Romatizma belirtileri nedir?

Romatizma belirtileri nedir?

Romatizma aslında, farklı hastalıklar sonucu ortaya çıkabilen, kas, yumuşak doku ve kemiklerde ağrı şeklinde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Romatizma, iltihaplı ve iltihapsız olmak üzere, iki şekilde ortaya çıkabilmektedir. Her yaş gurubundan insanı etkileyebilen bu hastalık, genetik özellikler, aşırı alkol, sigara kullanımı ve hareketsiz yaşam tarzı yüzünden risk oranı artan bir hastalıktır. Yüzden fazla çeşidi olan romatizma, eklem, kemik, doku ve sinir köklerini etkileyebilir.

romatizma belirtileri

Sık Görülen Romatizma Hastalıkları Çeşitleri

Sistemik Lupus Eritematoz: bu hastalık genelde kadınlarda görülen ve bağışıklık sisteminin doğru şekilde çalışmaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genetik yatkınlık durumlarında sıkça rastlanılan lupus, romatoid artrit, tam sebebi bilinmeyen hastalıklardan biridir. Hastalığın belirtileri arasında güneşe karşı hassasiyet, kronik yorgunluk, anemi, eklem ağrıları ve eklem sertleşmesi gibi durumlar gözlenmektedir.

Ankilozan Spondilit: Zaman içinde, sırtın alt bölümünde artan ağrılarla kendini belli eden bu hastalık, en fazla 18-30 yaş aralığında gözlenmektedir. Kuyruk sokumu eklemlerinde bulunan bu hastalığın en sık rastlanılan belirtileri yine kendini ağrı şeklinde gösterir. Ayakta veya otururken sırt bölgesinde oluşan ağrılar, boynun arkasında olan ağrılar, bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Osteoartrit: Dünya’daki yetişkin nüfusun %5’inde görülen bu hastalık, kemik ve eklem iltihabıdır. Kıkırdak dokuyu etkileyen ve zamanla aşındırarak büyük problemlere sebep olabilen osteoartrit, ileri safhalarında günlük hayatı oldukça etkileyen kısıtlı hareketlere ve şiddetli ağrılara sebep olan bir hastalıktır. Yaşlılık hastalığı olarak bilinen hastalık, aşırı kullanım yüzünden erken yaşlarda da görülebilir ve vücudumuzdaki her eklem bu hastalıktan etkilenebilir. Hastalığın belirtileri, yine eklemlerde şişlik ve ağrı şeklinde kendini gösterir. Hareket ederken artan bu ağrılar, gitgide hareketlerin kısıtlanmasını da beraberinde getirir.

Romatoid Artrit: Bu hastalığın bilinen adı eklem iltihabıdır. Bağışıklık sisteminin dokulara karşı ataklar yapması sebebi ile ortaya çıkan bu hastalık, en çok kadınları etkilemektedir. Eklemlerde ağrı ve şişlik yapan eklem iltihabı, şekil bozuklukları gibi kalıcı hasarlar bırakabilir. Halsizlik, eklemlerde ağrı ve şişlikler, eklemlerdeki nodül oluşumları ve ateş belirtileri ile kendini gösteren bu hastalık, erken tedavi edilirse şekil bozukluklarının oluşumu engellenebilir.

romatizma belirtileri

Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır

Romatizmal hastalığı olan kişilerin, egzersiz ve dinlenme seviyelerini çok iyi ayarlamaları gereklidir.kullanılan tedavi yöntemleri ise, hastalığın vücudun hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. ancak romatizmal hastalıklarda, doğru egzersiz ve dengeli beslenme en az iltihabı engelleyen ilaç kullanımı kadar önemlidir. Bol meyve, sebze yemek, kilo kontrolüne dikkat etmek ve alkol, sigara gibi zararlı maddeler kullanmamak önemlidir.

Kaynak:

http://healthcare.utah.edu/rheumatology/

http://www.utsouthwestern.edu/education/medical-school/departments/internal-medicine/divisions/rheumatic-diseases/index.html

http://www.dom.umn.edu/rheumatic-and-autoimmune-diseases/

Bir önceki yazımız olan Hepatit B belirtileri nedir? başlıklı makalemizde hepatit b aşısı, hepatit b belirtileri ve hepatit b nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
akciğer kanseri | lenf kanseri | yumurtalık kanseri | meme kanseri | mide kanseri | cilt kanseri |