Rahim Kanseri Belirtileri ve Yaşam süresi

Rahim Kanseri Belirtileri ve Yaşam süresi

Rahim Kanseri

Kadın hastalıkları arasında kadın üreme organını etkileyen ve özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda daha sık görülen kanser türü olan rahim kanseri, endometrium ya da uterus kanseri olarak da adlandırılmaktadır. Bu kanser türünün en sık görüleni ise rahim içi yani endometrium kanseridir. Erken evrede teşhisi, tedavide büyük önem taşıyan rahim kanseri,  50 yaş altındaki kadınlarda da nadiren görülebilen bir hastalıktır. Bu hastalık,  rahim kası ve rahim içi döşemesini, bazı hastalarda ise rahim ağzını tutmaktadır.

Rahim Kanserinin Nedenleri

Rahim kanserinin nedenleriyle ilgili net bulgular olmamakla beraber en önemli nedeninin HPV virüsü olduğu kabul edilmektedir. Bununla beraber rahim kanserinin nedenlerini sıralamak yerine risk faktörlerini yazarsak daha sağlıklı bir açıklama yapmış oluruz. Birçok rahim kanserinin sebebi hormon kaynaklıdır. Kadınlarda hormon düzensizliği rahim kanserini tetikleyebilir.

Rahim Kanseri Riskini Arttıran Faktörler

Belirtilenlerin dışında bazı durumlar da rahim kanserini tetikleyebilir veya bu hastalığa yakalanma riskini arttırabilir. Şişmanlık, sigara kullanımı, kısırlık, hiç çocuk sahibi olmamak, meme kanserini tedavi etmek amacıyla ya da önlemek amacıyla kullanılan tamoksifen, ailede rahim kanseri durumlarının yaşanması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, safra kesesi  veya tiroit hastalığı, menopoz tedavisi için uzun dönem kullanılan progesteronsuz östrojen rahim kanseri riskini arttıran faktörler arasında gösterilebilir.

Rahim Kanserinin Belirtileri

Özellikle menopoz geçirmiş kadınlarda, olağandışı ve anormal seviyede değerlendirilebilecek kanamalar rahim kanseri belirtileri arasında gösterilebilir. Bu kanamalar hafif kanama veya ağır kanama şeklinde seyredebilir veya kanamanın kesildiği dönemler de olabilir.  Özellikle menopoz sonrası bütün kanamaların bir doktor tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır.  Bu kanamalar dışında çok az kanlı olsa da sulu ve kokulu akıntılar, cinsel ilişki sonrası kanamalar, karında ağrı ve rahatsızlık hissi rahim kanserinin belirtileri arasında gösterilebilir. Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemi aralarında yaşanan kanamalar da rahim kanserinin belirtisi olabilir.  Rahim kanserinin ileri evrelerinde ise halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Rahim Kanseri Yaşam Süresi, Teşhis ve Tedavisi

Bu hastalığa yakalanan bazı kadınların genelde bu hastalığın yaşam süresini araştırdığı için bu şekilde bir başlık kullanılmış olsa da;  erken teşhisle beraber bu hastalığa yakalananların büyük oranda tedavi edildiğini bilmenizi isteriz. Erken tanı ve uygun tedavi yöntemi sonrasında rahim kanseri hastaları büyük oranda tedavi edilmektedir. Rahim kanseri olan birçok kadında erken belirtiler bulunmaktadır. Endometrial biyopsi, Vajinal ultrason, Histeroskopi, Kürtaj bu hastalığın teşhisi için uygulanan yöntemler arasında gösterilebilir.

Endometrial Biyopsi: Rahmin içinden alınan küçük bir miktar dokunun mikroskopla incelendiği yöntemdir.

Vajinal Ultrason: Rahmin büyüklüğü ve rahim içi döşemenin kalınlığını kontrol etmek amacıyla ses dalgalarının kullanıldığı yöntemdir.

Histeroskopi: İnce ve ışıklı bir teleskop yardımıyla rahmin içinin gözlemlendiği veya cerrahi müdahale sırasında kullanılan yöntemdir.

Kürtaj: Rahim azgınının genişleterek rahmin içinde bulunan dokunun nazikçe kazınması ve şırınga ile çekilmesi yöntemidir.

Hastalığın teşhisiyle beraber, tedavisi için de farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Rahim Kanseri Ameliyatı: Ameliyatlar genelde karından yapılır; ancak nadiren de olsa vajinal veya laparoskopiyle de yapılabilir. Kanser her ne kadar rahimde olsa da bazı durumlarda yumurtalık kanseri riski de değerlendirilerek yapılan ameliyatta yumurtalıklar da alınabilir. Bütün bunlarla beraber kanserin yayılıp yayılmadığının tespiti amacıyla alt karın bölgesinde bulunan lenf düğümleri de alınabilir.

Rahim içi Kanseri Radyasyon (ışın) Tedavisi: Bu tedavi hastalık evresi temel alınarak ameliyat sonrası yapılsa da bazı durumlarda sadece radyasyon tedavisi de uygulanabilir. Yüksek enerjili ışınlarla kanser hücrelerinin durdurulması sağlanır. Bu tedavi yönteminde özel bir merkeze günlük gidilerek haftalar süren bir süreç izlenmektedir.

Bu tedavi yöntemleriyle beraber;

– Ameliyat bir seçenek değilse,  tetkikler kanserin yayıldığını veya ameliyat ya da radyasyon sonrası tekrar çıktığını gösteriyorsa,

– Genç bir hasta gelecekte bir çocuk istiyorsa,

kemoterapi ve hormon tedavileri de rahim kanserini tedavi etmek için uygulanabilir. Progesteron hormonunun sentetik bir versiyonu olan progestin ile de bazı kadınlar tedavi edilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Rahim Endometrium Kanseri başlıklı makalemizde Rahim Kanseri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |