de belirtisiz geçen süre bazen yıllar sürebilmektedir. Belirtiler ancak rahim ağzı kanserlerinin ilerlemiş safhalarında görülmektedir.

rahim-agzi-kanseri-1

Belirtileri Nelerdir

Rahim ağzı kanseri belirtileri arasın ilk olarak bahsedilecek olan durum kanamalardır. Doğal adet kanamaları arasındaki zamanlarda kanamalar, cinsel ilişki sırasında kanamalar ve menopoz sonrasında görülen kanamalar gibi durumların yaşanması söz konusudur. Ayrıca vajinadan kanama dışında kan ile karışık, çok daha akışkan, mat ve pembemsi görünümde akıntılar görülür.

Kanamalarla ilgili diğer bir konu ise adet sürelerinin uzamasıdır. Bu yüzden adet kanaması ile karışık şekilde kanama, söz konusu olabilir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanseri de, maalesef yayılma gösterir. Bu durumda daha farklı belirtiler gözlemlenmektedir. Bağırsak sistemleri, akciğer, karaciğer ve mesaneye yayılan kanser, aşırı sırt ve rahim bölgesi ağrıları, eklem ağrıları, idrar ve dışkı tutamama sorunu, bitkinlik, aşırı kilo kaybı, ödemli ve şişkin bacak ve ayaklar gibi belirtiler gösterebilir. 80 den fazla HPV virüsü serviks kanseri için risk faktörü oluşturmaktadır.

Yaklaşık olarak 80 kadarı cinsel yolla bulaşarak serviksi enfekte eder. Bu enfeksiyonların yaklaşık yarısı, serviks kanseri ile ilişkilidir. HPV’ in genital siğillerin %90’ ına ve serviks kanserlerinin %70’ ine neden olan iki tipine karşı bir aşı geliştirilmiştir. Bu aşının en az beş yıl süre ile HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

rahim-agzi-kanseri-2

Bu ve benzeri belirtiler ile karşı karşıya iseniz mutlaka jinekolojik bir muayene yaptırmalı ve durumun onkolojik araştırmasının, devamını sağlamalısınız. Her kadının düzenli şekilde jinekolojik kontrolden geçmesi ile durumun çok ciddi boyutlara ulaşmadan, tedavisi mümkün olabilmektedir.

Bilinen en iyi tedavinin rahim bölgesinde yapılacak bir operasyon olduğunu unutmamak gerekir. Bu durumda doğurganlık yeteneğinin kaybolması söz konusu olmaktadır ancak, hayatın geri kalanını sağlıklı şekilde geçirmek mümkündür.

rahim-agzi-kanseri

Hangi HPV Aşısı Seçilmeli?

Günümüzde sağlık marketlerde HPV’den koruyucu “Dörtlü Aşı” ve“İkili Aşı” mevcuttur.

Dörtlü aşı quadrivalan aşı olarak bilinir ve piyasadaki ticari ismi “Gardasil ™”  dir. İkili aşı ise bivalan aşı olarak geçer ve ticari ismi “Cervarix ™”  dir.

Günümüze dek yapılan çalışmaların pek çoğunda her iki aşı da yüksek düzeyde etkinlik, güvenirlilik, immünojenite (bağışıklama), uzun süreli koruma ve immün bellek geliştirme açılarından güçlü kanıtlara sahiptir (Harper ve ark., Garland ve ark., 2007; Paavonen ve ark., 2007; Future II Çalışma Grubu, 2007).

Gardasil ™ HPV tiplerinden Tip 6, 11, 16 ve 18’e karşı korumasağlarken, cervarix ™ yalnızca Tip 16 ve 18’e karşı koruyucudur.

Gardasil ™ yapılan bir çalışmada karşı koruma (cross protective) özelliği ile HPV Tip 31’e karşı da koruma sağlamaktadır. Tip 31 Avrupa’da Tip 16’dan sonra en sık rahim ağzı kanseri öncüsü durumlara sebep olan HPV tipidir

(http://www.medicalnewstoday.com/articles/121461.php).

HPV Tip 16 ve 18 tüm rahim ağzı kanserlerinin % 70’inden sorumludur. HPV aşıları da HPV ile karşılaşmamış kişilerde rahim ağzı kanser ve kanser öncüsü durumların önlenmesinde etkindirler.

Dörtlü aşı HPV Tip 6 ve Tip 11’e karşı da etkili olduğu için Tip 6 ve 11’e bağlı CIN (Rahim ağzı kanser öncüsü) lezyonlarında da etkindirler.

Burada unutulmaması gereken her iki aşının da HPV enfeksiyonlarını tedavi etmediği, yalnızca bu virüs tiplerini kapmadan önce koruma sağladığıdır. Maalesef günümüzde henüz “tedavi edici HPV aşıları” bulunmamaktadır. Bu yüzden HPV ile aşılanmaya rağmen jinekolojik muayenelerdeki smear testinin önemi büyüktür.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |