Reflü tedavisi nelerdir?

Reflü tedavisi nelerdir?

Reflü Nedir, Belirtisi, Tedavisi, Ne İyi Gelir, Nasıl Tedavi Edilir, Nasıl Önlenir
Eğer yemekten sonra hazımsızlık, ekşime ya da yemek borunuzda yanma gibi şikayetleriniz varsa ve bu durum geçici olmayıp sürekli başınıza geliyorsa reflü olabilirsiniz. Reflü, kısaca mide içeriğinin yani yediğiniz yemeklerin yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanabilir.

Reflü Nasıl Meydana Gelir ?

Reflü, genellikle asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olması nedeniyle ortaya çıkar. Normalde mide yüzeyi aside alışık ve asidin tahrip eden etkisini ortadan kaldıracak mekanizmalara sahiptir. Ancak yemek borusunda bu şekilde aside karşı koruyucu mekanizmalar bulunmaz.

Mide ile yemek borusu arasında alt özofagus sfinkter dediğimiz kapı görevini üstlenen bir mekanizma mevcuttur ve bu mekanizma yutulan lokmaların yemek borusundan mideye geçişine izin verir. Bu kapıda herhangi bir sebeple gevşemeler ya da bozukluklar meydana gelirse reflü hastalığı ortaya çıkar. Eğer Reflü tedavi edilmezse çocuklarda gelişme geriliğine, akciğere mide sıvısı kaçtığı için zatürreye, larenjit, farenjit, bronşit ya da astım gibi solunum yolu hastalıklarına, yemek borusu iltihabına, sindirim kanalı kanamalarına neden olabilir.

reflu-1

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalığının ortaya çıkardığı belirtiler çok geniş bir alana yayılır. Bu belirtilerin bazıları direkt mide-bağırsak sistemiyle ilintili olurken; bazıları da diğer organ sistemleriyle ilintilidir.
1. Reflü de en sık görülen belirti göğüste ve midede yanma ve ağrıdır. Hatta bazı kişiler bu yanmayı sadece göğsünde değil, midesinde boynunda ve  sırtında da duyar. Özellikle alkol, çikolata, turşu, ekşi, acı ve baharatlı yiyecekler  yendikten sonra yanma şiddetlenir. Mide yanması ve ağrısı bazen o kadar şiddetlidir ki saatlerce sürer ve hatta uykudan uyandırır.
2. Reflü de ağrıya ilaveten ayrıca ağıza ekşi su gelmesi de önemli bir belirtidir. Bu durum boğazda ve ağızda kötü bir tat bırakır ve genellikle yemek sonrasında meydana gelir.
3. Reflü nedeniyle mide asidi arttığı için midede şişkinlik meydana gelir. Ayrıca yutma  güçlüğü ve yutakta takılma duygusu da hissedilir.
4. Bunun dışında ses kısıklığı, gıcık öksürüğü, tedavi edilemeyen larenjit ve farenjit gibi boğaz enfeksiyonları, çarpıntı, nefes darlığı, uykuda kısa süreli soluk durmaları ve astım gibi belirtilerde reflü de görülen diğer belirtilerdir.
5. Çocuklarda reflü hastalığı, basit kusmalar şeklinde ortaya çıkabilir ancak özellikle süt çocuğu döneminde “ani çocuk ölümü” sendromu sorumlusu reflü olabilmektedir. Ayrıca çocukluk döneminde reflü duruş bozukluğuna büyüme geriliğine, kansızlığa, zatürre ataklarına, solunum yolu hastalıklarına, yeni doğanda boğulma ataklarına da neden olabilir. Çocukluk çağında meydana gelen  astım vakalarının üçte birinin altında da reflü hastalığı yatmaktadır.
reflu

Reflü Tedavisi

Reflü hastalığından şüpheleniyorsanız ve Reflü hastalığının belirtilerine sahipseniz öncelikle mutlaka doktora gitmeli ve hastalığınızın tanısını koydurmalısınız. Reflü tanısı konulan hastalara ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Öncelikle Reflü tedavisinde altta organik bir neden yatmıyorsa hastaya asit oluşumunu engelleyici ilaçlar ve mevcut asidi nötralize edici ilaçlar verilir. Cerrahi tedavide ise ameliyatla mide ile yemek borusu arasındaki büzgeç kas kuvvetlendirilir.

Eğer ameliyat yapılacaksa hasta cerrahi tedavinin yan etkileri ve komplikasyonlar hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Unutulmamalıdır ki Reflü hastalığı, kronik bir hastalıktır ve bu nedenle zaman zaman şikayetler artabilir ya da azalabilir. Reflü hastalığına sahip olan kişiler günlük hayatlarında da bazı kurallara uyarsa hastalığın seyrini azaltabilir.

Reflü Ameliyatı Nasıl Uygulanır ?

Bazı durumlarda Reflü hastalığında yakınmaların şiddeti, yemek borusundaki hasarın şiddeti çok fazladır ve ilaç tedavisine rağmen hastalık durmadan tekrarlar. Gene bazı hastalarda Reflü ile birlikte mide fıtığı da meydana gelmiştir. Böyle durumlarda hastanın tedavisi için ameliyat yapılabilir. Laparoskopik ameliyatları, gastroenterelog ve cerrahların birlikte değerlendirilmesi sonucunda uygun hasta seçimi ile yapılması gereken bir ameliyat şeklidir.

Laparoskopik ameliyatlarda bozulmuş olan mide ile yemek borusu arasındaki kapının yeniden oluşturulması ve mide içeriğinin yemek borusuna yeniden kaçması amaçlanır. Ameliyat yaklaşık olarak 1-1,5 saat sürer ve hasta ertesi gün ağızdan beslenmeye başlayarak aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olabilir.

Reflü  Oluşumu Nasıl Önlenebilir ?

1.  Her şeyden önce fazla miktarda yemek yemeyin, reflü diyeti uygulayın. Çünkü fazla yemek mide basıncının armasına neden olur. Bu da  reflü riskini artırır. Bu nedenle sık ama az miktarda yemek tüketin.
2.  Reflü hastalığı yeme alışkanlığıyla bağlantılı olduğu için özellikle kızartma, fast food tarzı yağlı yiyeceklerden kaçının. Çünkü aşırı yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi uzundur  ve bu nedenle daha fazla mide asidine sahiptirler. Yiyeceklerinizi iyice çiğneyerek yavaş yavaş yiyin. Çikolatadan ve kahveden olabildiğince kaçının. Çayı az tüketmeye çalışın. Alkol, kola, gazoz gibi asitli içecekler, mide asit oranınızı artıracağı için bu tarz içecekler tüketmeyin. Baharatlar ve eksi yiyecekler midede yanmayı artırabileceği için turşu ve çok baharatlı yiyeceklerden kaçının.
3.  Nikotin yemek borusunun alt kısmındaki büzgeci gevşettiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinden sakının.
4.  Şişmanlık reflü şikayetlerini artırdığı için kilo almamaya çalışın.
5.  Stresten olabildiğince uzak durun.
6.  Sıvı tüketimi mide basıncını arttırdığı için yemeklerde sıvı tüketmek yerine ara öğünlerde sıvı alın.
7.  Yattığınız yastığın yüksek olmasına dikkat edin ve özellikle yemeklerden sonra dar kıyafetler giymeyin.

Bir önceki yazımız olan Meme Kanserine Aşı başlıklı makalemizde erkeklerde meme kanseri, meme kanseri ve meme kanseri aşısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |