Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü, safralı ve asitli mide özsuyunun, yemek borusuna ulaşması ve burada oluşturduğu tahribat sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın görülmesindeki en büyük sebeplerden biri, yemek borusunun ucundaki kapağın görevini yapamamasıdır. Normal şartlarda mide özsuyunun yemek borusuna geçişini önleyen bu kapak, bir sebepten gevşer ve görevini yerine getiremez ve reflü başlar. Hastalığın ortaya çıkmasında sıklıkla mide fıtığı ile de karşılaşıldığı için, birbirine bağlı rahatsızlıklar olarak görülür.

Reflüye Sebep Olan Etkenler

Tükettiğimiz gıdalara bağlı olarak, mide asidindeki denge, değişiklik göstermektedir. Mide öz suyunun fazla asitli olması, reflünün derecesini de doğru oranda etkilemektedir. Alkolden, yağlı yiyeceklerden ve aşırı baharattan kaçınmamız, yemek borusundaki tahribatın artmasını önler.

Ancak, asıl sorun bu asitli mide özsuyunun yemek borusuna kaçmasıdır. Sigara kullanımının ise buna sebep olan etkenlerin başında geldiği bilinmektedir. Çünkü sigara kullanımı, asitli mide özsuyunun yemek borusuna geçişini önleyen kapağı, zayıflatmaktadır.

Bununla birlikte asit oranı yüksek meyveler, soğan, sarımsak ve domates gibi yiyeceklerinde, reflüyü tetiklediği bilinmektedir. Ayrıca bazı antibiyotikler, astım ve tansiyon ilaçları ve osteoporoz ilaçları da reflüye sebep olan etkenlerin arasında yer almaktadır.

Reflü Belirtilerinin En Sık Rastlandığı Durumlar

Reflü, hamile kadınların yaklaşık %50sinde görülebilen bir durumdur. Artan hormon düzeyleri ve hamilelik nedeni ile mideye olan basıncın artması, rahatsızlığın yaşanmasına sebep olmaktadır. Sıklıkla doğumdan sonra yaşanmaz, ancak mide asidi yemek borusuna zarar vermiş olabilir ve bazen hastalığın devam ettiği gözlenmektedir.

Yeme alışkanlıkları dengeli ve sağlıklı olmayan, yağlı baharatlı ve ağır et yemekleri yiyen kişilerinde, reflü hastalığına yakalanma riskinin, daha yüksek olduğu bilinmektedir. Alkol kullanımı ve kafeinli içeceklerin tüketimi de reflünün sıklıkla rastlandığı durumlar arasındadır.

reflü belirtileri

Reflü Belirtileri Nelerdir ?

            Hazımsızlık: Sindirim güçlüğü, reflü ile sık görülen bir durumdur. Yemek sonrası mide bulantıları, şişkinlik, karın üst bölgesinde ağrılar ve sert şiş bir karın olarak kendini belli eder.

            Yanma Hissi Ve Acı Tat: Mide asidi bazı durumlarda yemek borusundan boğaza kadar gelebilir. Bu durumda yemek borusunda yanma hissi ve ağza acı bir tat gelmesi muhtemeldir. Bu duruma nadir ya da sık rastlanması, daha çok beslenme şekli ile ilişkilidir.

            Göğüs ağrısı: Midenin yapısı gereği, mide asidi midede bir sorun yaratmaz. Ancak reflü durumunda mide asidi yemek borusunda, tahribat yaratabilir. Çoğunlukla yanma hissi ile birlikte, göğüs bölgesinde ağrı hissi yaratan bu durum, sıklıkla yemek sonrası mide asidinin yoğun olduğu zamanlarda yaşanır.

            Ses kısılması: Mide asidi yemek borusundan ses tellerine kadar ulaşabilir. Bu durumda, ses tellerinde tahribat oluşabilir ve bu tahribat sonucu da, ses kısılmaları yaşanmaktadır. Özellikle yemeklerden sonra ses kısılmaları yaşanıyorsa, reflü belirtisi olduğu, düşünülmelidir.

            Mide bulantısı: Sıklıkla, birçok sağlık probleminde yaşadığımız mide bulantılarının, reflü belirtisi olup olmadığını anlamak güçtür. Fakat bazı reflü hastalarında, tek belirti mide bulantısı olabilmektedir. Bunu anlamak için mide bulantılarının zamanı önem taşır. Yemeklerden yarım saat sonra yaşanan mide bulantıları, reflü belirtisi olabilir.

            Boğaz ağrısı: Reflünün, diğer hastalıklarla karıştırılan belirtilerinden biride boğaz ağrılarıdır. Boğaz ağrısı yaşarken, diğer soğuk algınlığı belirtileri yaşamıyorsanız, boğaz ağrılarınızın sebebi reflü olabilir.

Reflü Komplikasyonları(Zararları)

–  Uzun süre yaşanan reflü, yutma borusunda hareket bozuklukları oluşumuna sebep olabilir. Kişi sıklıkla katı gıdaları yutmakta güçlük yaşamaya başlayabilir.

– Hastalığın ilerlemiş safhalarında, kişilerde katı gıdaları yutamama ve şiddetli ağrılar görülebilir. Bu durumun oluşması, anti reflü ameliyatları için geç kalındığının bir göstergesidir.

–  En çok korkulan komplikasyon, yemek borusunda kanser oluşumuna rastlanmasıdır. Tıbbi araştırmalar sonucu belirlenmiştir ki, reflü hastalığı olan kişilerde, yutma borusundaki kanser görülme riski, diğer kişilere oranla 40 kat daha fazladır.

reflü tedavisi

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Reflü hastalığının ilerleme şekline ve şiddetine göre belirlenen üç tedavi yöntemi bulunmaktadır.

– İlaç tedavisi

– Yaşam tarzında ve beslenme şekillerinde değişiklikler

– Cerrahi tedavi

Bu yöntemler, hastalığın tipine ve evrelerine göre, gerekli şekilde uygulanan ve hastalığın tedavisi için kullanılan yöntemlerdir.

Kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gastroesophageal_reflux_disease

http://en.wikipedia.org/wiki/Reflux

http://www.med.upenn.edu/gastro/GERD.shtml

https://www.rush.edu/health-wellness/discover-health/chronic-heartburn

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |