Rahim Endometrium Kanseri

Rahim Endometrium Kanseri

Rahim kanseri genellikle rahmin iç tabakasını oluşturan endometrium dediğimiz tabakasından gelişmektedir. Bu tabaka her adet döneminde değişikliğe uğrar.

Menopoz döneminde ise rahmin iç tabakası olan endometriumda meydana gelen değişimlerle sonlanır. Rahim kanseri, endometrium tabakasındaki hücrelerin kontrolsuz çoğalması sonucu oluşur.Oluşan kanser hücreleri lenf bezlerine, çevre organlara veya kan akımı ile uzak bölgedeki organlara ulaşabilirler. Daha seyrek görülen rahim tümörü ise sarkomlardır. Bu tümörler rahmin kas tabakasında oluşur.
OLUŞUM SEBEPLERİ NELERDİR ?
Şişmanlık, hipertansiyon (yüksek tansiyon), diyabet (şeker hastalığı), karşılanmamış östrojen hormonu (progesteronla birlikte verilmeyen) kullanımı, meme kanseri tedavisinde etkili olan tamoksifen adlı ilacın kullanımı,geç yaşta menopoza girme, doğum yapmamış olmak rahim kanseri oluşumunda risk faktörleridir.
BELİRTİLERİ ?
En önemli belirtisi menapoz sonrası görülen kanamadır.Menapoz öncesinde ise uzayan veya aşırı veya düzensiz adet kanamaları olan kadınlar mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekir. Hastalık ilerlemişse karında şişkinlik, sarılık dışkılama güçlüğü gibi belirtiler buluınabilir.
ERKEN TEŞHİS MÜMKÜN MÜDÜR ?
Rahim kanseri, hazneden (vajina) kanamanın hastayı uyarması nedeni ile erken dönemde teşhis edilir. Hastalığın erken teşhisi için kadınlar mutlaka yılda bir kez kadın hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmelidir.
TEŞHİS NASIL KONUR ?
Rahim kanseri şüphesi olan kadınlardan jinekolojik muayene sonrasında küretaj yapılarak parça alınır. Küretaj materyali patolog tarafından incelenir. Kanser hücrelerinin görülmesi ile tanı konur.
TEDAVİSİ ?
Rahim kanserinin ana tedavisini cerrahi oluşturmaktadır. Patoloji sonucuna göre tekrarlama ihtimali yüksek olan hastalarda cerrahinin ardından radyoterapi (ışın tedavisi) uygulanır.
Tümörü ilerlemiş veya cerrahi yapılamayan hastalarda tek başına radyoterapi de bir tedavi seçimidir. Hormon tedavisi ve kemoterapi rahim kanserinde sık uygulanan tedavi yöntemleri değildir. İlerlemiş hastalıkta tümörün özelliklerine göre hormon tedavisi veya kemoterapiye başvurulur.

Bir önceki yazımız olan Böcek ilaçlarında beyin tümörü riski başlıklı makalemizde böcek ilaçları, Beyin Kanseri ve beyin tümörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Rahim Kanseri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

26 yorum

 1. merhaba ben konyadan katııyorum ‘basit atipisi hiperplazi ‘ hastalığı başlan gıcı var . 52 yaşındayım kanser başlangıç süpesi verilmiştir . bundan kurtulmak için öneriniz nedir . Konyada hangi hastene ve doktora gidebilirim.

 2. merhaba ben 32 yaşında 2 çocuk annesiyim 2 çocugumdan sonra adet düzensizli meydana gelda hangi doktora gittiysem birşey bulamadılar şimdiki adet günüm 2 ayı buluyor doktora tekrar gittim ultrasyon çektiler endometrium çift duvar kalınlıgı 13 mm dir acaba ben kansermiyim lütfen cevap yazınız

 3. merhaba benim annemde doktora gitmis ve rahminde timör oldugu söylenmis…ana rahmi alincakmis bu sicrama yaparmi?

 4. ben 1,5 yıl öne menepoza girdim.2 ay önce göğsümde kitle teşhisi konuldu ancak temiz cıktı küçük bir kitle de zamanla tedaviyle düzelecek dendi .ancak bu gün adet olur gibi kanamam oldu karnım ağrıdı aciil bu konuda cewap bekliyorum tşkrler.

 5. mrb benim sevgilim 19 yaşında rahim ağzı kanseri olduğunu söylüyor. araştırmalarıma göre bu kanser ilişki yoluyla ortaya çıkıyormuş. ama biz hiç ilişkiye girmedik. .bi kaç yıl önce kendisinde kist vardı ve bana bu kistin kansere dönüştüğünü söyledi. doktoru sevgilimin hamile kalması gerektiğini ve bebeği alırken yumurtalığıda alarak bu kanserden kurtulabileceğini söylemiş. sevgilim tüp bebek yoluyla hamile kaldı ve 1 ay geçmeden bebeği aldırdı.. ama halen daha hastalığı geçmedi.. böyle bir yöntem kullanılarak tedavi mümkün müdür.. en kısa zamanda cvplarsanız sevinirim..

 6. Merhabalar bizim çok sevdiğimiz bir ablamıza rahim kanseri teşhisi koyuldu ,henüz 36 yaşında.Şu anda iyi durumu yok devlet hastahanesinde yatmak için her zaman ek ücret istiyorlar.Maddi olarka çok gücü yok Bir böbreğinde büyüme oldu ve onun için poşet taktılar artı ince bağırsağında uzun zamandır poşet var.Çok üzülüyorum eşindne ayrılmış bakması gereken bir kızı var daha 16 17 yaşlarında.Acaba bitkisel çözüm ne olabilir ağrılar için
  Herkese allah acil şifa versin.
  eğer bilen duyan varsa lütfne yazsın buraya bitkisel çözümler

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |