Rahim kanseri belirtileri

Rahim kanseri belirtileri

Rahim kanseri, rahim ağzı kanserine göre daha içeride ve farklı bir oluşumdur. Tüm rahmin, iç kısmını kaplayan özel astar hücrelerinden oluşur. Bu astarın tıbbi olarak adı uterus ve endometrium’dur. Bu iki adın kullanılması kanser oluşumuna rastlandığında, endometrium kanseri olarak adlandırılmasından kaynaklanmaktadır. Uterus adını daha çok muayenelerde, normal mukoza tabakası için kullanılır.  Rahim kanserine, 50 yaş üzeri bayanlarda daha çok rastlanır. Daha genç hastalarda oldukça nadiren görülmektedir. Rahim kanserinde tedavi, erken teşhis ile oldukça şanlı sayılan bir olgudur.

rahim kanseri belirtileri

Rahim Kanseri Belirtileri

İlk belirtileri arasında, düzensiz adet kanamaları ve kan ile karışık sulu akıntılardır. Ancak, yaş itibariyle menopoz dönemindeki  kadınlarda yaşanan kanamalarla, karıştırılmamalıdır. Bu kanamlar oldukça hafif lekelenmeler yada yüksek miktarda olabilir. Bazen oldukça az kan ile karışık sulu ve kötü kokulu akıntı şeklinde olabilir. Ayrıca düzensiz kanamalar dışında, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında kanama görülebilir. Menopoz döneminde olmayan kadınlarda iki adet arasındaki normal miktarda kanamalar kanser işaretleri arasındadır. Kanamalar dışında özellikle cinsel ilişki sonrasında, yaşanan karın ağrıları, cinsel organlardaki ağrılar ve bölgenin tümünde huzursuzluk hissi, rahim kanseri belirtileri arasında kabul edilir. Rahim kanserinin ileri safhalarında, elden ayaktan düşmeler ve halsizlik, ani kilo kayıpları ve kabızlık görülebilir. Unutulmaması gereken bir önemli durum ise, menopoz öncesi veya menopoz dönemindeki her akıntı ve kanamanın rahim kanseri belirtisi olarak düşünülmemesi, fakat zaman kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

rahim kanseri tedavisi

Jinekolojik Kontrol Hayat Kurtarır

Belirtilerin daha iyi anlaşılması ve doktor kontrolüne gidilmesi için, bazı durumların dikkatli şekilde kaydedilmesi ve takip edilmesi gerekir.

– Cinsel ilişki sonrasında, ya da daha sonra banyoda kanama görülmesi,

– 7-10 günden fazla adet kanaması görülmesi,

– Adet dönemi olarak kabul edilen 21 gün içerisinde, tekrar adet kanaması şeklinde kanama görülmesi,

– Doktor kontrolünde menopozda iken, 1 yıl kadar sonra ya da daha fazla kanama görülmesi,

– Alt karın bölgesinde şiddetli ağrılar ve şişliklerin fark edilmesi,

Yukarıdaki detayları fark ettiğinizde, mutlaka acilen jinekolojik muayene için doktora gidilmelidir. Artık durumun ne olduğu ve hangi safhada olduğu, tıbbi testler ile belirlenmesi söz konusudur.

Rahim kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Doktorunuzun ilk yaptığı muayene, vajinal muayenedir. Bu muayene sırasında, rahim kanseri sebebiyle oluşmuş büyümenin fiziksel olarak teşhisi mümkündür. Ancak bu durumu yalnız uzman jinekolog anlar. Tam tanının konulması için bazı testlerin yapılması şarttır.

Teknik incelemeler ve testler arasında ilk yapılan uygulama, ultrason taramasıdır. Rahmin içerisinde oluşmuş tümörün tam olarak boyutları bu şekilde belirlenebilir. Artık belirlenen oluşumdan biyopsi alınması söz konusudur. Biyopsi ile oluşumdan oldukça küçük bir parça alınarak, laboratuarda çeşitli testler uygulanır ve örneklerde kanserli hücre olup olmadığı araştırılır. Bir diğer uygulama ise Hysteroskopi yöntemidir. Uzman doktor rahim içerisine oldukça ince ve esnek yapıdaki bir teleskopik alet ile bakarak, rahim zarının kontrolünü görerek yapar ve gerekir ise biyopsi için örnek alır. Bu teknik işlemler sırasında anestezi kullanılmaz. Bu işlemlerin hiçbirisi ameliyat değildir. Biyopsi için alınan örnekler mikroskop ile incelenir.

Rahim Kanseri Teşhisindeki Diğer Uygulamalar

Bir önceki konuda bahsedilen testler ile kanserli hücreler tespit edilmiş ise, yaygınlığının ve durumunun tespiti için başka işlemler uygulanır. CT taraması işlemi, MR uygulamaları, göğüs testleri ve röntgenleri, kan testleri, anestezi altında yapılacak bazı rahim kontrolleri, mesane incelemesi, rektum kontrolleri gibi daha derin tetkikler uygulanır. Bu kontrollerin amacı, kanserin lenf bezleri üzerindeki etkilerin bulunması ve yayılıp yayılmadığının bulunması içindir. Artık testler tamamen hastalığın durumunu belirler ve tedavisi için en hızlı ve uygun yol belirlenir.

rahim kanseri

Rahim Kanseri Tedavisi

En etkili yöntem, cerrahi müdahale yöntemidir ve rahmin alınması ile hayat kurtarılması söz konusudur. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir. Ancak tedavi şekli kanserin durumuna ve yayılmışlığına göre farklılık gösterir. Rahim kanseri doğru ve düzenli jinekolojik kontroller ile erken teşhis edilmekte, tam olarak tedavisi sağlanabilmektedir. Ancak teşhisi ve tespitinde geç kalınmış ise, yayılması söz konusudur. Bu durum da, tedavi şekilleri çok farklı ve yorucu olarak ilerleyecektir.

Rahim Kanseri Oluşumunda Risk Durumları

Tıbbi otoritelerin verdiği bilgiler ışığında, rahim kanserinin tam olarak sebebi bilinmemektedir. Ancak oluşumunda bazı özel durumların varlığı bilinmektedir. Yüksek östrojen seviyesi, rahim kanseri vakalarında önemli rol oynamaktadır.

Bilinen Risk Faktörleri Arasında;

– Diyabet.

– Östrojen seviyesinde yükseklik, Progesteronsuz östrojen tedavisi.

– Polipler.

– Düzensiz ve özelikle seyrek adet görme.

– Kısırlık.

– Meme kanseri vakalarında kullanılan bazı ilaçlar.

– Menopoz dönemine girmeden önce, hiç gebe kalmamak.

– Aşırı kilo ve Obezite.

– Polikistik Over sendromu.

– Erken yaşta adet görme(12 yaş altında).

– Geç menopoz yaşı.

– Meme kanseri veya kolon kanseri.

– Safra kesesi sorunları.

– Hipertansiyon.

Bulunmaktadır.

Rahim Kanserinden Korunma Yolları

Tıbbi otoritelerin bilgileri ışığında, rahim kanserinden korunmak için belirli bir davranış yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, ailede bu durumda olan bir yakınınızın olması ve yukarıda sayılan durumlardan bir kaçına sahip iseniz, mutlaka düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmelidir.

kaynak:

http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/003097-pdf.pdf

http://www.cedars-sinai.edu/Patients/Programs-and-Services/Womens-Cancer-Program/Patient-Guide/Diagnosed-With-Ovarian-or-Uterine-Cancer.aspx

Bir önceki yazımız olan Rahim Endometrium Kanseri başlıklı makalemizde Rahim Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Hangi Bölüm Bakar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |