Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rektum Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Rektum Kanseri Nedir

Rektum vücudumuzda yer alan bir bölgedir ve bu bölge kalın bağırsakta bulunmaktadır. Ayrıca makata yakın olan bu bölge 15 cm’ lik bir bölge oluşturmaktadır. Rektum kanseri de bölgede oluşan kanser türüne denilmektedir. Rektum kanseri yaş faktörüne bağlı kanser türlerindendir. Yaşa bağlı olarak artmakta olan rektum kanseri özellikle 50 yaş üstü kişilerde daha sık görülmektedir. Kanser türleri arasında ölümle sonuçlanan ikinci kanser türü olarak bilinmektedir. Adenomatöz adı verilen polipler kalın bağırsak içerisinde fark edilmediği durumlarda kanserli yapılara dönüşmektedir. Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen rektum kanseri her yaşta görülebilmektedir. Fakat 40’ lı yaşlarda bu hastalığın görülme ihtimali artmakta, 50’ li yaşlardan sonra ise hastalığın görülme ihtimali iki katına çıkmaktadır. Rektum kanserinin oluşmasına genetik faktörlerde katkı sağlamaktadır. Özellikle ailesinde rektum kanserine yakalanmış, ülseratif kolit hastalığı geçirmiş ve crohn hastalığı bulunan bireyler bulunuyor ise o kişi de büyük risk altındadır.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Günümüzün en büyük sorunlarından biri hastaların makat bölgelerinde bulunan hastalıklarını veya şikâyetlerine doktora gitmeyerek saklamalarıdır. Bu sebeple bu gibi hastalıklarda teşhis çok geç konulmaktadır. Rektum kanserine yakalanan bir hastada görülen en önemli belirti hastanın dışkısında meydana gelen değişikliktir. Kişi tuvalete gittiği halde rahatlayamamaktadır. Ayrıca rektum kanserine yakalanmış bir hastada gaitada incelme, gaz kaynaklı karın bölgesinde yaşanan ağrılar, anemi, nedensiz zayıflama, kabızlık ve ishal durumu gibi belirtiler de söz konusu olmaktadır.

Rektum kanserinde bir diğer önemli belirti ise makat içinden gelen rengi kırmızı olan kandır. Bu belirti kişiler tarafından fark edilebilmektedir. Ancak çoğu zaman tuvalet alışkanlığındaki değişiklik çok geç fark edilmektedir. Kanama belirtisi de diğer hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Çünkü örneğin basur hastalığında da kanama olduğundan kişinin anlaması ve yorumlaması yanlış yönde olabilmektedir. Rektum kanserine yakalanan hasta bu sebeplerden dolayı doktora başvurduğunda ise çoğu zaman geç kalmış demektir. Ülkemizde de maalesef rektum kanseri çok büyük bir hızla artış göstermektedir. Bu sebeple kişilerin bu konuda bilinçli olmasında büyük yarar vardır.

Rektum kanserinin çok ciddi bir kanser türü olduğunu düşünüldüğünde erken teşhisin önemi iki kat artmaktadır.  Rektum kanserinde erken teşhis konulan hastalarda kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemlerine bile gerek kalmamaktadır. Bunun içindir ki belli aralıklarla, özellikle 40’ lı ve 50’ li yaşlardan sonra checkup, kolonoskopi ve gastroskopi yapılması büyük önem taşımaktadır. Eğer kanama gibi bir belirti gördüyseniz mutlaka rektoskopi ve kolonoskopi yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. Söz konusu durumun aksi olursa kalın bağırsak içerisinde oluşan ve fark edilemeyen polipler ilerleyen zamanlarda rektum kanserine dönüşebilecektir. Özellikle durumun fark edilmeyip daha da ilerlemesi, hastalığın başka organlara da sıçramasını sağlayacak ve özellikle karaciğere metastaz yapabilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Penis Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |